W czasie mijającej kadencji oddano do użytku tak wyczekiwaną obwodnicę drogi wojewódzkiej nr 434, a prace przy obwodnicy drogi krajowej nr 12 są coraz bardziej zaawansowane. Ta kadencja to także zrównoważone i przemyślane inwestycje oraz rozważna polityka finansowa. Kilka lat temu podjęliśmy wyzwanie i zdecydowaliśmy, że spłacimy wszystkie zobowiązania finansowe gminy. Ten cel osiągnęliśmy w lutym 2024 roku. To przełomowe wydarzenie pozwala spokojnie patrzeć w przyszłość i planować kolejne ambitne przedsięwzięcia.
Edukacja jest dla nas priorytetem
Utrzymanie oświaty to najdroższe zadanie w gminnym budżecie. Tylko w 2023 roku wydaliśmy na to blisko 70 mln zł. W tej kadencji podjęliśmy się dwuletniej inwestycji w Szkole Podstawowej nr 5 im ks. Franciszka Olejniczaka w Gostyniu. Kompleksowy remont „piątki” obejmował budowę windy, wymianę okien, ocieplenie budynku i odmalowanie części sal, a jego zwieńczeniem była nowa, kolorowa elewacja. Pojawiły się tam również zdroje gostyńskiej kranówki i nowe pomoce dydaktyczne. Lifting szkoły możliwy był dzięki pozyskaniu rządowego dofinansowania.
Rozbudowaliśmy także Przedszkole Miejskie nr 4. Dzięki temu placówka mogła przyjąć dodatkową grupę przedszkolaków. Nowa sala ma 70 m² i wyposażona jest w kąciki zainteresowań, stoliki, krzesła oraz dywan wyznaczający miejsce do bezpiecznej zabawy. Dobudowano też szatnię, sanitariaty i pomieszczenie magazynowe. Przedszkolaki z gostyńskiej „Jedyneczki” zyskały nowy zestaw zabawowy w ogrodzie, który tworzą kolorowe zjeżdżalnie, ścianki wspinaczkowe i panele edukacyjno-zabawowe.
Nowe drogi ułatwiają życie
Obwodnica drogi wojewódzkiej nr 434 znacząco ułatwiła życie mieszkańcom Gostynia i okolic. W ramach inwestycji poza drogą o długości ponad 8 km powstał również nowy most na rzece Stara Kania, wiadukt nad linią kolejową, obiekt nad Rowem Bodzewskim, a także dwupoziomowy, bezkolizyjny węzeł na skrzyżowaniu z krajową „12”. Nie zabrakło chodników oraz ścieżek pieszo-rowerowych. Skrzyżowanie ulicy Poznańskiej z Europejską jest aktualnie niezwykle ważnym logistycznie miejscem w Gostyniu. Dlatego, zanim prace nad obwodnicą drogi wojewódzkiej nr 434 dobiegły końca, wybudowano tam rondo pozwalające płynnie opuścić obwodnicę w kierunku Poznania.
Aleja Niepodległości to strzał w dziesiątkę!
To największa inwestycja drogowa w historii Gostynia i najwyższe na ten czas dofinansowanie w tej branży. Mowa oczywiście o alei Niepodległości. Ten ważny ciąg komunikacyjny znacząco ułatwił mieszkańcom wyjazd w kierunku Leszna i zwiększył dostępność południowo-zachodniej części miasta. Dzięki wygodnej ścieżce rowerowej aleja Niepodległości stała się również miejscem spacerów, wypraw kolarskich i wielu innych aktywności.
Dbamy o lokalne drogi
Mijająca kadencja to także liczne inwestycje drogowe na gostyńskich osiedlach. Zbudowano ul. Letnią z jakże ważnymi dla mieszkańców miejscami postojowymi oraz oświetleniem ulicznym. Zgodnie z obietnicą, każdego roku na osiedlu Pożegowo powstawała nowa ulica. I tak wybudowaliśmy ulice: Rostworowskiego, Laurentowskiego, Reymonta, Sienkiewicza i Zybera. Na osiedlu Głogówko, w bezpośrednim sąsiedztwie gostyńskiego cmentarza, wybudowaliśmy ul. Droga do Klasztoru, która jest alternatywnym dojazdem do górnego parkingu przy cmentarzu.
Budujemy nowe ścieżki rowerowe
Bezpieczeństwo mieszkańców jest dla nas kluczowe. Właśnie dlatego w tej kadencji powstały kolejne, bezpieczne i komfortowe ścieżki rowerowe. Pierwsza łączy Gostyń z Kunowem, druga łączy Gostyń z dolną częścią Krajewic. Wybudowaliśmy także fragment od Ronda Biznesu do Strefy Gospodarczej w Czachorowie.
Zielona rewolucja w Gostyniu
W Gostyniu staramy się wykorzystać choćby najmniejszą przestrzeń na utworzenie parków kieszonkowych. Takie zielone enklawy powstały już między innymi na skrzyżowaniu ulic Jana Pawła II z Nad Kanią oraz przy ulicy Niestrawskiego. Obok Środowiskowego Domu Samopomocy posadziliśmy również pierwszy w Gostyniu sad miejski. W nadchodzących latach czeka nas „zielona rewolucja”, na którą pozyskaliśmy 14 mln zł rządowego wsparcia. Planujemy odmienić między innymi teren wokół Góry Zamkowej, Łąki przy Farze, a także park przy ulicy Strzeleckiej. Za zgodą konserwatora zabytków w centrum Gostynia pojawią się tak wyczekiwane przez mieszkańców nowe drzewa. Postawimy również nowe ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery. Dzięki temu programowi Gostyń zyska wiele nowych miejsc na spędzenie wolnego czasu z rodziną w otoczeniu pięknej przyrody.