Reklama

Po jakim czasie przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor:

Po jakim czasie przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego? - Zdjęcie główne

Po jakim czasie przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Praca Co się stanie, gdy zbyt długo nie będziemy wykorzystywać swojego urlopu wypoczynkowego? Po jakim czasie przedawnia się do niego prawo?

Reklama

Co się stanie, gdy zbyt długo nie będziemy wykorzystywali naszego urlopu wypoczynkowego? Czy zaległe wolne może się cały czas - co roku - sumować? Czy jednak po jakimś czasie się przedawni? Sprawdziliśmy, co mówią przepisy.

Po jakim czasie przedawnia się prawo do urlopu wypoczynkowego?

Jak informuje Państwowa Inspekcja Pracy, zgodnie z art. 161 Kodeksu pracy pracodawca jest obowiązany udzielić pracownikowi urlopu w tym roku kalendarzowym, w którym pracownik uzyskał do niego prawo. Urlop niewykorzystany do końca roku staje się urlopem zaległym, którego należy udzielić pracownikowi najpóźniej do 30 września następnego roku kalendarzowego (art. 168 Kodeksu pracy).

Co jednak, jeśli - wbrew przepisom - urlop nie zostanie wykorzystany w tym czasie?

- Jeżeli pracodawca, wbrew obowiązującym przepisom, nie udzieli zaległego urlopu w ustawowym terminie, to popełni wykroczenie przeciwko prawom pracownika. Nie oznacza to jednak, że nieudzielony w terminie urlop zaległy przepada. Zgodnie bowiem z art. 291 Kodeksu pracy roszczenia ze stosunku pracy ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia, w którym roszczenie stało się wymagalne - informuje PIP.

W związku z powyższym 3-letni bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy rozpocznie się zawsze 30 września roku następnego po roku kalendarzowym, w którym prawo do urlopu zostało nabyte.

- Przykładowo prawo do urlopu wypoczynkowego za rok 2017 ulegnie przedawnieniu 30 września 2021 roku. Należy również pamiętać, że bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego (art. 2931 Kodeksu pracy) - wyjaśnia Państwowa Inspekcja Pracy.

Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy