Reklama

Na czyste powietrze łoży rząd, ale łożą i gminy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Na czyste powietrze łoży rząd, ale łożą i gminy - Zdjęcie główne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Po 1 stycznia 2024 roku na terenie województwa wielkopolskiego (z wyjątkiem Poznania i Kalisza) wejdzie w życie zakaz „kopcenia” - spalania w piecach, kominkach i kotłach określonych rodzajów paliwa m.in. węgla brunatnego czy niskokalorycznego węgla kamiennego. Receptą na czystsze powietrze ma być m.in. wymiana źródeł ciepła na nowsze i bardziej przyjazne dla środowiska. Nasi mieszkańcy mogą to zrobić zarówno dzięki rządowym inicjatywom, jak i tym na poziomie lokalnym. A czas goni.

Program „Czyste Powietrze”

Ma na celu przede wszystkim likwidację starych kotłów grzewczych i zachęcenie do kompleksowej termomodernizacji domów. Obecnie trwa nabór wniosków w drugiej części programu przygotowanej dla osób o niższych dochodach. Aby dostać wyższą dotację - nawet do 37 tys. zł - na wymianę starego pieca i termomodernizację domu, potrzebne jest zaświadczenie o dochodach wydane przez gminę (np. w gminie Krobia taki dokument wydaje M-GOPS). Osoby fizyczne (właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych) o dochodach miesięcznych do 1400 zł/os. (gospodarstwa wieloosobowe) lub do 1960 zł (gospodarstwa jednoosobowe), mają szansę na dotację do 60% poniesionych kosztów realizacji eko-inwestycji (maksymalnie 37 tys. zł). Po porady - pod numer 22 340 40 80 - można dzwonić do konsultantów od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00. Infolinia ma działać przez 2,5 roku. Wnioski w ramach Programu „Czyste Powietrze” można składać do 30 czerwca 2027 roku do właściwego WFOŚiGW (z województwa, w którym zlokalizowany jest budynek). Formularze dostępne są na stronach internetowych WFOŚiGW lub w serwisie „gov.pl”. Aplikacje składa się w postaci elektronicznej, ale potem taki wniosek trzeba wydrukować, podpisać i dostarczyć wraz z załącznikami do WFOŚiGW.

 

Nasze gminy też mają swoje programy

Pomoc rządowa to jednak nie jedyna droga, jaką można obrać w trosce o środowisko i własne portfele. Na poziomie lokalnym samorządy również wspomagając swoich mieszkańców w wymianie starych pieców i kotłów. Znakomitym przykładem może być tutaj gmina Krobia, w której w celu ograniczenia niskiej emisji już w 2018 r. przyjęto regulamin udzielania dotacji celowych na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła w budynkach i lokalach położonych na terenie gminy Krobia. - Udzielanie dotacji na takie przedsięwzięcia ma zachęcić mieszkańców gminy Krobia do zmiany dotychczasowych systemów ogrzewania na bardziej ekologiczne, efektywne, a tym samym ograniczyć ilość zanieczyszczeń pyłowo-gazowych emitowanych do powietrza - mówi burmistrz Łukasz Kubiak. Do końca zeszłego roku z takiej formy pomocy skorzystało 66 właścicieli gospodarstw domowych, a kwota dotacji wypłaconych od 2018 roku sięgnęła prawie 200 tys. zł.

Dotacje uzyskać mogą m in. osoby fizyczne i wspólnoty mieszkaniowe położone na terenie gminy Krobia. Warunkiem uzyskania dotacji jest wymiana źródła ciepła zasilanego paliwem stałym (węgiel kamienny, drewno, itp.) i trwałym zastąpieniem go przez nowe źródło ogrzewania: zasilane paliwem gazowym, olejowym lub energią elektryczną. Nowe źródło ciepła musi spełniać wymagania określone w regulaminie. Wnioskodawca może uzyskać dotację w wysokości 50% kosztu zakupu i/lub montażu nowego źródła ciepła, jednak nie więcej niż 3.000 zł. - Program ten cieszy się dużym zainteresowaniem. Na rok 2021 r. zabezpieczono w budżecie gminy Krobia 60.000 zł - dodaje Łukasz Kubiak. Czy warto się o taką dotację ubiegać? Z pewnością, bo możemy polepszyć powietrze, którym oddychamy. O jego stanie, nienajlepszym zimą, informują urządzenia pomiarowe zainstalowane przez gminę w Krobi i Pudliszkach.

Powoli również kolejne samorządy przekonują się do dotowania wymiany pieców i kotłów u swoich mieszkańców. W lutym 2020 roku tak decyzję podjęła gmina Pępowo uchwalając zasady dofinansowywania kosztów wymiany źródeł ciepła. W minionych 12 miesiącach z programu skorzystało 21 gospodarstw domowych: wnioskujący zakupili i zamontowali łącznie 11 kotłów gazowych, 9 kotłów opalanych paliwem stałym (ekogroszek) i 1 kocioł elektryczny. Łączna kwota dofinansowania to: 83.663,45 zł. Uruchomienie podobnego programu rozważa gmina Piaski.

 

Kwoty dofinansowania z programu „Czyste Powietrze” na wymianę źródeł ciepła:

 • kolektory słoneczne - do 8 tys. zł*
 • kocioł na węgiel - do 10 tys. zł
 • węzeł cieplny - do 10 tys. zł
 • ogrzewanie elektryczne - 10 tys. zł
 • przyłącza m.in. cieplne - 10 tys. zł
 • kocioł gazowy - do 15 tys. zł
 • instalacje c.o. i c.w.u - do 15 tys. zł
 • kocioł na biomasę - do 20 tys. zł
 • mikroinstalacja fotowoltaiczna - do 30 tys. zł*
 • pompy ciepła - do 45 tys. zł
 • wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła do 45 tys. zł
*tylko w formie pożyczki

 

Liczba dotacji dla mieszkańców na wymianę źródeł ciepła 

 • Gmina Krobia (od początku programu do dziś) 66 - na kwotę łączną 196.489,62 zł
 • Gmina Pępowo (ubiegły rok) 21 - na kwotę łączną 83.663,45 zł
(informacje o dotacjach pod nr tel. Krobia: 65 571-28-04, Pępowo: 65 573-63-11)

 


Sponsorzy konkursu

 

KONKURS! Wygraj 500 zł w gotówce!

 

Chcemy nagradzać mieszkańców powiatu gostyńskiego, którzy zadeklarują dbałość o środowisko. Kilka osób ma szansę otrzymać 500 zł w gotówce! Wystarczy wypełnić formularz (DOSTĘPNY TUTAJ), nagrać filmik lub udokumentować zdjęciami ekologiczne rozwiązania w swoim domu, a potem przesłać go na nasz adres e-mail: redakcja@zycie-gostynia.pl. Nasz konkurs trwa do końca lutego. Regulamin dostępny jest TUTAJ oraz w siedzibie redakcji.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy