Bańki mydlane, jako narzędzie w terapii
Bańki mydlane to świetna zabawa, w którą można zaangażować nawet najmłodszych. Właśnie, dlatego może wspierać integrację sensoryczną u dzieci już od najmłodszych lat. W jaki sposób? Po pierwsze, samo obserwowanie fruwających w powietrzu baniek pomaga rozwijać zmysł wzroku. Bańki pięknie mienią się różnymi kolorami, co umożliwia dziecku oglądanie różnych barw. Warto zachęcać dziecko do nazywania kolorów, które uda mu się wypatrzyć w tęczowej kuli. Poza tym możecie także porównywać wielkości baniek, które uda Wam się stworzyć. Obie te czynności wymagają skupienia narządu wzroku i bacznej obserwacji unoszących się baniek.Warto też zachęcać dziecko także do samodzielnego tworzenia baniek. Wydmuchiwanie ich i składanie ust w charakterystyczny kształt jest świetnym ćwiczeniem, które w przyszłości może ułatwić maluchowi naukę wymowy.
Oprócz tego taka czynność pozwala dziecku pracować nad kontrolą oddechu. Sprawdźcie, jakie bańki uda się stworzyć, dmuchając w słomkę lub pętlę mocnym oraz delikatnym strumieniem powietrza.
Spróbujcie także łapania baniek mydlanych. Taka czynność to doskonała zabawa ruchowa, która pozwoli ćwiczyć maluchowi refleks. Pękające bańki oddziałują bardzo subtelnie na zmysł dotyku, więc taka zabawa nie powinna zniechęcić nawet maluchy mające problem z nadwrażliwością na bodźce. Do tej czynności niezbędne jest także użycie koordynacji ręka-oko, dlatego to będzie to doskonały przykład zabawy wspierającej rozwój integracji sensorycznej u dziecka.
Zestawy do baniek mydlanych możecie kupić na stronie https://tuban.pl/kategoria-produktu/banki/zestawy/.
Slime - sprzymierzeniec we wspieraniu rozwoju integracji sensorycznej
Glutka znają chyba już wszyscy rodzice. Ta prosta zabawka, uwielbiana przez dzieciaki, to także narzędzie często wykorzystywane także przez terapeutów. Kolorowa, plastyczna masa zachęca dzieci do zabawy, która oprócz mnóstwa radości daje również możliwość stymulowania wielu zmysłów jednocześnie.Podczas zabawy slime'em angażowana jest motoryka mała. Przekładanie i rozciąganie glutka, przelewanie go i ściskanie to doskonały trening mięśni palców oraz dłoni. Oprócz tego silnie zaangażowany w zabawę jest także zmysł dotyku. Warto przygotować slime'a z dodatkami, które będą różniły się od siebie teksturą. Możecie zasłonić dziecku oczy i zachęcić je do zgadywania, jakie składniki znalazły się w danym slime'ie. Do gotowych glutków możecie dodać kuleczki styropianu, koraliki, a nawet to, co znajdziecie w kuchni, np. ryż czy ziarenka grochu.
Dzieci uwielbiają slime'y nie tylko ze względu na ich niesamowite właściwości, ale także piękne kolory. Dlatego zabawa slime'em angażuje także zmysł wzroku. Warto zaszaleć nieco z kolorami i spróbować samodzielnie przygotować niesamowitego, barwnego slime'a. Możecie to tego celu wykorzystać kolorowe kleje PVA, brokaty oraz barwniki. To również świetna okazja, by dać pole do popisu dziecięcej kreatywności.
Kiedy będziecie tworzyć własnego, slime'a nie zapomnijcie także dodać do niego aromatu tak, by w zabawę włączyć także zmysł węchu. Możecie także zdecydować się na zakup gotowych zapachowych slime'ów i zaproponować dziecku zabawę w odgadywanie zapachu.
A jeśli szukacie inspiracji na więcej kreatywnych zabawek dla dzieciaków, zajrzyjcie na https://tuban.pl/zabawki-dla-dzieci-do-100-zl-sprawdzone-pomysly/.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.