Kiedy warto wyrejestrować samochód?
Pamiętaj: nawet wtedy, gdy twoje auto po prostu stoi sobie na twoim podjeździe, parkingu lub w innym miejscu, wciąż masz obowiązek płacenia za ubezpieczenie. Jeśli nie chcesz płacić, musisz wyrejestrować auto. To, że auto uległo wypadkowi, zostało skradzione czy uległo trwałemu zniszczeniu, nie oznacza, że obowiązek płacenia ubezpieczenia magicznie przestaje obowiązywać. Warto o tym pamiętać, bo kara za niezapłacone ubezpieczenie może być naprawdę wysoka. Istnieje również możliwość czasowego wyrejestrowania takich pojazdów jak autobusy czy ciężarówki na czas od dwóch do sześciu miesięcy – dodaje Tomasz Wykowski z portalu motoryzacyjnego https://motoklub.pl/.Inne przypadki, w których należy wyrejestrować pojazd, to:
- kradzież
- sprzedanie auta za granicą lub jego za granicę wywiezienie
- trwałe uszkodzenie jednostki (wypadek, zalanie, pożar)
- wycofanie z obiegu
- oddanie auta do demontażu lub punktu zbierania odpadów (jeśli przekażesz urzędowi informację o demontażu, urząd wyrejestruje pojazd za ciebie)
Po wyrejestrowaniu auta należy oddać je do złomowania. Po wyrejestrowaniu auto musi zostać zezłomowane i nie może stać na parkingu, podjeździe czy w innym miejscu.
SPRAWDŹ TEŻ: https://motoklub.pl/zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu
Gdzie możemy dokonać wyrejestrowania pojazdu?
Samochód będzie można wyrejestrować w Wydziale Komunikacji urzędu, który został do ciebie przypisany ze względu na miejsce zamieszkania. Pamiętaj, że to, jakie dokumenty będą od ciebie wymagane i jak przebiegnie sam proces wyrejestrowania, będzie zależeć od powodu, dla którego zdecydujesz się na wyrejestrowanie auta. Koszt wyrejestrowania to dziesięć złotych. Na zakończenie procesu wyrejestrowania czeka się do dwóch miesięcy. Jeśli jesteś współwłaścicielem auta, wymagane będzie od ciebie posiadanie upoważnienia innych współwłaścicieli, a opłata dodatkowa wyniesie siedemnaście złotych. Każdy, kto nie doniesie wymaganych dokumentów, będzie miał dwa tygodnie na uzupełnienie braków w dokumentacji.Wniosek o wyrejestrowanie można złożyć osobiście, pocztowo, a czasem nawet elektronicznie, lecz to zdarza się nieco rzadziej.
Złomowanie i późniejsze wyrejestrowanie
Gdy zdemontujesz swoje auto w odpowiedniej stacji, musisz uzyskać zaświadczenie, że auto zostało zezłomowane. Bez tego zaświadczenia nie będziesz mógł wyrejestrować auta. Musisz ze sobą wziąć również tablice rejestracyjne, dowód rejestracyjny, a także kartę pojazdu (chyba że nie została wydana). Jeśli złomowanie zostało przeprowadzone za granicą, trzeba skorzystać z usług tłumacza przysięgłego, który zatwierdzi zaświadczenie ze stacji demontażu swoją pieczęcią. Od dnia złomowania pojazdu masz trzydzieści dni na dopełnienie wszelkich formalności.
Kradzież i wyrejestrowanie
Jeśli twoje auto zostało skradzione, musisz pójść na policję i uzyskać odpowiednie zaświadczenie o przepadku mienia i umorzeniu postępowania, które następnie przedstawisz w urzędzie. Musisz zgłosić kradzież nawet wtedy, gdy samochód nie miał zbyt dużej wartości, a to z tego prostego względu, że wciąż będziesz musiał opłacać polisę OC. Do urzędu musisz wziąć ze sobą oczywiście dowód rejestracyjny i kartę pojazdu (chyba że nie została wydana albo oba te dokumenty zostały skradzione; wtedy trzeba podpisać oświadczenie o kradzieży tych dokumentów), a także zaświadczenie z policji i podpisane oświadczenie o tym, że zapoznałeś się z groźbą poniesienia konsekwencji prawnych za składanie fałszywych zeznań.
Wyrejestrowanie pojazdu trwale utraconego
Pożar auta to rzecz bardzo rzadka, ale czasem się zdarza. Zdarzają się również powodzie, które potrafią auto pochłonąć lub inne losowe sytuacje, w których auto ulega całkowitemu zniszczeniu. Niestety definicja pojazdu trwale utraconego nie jest zbyt jasna. Tak czy inaczej, do wyrejestrowania potrzebne będą nam: dowód rejestracyjny, tablice rejestracyjne oraz karta pojazdu (chyba że nie została wydana). Niestety opłata skarbowa przy wyrejestrowaniu takiego auta wynieść może nawet tysiąc dwieście złotych!ZOBACZ TEŻ: https://motoklub.pl/sprzedaz-samochodu