reklama
reklama

Shortowanie akcji – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: materiał partnera

Shortowanie akcji – wszystko, co warto wiedzieć na ten temat - Zdjęcie główne

foto materiał partnera

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Sprzedawanie akcji, których nie posiada się na własność – brzmi nierealnie? A tymczasem taka strategia inwestycyjna istnieje i pozwala zarobić – czasem całkiem sporo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że tego typu postępowanie stanowi bardzo ryzykowną metodę inwestowania. Nie warto zabierać się za shortowanie bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy.
reklama

Czym jest shortowanie akcji?

Warto wiedzieć, że shortowanie akcji nazywa się również krótką sprzedażą, grą na spadki bądź też shortem na akcji. Jest to strategia inwestycyjna, w której osoba grająca na giełdzie sprzedaje akcje, których nie posiada na własność i liczy na spadek ich ceny w niedalekiej przyszłości. Operacja ta ma na celu odkupienie sprzedanych akcji po niższej cenie. Zarobek inwestora stanowi zysk wynikający z różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a ceną zakupu akcji.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że rynek akcji jest bardzo zmienny, toteż ich shortowanie stanowi jedną z najbardziej ryzykownych metod inwestowania. Na zmiany cen akcji wpływają często nieprzewidywalne sytuacje, warto więc dysponować odpowiednią wiedzą i doświadczeniem, aby umieć na nie reagować.

 

Shortowanie a inwestycje długoterminowe

Inwestowanie długoterminowe na giełdzie opiera się na tym, że inwestor pomnaża posiadany kapitał, lokując go w walory tych spółek, które z czasem mogą zyskać na wartości. Shortowanie to zupełnie coś innego, a mianowicie – zarabianie na spadkach akcji.

Większość graczy w momencie, kiedy akcje tracą na wartości, zaczyna je sprzedawać. A tymczasem gracze shortujący, wręcz przeciwnie – inwestują w nie. Inwestor pożycza akcje, które w jego opinii wkrótce zaczną tracić na wartości. Sprzedaje je na rynku, a następnie, kupuje w najniższej możliwej cenie. Jego wynik będzie tym lepszy, im więcej na wartości stracą konkretne akcje względem ceny sprzedaży.

 

Czy shortowanie jest ryzykowne?

Każda osoba grająca na giełdzie powinna zdawać sobie sprawę z tego, że inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. W przypadku shortowania jest ono znacznie zwiększone.

Zdarzyć się mogą sytuację, że na shortowanie danej akcji decyduje się w wielu inwestorów na raz. W momencie, kiedy wbrew przewidywaniom zyskuje ona na wartości, zamiast tracić, każdy z nich może zdecydować się na zamknięcie swojej pozycji krótkiej, co przyczyni się do gwałtownego wzrostu jej ceny. Ryzyka związanego z shortowaniem w żaden sposób nie da się oszacować do końca, można jedynie je umiejętnie minimalizować.

Każdy inwestor musi mieć świadomość tego, jak ważna jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego. Dzięki niej można zmniejszyć ryzyko inwestycyjnie i zabezpieczyć się przed nieoczekiwanymi sytuacjami na rynku. Rozłożenie posiadanego kapitału na różne produkty finansowe pozwala zminimalizować skutki ewentualnych strat.

Jak widać, istnieje wiele sposobów na inwestowanie na giełdzie – jednym z nich jest właśnie shortowanie. Jednak nie warto się za nie zabierać bez porządnej dawki wiedzy i doświadczenia.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama