I tak np. z 670 stalowych puszek w profesjonalnym zakładzie recyklingowym może powstać rama do roweru, zaledwie 3 puszki aluminiowe potrzebne są do produkcji oprawek do okularów, a z 35 plastikowych butelek PET może powstać bluza polarowa. Sami nie mamy możliwości technicznych, aby w ten sposób przetwarzać odpady, jednak mamy na to wpływ poprzez ich segregację. To właśnie dzięki temu, że odpady segregowane są w naszych domach możliwy jest ich recykling.
Odpady segregowane to doskonały materiał, gdyż PRAWIDŁOWA segregacja odpadów przyczynia się do tego, że surowiec nie jest zanieczyszczony. Jeżeli odpady są zmieszane znacznie trudniej uzyskać z nich pełnowartościowy materiał do recyklingu. Wielu z naszych mieszkańców z całą pewnością we własnym zakresie przetwarza odpady i nadaje im nowe życie w domowym zaciszu. To bardzo kreatywne zajęcie, które może stać się także pasją. Wystarczy pomysł i chęci do realizacji. Oczywiście nie jesteśmy w stanie przetworzyć we własnym zakresie wszystkich odpadów, które powstają w naszym domu, ale z całą pewnością jeżeli potrzebujemy jakiejś nowej rzeczy zastanówmy się, czy nie może ona powstać z odpadów.
Przykładami takich „metamorfoz” są np.:
- przybornik do długopisów ze stalowej puszki,
- wazon ze szklanej butelki,
- doniczki z plastikowych butelek lub kubeczków po jogurtach,
- lustro ze starej ramy okiennej,
- legowisko do zwierzaka ze starego fotela,
- meble ogrodowe ze starych palet,
- torby na zakupy z nieużywanej już odzieży….
Jeśli nadajesz odpadom drugie życie możesz podzielić się swoimi pomysłami z innymi mieszkańcami KZGRL na naszym profilu na facebooku pod postem „Jesteś pomysłowy? PRZETWARZAJ odpady i nadawaj im nowe życie!” Razem możemy więcej, może kogoś zainspirujesz? Recykling zaczyna się w Twoim domu! Masz na to wpływ!
Artykuł publikowany w ramach kampanii edukacyjnej „Recykling zaczyna się w Twoim domu! Masz na to wpływ” realizowanej przez Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.