Wiele państw wymaga, aby do organizowania turniejów pokera online posiadać krajowe licencje (taki obowiązek poza Polską obowiązuje również na Węgrzech, w Belgii i Danii). Austria posiada dość niejednolite ustawodawstwo, ponieważ w każdym z landów obowiązują nieco inne przepisy ograniczające bukmacherstwo (np. w Wiedniu można stawiać zakłady na żywo tylko na wyniki końcowe i części wyników końcowych, w niektórych landach dozwolone są wyłącznie zakłady sportowe, a w innych również społeczne – na wydarzenia polityczne).
Szwajcaria – kraj bez bukmacherów?
Zgodnie ze szwajcarskim kodeksem zobowiązań zabronione jest organizowanie zakładów na wyścigi konne, wyścigi łodzi, mecze piłki nożnej i podobne imprezy. Jedyny wyjątek od zakazu urządzania komercyjnych zakładów wzajemnych dotyczy totalizatora (pari-mutuel) podczas lokalnych wydarzeń sportowych na żywo (wymaga to specjalnej licencji). Poszczególne kantony wydały jednak certyfikaty na urządzanie zakładów dla dwóch organizacji kantonalnych: Swisslos i Loterie Romande. Jako jedyne oferują one legalnie zakłady bukmacherskie oraz loteryjne w sieci. Formalnie w Szwajcarii wszystkie gry hazardowe online są zabronione, jednak sama dostępność danej witryny nie kwalifikuje się za działalność na terenie tego kraju, więc gracze nie są karani za korzystanie z nich.Parlament przygotował już nowelizację przepisów, zgodnie z którą hazard online były legalny na podstawie koncesji, a organizowanie małych turniejów pokerowych poza kasynami byłoby dozwolone (obecnie pokerzyści mogą grać tylko w kasynach).
Surowy klimat skandynawskiego prawa hazardowego – jakie ograniczenia dotyczą Norwegów?
Norweskie prawo hazardowe (Gaming Scheme Act z 1992, Totalizator Act z 1927 i Ustawa o loterii z 1995 r.) jest w rzeczywistości państwowym monopolem, który sprawuje Norsk Tipping i Norsk Rikstoto (wyścigi konne). Mają one wyłączność na urządzanie stacjonarnych i internetowych gier. Zakłady konne i bukmacherstwo, bingo, loterie automaty i gry kasynowe online są zatem dostępne, ale jedynie u monopolisty. Całkowity brak kasyn stacjonarnych w połączeniu z małą ofertą państwowych gier hazardowych w sieci składania Norwegów do korzystania z oferty internetowej nielicencjonowanych firm (bierze w nich udział ok. 80% społeczeństwa). W szarej strefie działa m.in. Betsafe, Unibet, Expekt, Betsson, Bet365, Betfair i Nordicbet. Legalnie można grać w kasynie na pokładzie promu z Oslo do Kopenhagi czy do Kilu.Do 2015 r.poker był na liście nielegalnych gier hazardowych. Obecnie turnieje pokerowe wymagają uzyskania zezwolenia Urzędu ds. Gier. Operatorzy komercyjni mogą organizować turnieje w imieniu organizacji licencjonowanych. Prywatnie można grać w pokera w domu bez licencji, jeśli:
- Uczestnicy pochodzą z tego samego regionu lub obszaru i mają ukończone 18 lat
- Jest ich mniej niż 10
- Maksymalna stawka na gracza na każdym spotkaniu nie przekracza 1 000 NOK
- W Norwegii nie ma kasyn naziemnych, a agencje rządowe mają monopol na urządzanie wszystkich gier hazardowych
- W Szwajcarii internetowe gry hazardowe są zabronione, ale gracze nie są karani za uczestniczenie w nich
- Mieszkańcy niektórych landów mogą legalnie obstawiać (działa tam tylko u dwóch operatorów: Swisslos i Loterie Romande)
Źródła:
- Glarner A, Linder T., Müller-Studer L. and Koerner A., Gaming in Switzerland: overview, Thomson Reuters, 2018 r.,
- Artykuł www.legalsport.pl/rankingi/ranking-legalnych-bukmacherow/
- Ørbeck Eliassen A. I., Gaming in Norway: overview, Thomson Reuters, 2018 r.