Reklama

Nie przegap okazji na zwrot podatku z Niemiec

Opublikowano: 30 czerwca 2021 10:02
Autor:

Nie przegap okazji na zwrot podatku z Niemiec - Zdjęcie główne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Promowane Polacy, którzy pracowali w Niemczech i wrócili do kraju, mogą już skorzystać z możliwości odzyskania podatku nadpłaconego za granicą. Zwrot podatku z Niemiec można odzyskać nawet za ostatnie 4 lata. Aby odzyskać należącą się nadpłatę podatku dochodowego, konieczne jest wypełnienie zeznania podatkowego i złożenie niezbędnych dokumentów.

Reklama

Zdjęcie: canva.com

Jak powstaje nadpłata podatku?

Nadpłaty podatkowe mogą zostać zwrócone każdemu, kto oficjalnie pracował w Niemczech i płacił tam zbyt wysokie podatki. Ta nadpłata jest zwykle spowodowana potrącaniem przez pracodawcę zbyt wysokiej składki. Kiedy dostajesz nową pracę, pracodawca nie wie, jaki będzie twój roczny dochód i zwykle nalicza wyższą stawkę, niż powinien. Część nadpłaconych podatków można jednak odzyskać, wypełniając zeznanie podatkowe i składając wymagane dokumenty. Jeśli pracowałeś za granicą przez krótki czas, a Twój roczny dochód nie przekroczył minimalnego dochodu niepodlegającego opodatkowaniu (NPD), masz możliwość odzyskania wszystkich zapłaconych tam podatków. Aby rozliczenie podatku z Niemiec odbyło się jak najsprawniej, należy zadbać o przekazanie wszystkich wymaganych dokumentów i poprawne wypełnienie deklaracji podatkowej.

Od czego zależy wysokość sumy do zwrotu?

W Niemczech obowiązuje progresywny system podatkowy z różnymi stawkami podatkowymi dla różnych grup podatników. To, ile podatku zostanie potrącone z twojego wynagrodzenia, będzie zależało od twojego poziomu dochodów: im wyższy dochód, tym wyższa będzie stawka podatkowa. W Niemczech wysokość rocznego dochodu zwolnionego z opodatkowania ustalono na 8820 euro. Jeśli nie przekroczyłeś tej kwoty w ciągu roku, to masz możliwość odzyskania wszystkich zapłaconych tam podatków. Jeśli przekroczysz tę kwotę, to opłaty zostaną zwrócone tylko z nadpłaconej części. Kwota zapłaconego podatku dochodowego jest kluczowym czynnikiem przy ustalaniu wysokości zwrotu podatku. Uwzględnia się również przepracowany czas i przysługujące świadczenia. Nie ma możliwości wcześniejszego określenia, jaka kwota nadpłaconego podatku zostanie zwrócona, ale przybliżoną jej wartość można sprawdzić na kalkulatorze podatkowym, który jest powszechnie dostępny w internecie. Wyliczono, że średnia kwota zwrotu podatku z Niemiec wynosi 748 euro. Aby odzyskać pełną kwotę, która ci się należy, zadbaj o zebranie wszystkich niezbędnych dokumentów.

Jak zacząć proces zwrotu podatku?

Wszyscy pracujący w Nimczech, nawet po powrocie do kraju ojczystego, mają prawo zwrócić się do niemieckiej instytucji podatkowej i uzyskać zwrot przysługującej nadpłaty podatku dochodowego. W ten sposób możesz odzyskać należące ci się pieniądze nawet za ostatnie 4 lata, więc jeśli pracowałeśw Nimczech na przykład w 2017 roku lub później, to nie przegap takiej okazji.

Dokumenty wymagane do złożenia deklaracji podatkowej to:

  • Kopia paszportu lub dowodu osobistego potwierdzi Twoje imię i nazwisko oraz obywatelstwo;

  • Formularz Lohnsteuerbescheinigung – jest to najważniejszy dokument zawierający wszystkie informacje o otrzymanych wynagrodzeniach i odliczonych od nich podatkach. Zaświadczenie to jest wydawane pracownikom przez pracodawcę na koniec roku lub po zakończeniu pracy. Jeśli go nie posiadasz, to wystarczą dowody wypłaty z ostatniego miesiąca ze wszystkich miejsc pracy;

  • Zaświadczenie o dochodach uzyskanych w Polsce z Urzędu Skarbowego (UE / EOG). Dokument ten wskazuje dochód uzyskany przez polskiego rezydenta w okresie rozliczeniowym, który podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym w Polsce. Jeśli jesteś w związku małżeńskim, dołącz zaświadczenie o dochodach współmałżonka. W tym wypadku masz też prawo do świadczeń rodzinnych.

  • Umowa najmu (Mietvertrag) i rachunki za wynajem. Jeśli wynajmowałeś dom podczas pracy w Niemczech, nie zapomnij dołączyć tych dokumentów do deklaracji dochodu. Może to zwiększyć kwotę odzyskanych pieniędzy.

Zdjęcie: canva.com

Czy należy się zasiłek na dziecko?

Jeśli posiadasz dziecko w wieku do 25 lat, które wciąż się uczy, ale nie pracuje, to przysługuje ci niemiecki zasiłek na dziecko (Kindergeld). Zasiłek ten ma pomóc rodzicom w pokryciu kosztów utrzymania i wychowania dzieci. Jeśli masz jedno lub dwoje dzieci, przysługuje ci do 204 euro miesięcznie na każde dziecko. Mając troje dzieci - do 210 euro miesięcznie, za czwarte - do 234 euro. Zgodnie z niemieckim prawem pieniądze na dziecko mogą zostać zwrócone za ostatnie 6 miesięcy i bieżący miesiąc, więc jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to pospiesz się. Aby udzyskać zasiłek na dziecko, należy przedstawić następujące dokumenty: zaświadczenie Lohnsteuerbescheinigung lub ostatnie 6 dowodów wypłat, zaświadczenie Arbeitgeberbescheinigung wypełnione przez pracodawcę, dokumenty zameldowania / wymeldowania na pobyt w Niemczech - Anmeldung / Abmeldung, kopię umowy najmu w Niemczech (Mietvertrag). Wymagane są również dokumenty osobiste - kopie paszportów lub dowodów osobistych obojga rodziców, przetłumaczone i poświadczone przez biuro tłumaczeń kopie aktu małżeństwa i aktu urodzenia dziecka. Jeśli dziecko ma 18-25 lat, wymagane jest też zaświadczenie ze szkoły lub uniwersytetu przetłumaczone na język niemiecki. Po sprawdzeniu wszystkich dokumentów niemiecki Fundusz Ubezpieczeń Rodzinnych zadecyduje, czy przysługuje ci zasiłek na dziecko. Jeśli kwalifikujesz się do świadczeń, od razu otrzymasz pełną kwotę, ale pamiętaj, że rozpatrzenie zasiłku rodzinnego zajmuje średnio od 6 do 12 miesięcy, więc będziesz musiał poczekać na decyzję.

Rozpocznij proces zwrotu podatku już teraz

Zwrot podatku z zagranicy to odpowiedzialny i czasochłonny proces, dlatego jeśli planujesz go przeprowadzić we własnym zakresie, to już teraz zacznij zbierać potrzebne dokumenty. Możesz również powierzyć to zadanie specjalistom ds. zwrotu podatku z zagranicy. Pomogą oni zdobyć brakujące dokumenty, wypełnią deklarację, będą w kontakcie z zagranicznym urzędem skarbowym i upewnią się, że odzyskasz wszystkie należące się się pieniądze w jak najkrótszym czasie. Nie przegap więc okazji do odzyskania nadpłaconego podatku dochodowego, który czasami może wynieść nawet kilka tysięcy euro.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE