reklama

Gruntowa pompa ciepła – charakterystyka i zastosowanie

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: www.freepik.com

Gruntowa pompa ciepła – charakterystyka i zastosowanie - Zdjęcie główne

foto www.freepik.com

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Promowane Pompy ciepła to jeden ze sposobów na ogrzewanie domu, który zyskuje ostatnimi czasy ogromną popularność. Nikogo nie powinno to dziwić, gdyż pompy ciepła pozwalają nie tylko na ekonomiczne ogrzanie naszego domu, ale także nie wpływają na środowisko tak agresywnie, jak klasyczne piece węglowe. Jednakże, pomimo rosnącego zainteresowania pompami ciepła, to ich temat wciąż ma dla wielu z nas pewne tajemnice. Właśnie dlatego dzisiaj weźmiemy na tapet gruntowe pompy ciepła i zastanowimy się, jakie są charakterystyka i zastosowanie tych urządzeń.
reklama

Czym jest pompa ciepła?

Żeby odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób działa gruntowa pompa ciepła, konieczne będzie przyjrzenie się pokrótce temu, jaka jest ogólna zasada działania pomp ciepła sprawiająca, że są one ekonomicznym i ekologicznym rozwiązaniem.

Ogólna zasada działania pompy ciepła jest niezwykle prosta i możemy ją porównać do odwróconej lodówki. Sprzęty, których używamy do przechowywania jedzenia, nieustannie pozbywają się ze swojego wnętrza ciepłego powietrza, utrzymując tym samym niską temperaturę w środku. Pompa ciepła działa identycznie, ale w sposób odwrotny – oddaje chłodne powietrze, zamieniając je na ciepłe. Taka zasada działania wymusza to, że każdy system oparty o pompę ciepła musi jeszcze mieć źródło dolne i źródło górne, by działał prawidłowo.

reklama

Źródło górne to nic innego jak elementy korzystające z ciepła pobranego przez pompę ciepła, czyli nasze grzejniki czy prysznic. Źródło dolne określa natomiast sposób, w jaki pompa ciepła wyciąga energię cieplną z otoczenia. To właśnie ono określa to, czy pompa ciepła jest powietrzna, czy gruntowa.

Gruntowa pompa ciepła – jak działa?

W gruntowej pompie ciepła, jak wskazuje sama jej nazwa, źródłem poboru ciepła jest grunt. Najczęściej w celu wykorzystania energii cieplnej znajdującej się w gruncie wykorzystywane są kolektory poziome lub kolektory pionowe. Jest to system specjalnego orurowania, które jest w stanie pobrać ciepło przez umieszczony w swoim wnętrzu płyn, będący najczęściej roztworem glikolu. 

reklama

Krążący w kolektorach roztwór glikolu ogrzewa się energią cieplną gruntu, a następnie trafia do pompy ciepła, która przekazuje zebrane w ten sposób ciepło do murów naszego domu.

Gruntowa pompa ciepła – zastosowanie

Zastosowanie gruntowej pompy ciepła wiąże się z kilkoma rzeczami. Przede wszystkim, jeśli zdecydujemy się na rozwiązanie oparte o gruntową pompę ciepła, konieczne będzie wykonanie odpowiednich modyfikacji naszej działki, by zmieścić kolektory w gruncie. W przypadku kolektorów pionowych niezbędne  będzie wykonanie głębokich odwiertów, natomiast poziome kolektory wymuszają na nas konieczność posiadania właściwej rozmiarowo działki. Najlepiej jest zaplanować rozmieszczenie wszystkich elementów pompy ciepła jeszcze przed wzniesieniem budynku, jednak nic nie wyklucza instalacji pompy ciepła w domu, który już został wybudowany – należy jedynie przygotować się na nieco więcej pracy.

reklama

O ile tylko dysponujemy odpowiednimi warunkami, jeśli chodzi o wielkość naszego podwórka, pompa ciepła z gruntowym źródłem ciepła będzie zazwyczaj świetnym wyborem. Wynika to z bardzo prostej przyczyny – poniżej poziomu przymarzania temperatura gruntu jest praktycznie niezmienna. W związku z tym pompie pobierającej ciepło z gruntu jest zdecydowanie łatwiej je pozyskiwać, co niekoniecznie możemy powiedzieć o powietrznej pompie ciepła, której działanie będzie mocniej uzależnione od pory roku i warunków atmosferycznych. Gruntowa pompa ciepła nie powinna mieć takich problemów, nawet w naszym zmiennym klimacie.

Niestety nie oznacza to, że pompa ciepła ma same plusy. Jej największą wadą jest cena instalacji – wykonanie odwiertów czy montowanie kolektorów poziomych wymaga sporej ilości prac w gruncie i co za tym idzie, może okazać się kosztowne. Gruntowa pompa ciepła wypada na tym polu gorzej niż wspominana chwilę temu pompa powietrzna, której instalacja jest zdecydowanie prostsza i tańsza, jednak musimy pamiętać o tym, że pompa ciepła ze źródłem w gruncie będzie bardziej wydajna. Pamiętajmy też o tym, że koszt instalacji można potraktować jako inwestycję, gdyż z całą pewnością prędzej czy później nam się ona zwróci.

reklama

Przeczytaj więcej na Esoleo.pl

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama