Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że dzięki zmianom w podstawowej opiece zdrowotnej więcej pacjentów skorzysta z opieki koordynowanej, która z założenia polega na konsultacjach między lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej a lekarzem specjalistą. Ponadto przychodnie będą mogły zlecić więcej badań. Co to oznacza?
Zamiast specjalisty przyjmie nas nasz lekarz POZ. Kto skorzysta na zmianach?
Zmiany oznaczają przede wszystkim to, że zamiast czekać kilka miesięcy na wizytę do lekarza specjalisty, będzie można pozostać pod opieką swojego lekarza rodzinnego. Chodzi o osoby, u których zdiagnozowano stan przedcukrzycowy, a także osoby, u których zdiagnozowano nadczynność tarczycy. Możliwość skorzystania z tej opcji będą również mieli także pacjenci pulmonologiczni oraz kardiologiczni.Z lekarzami tych specjalizacji "rodzinny" ma konsultować swoich pacjentów. Zmiany te mają przyspieszyć diagnostykę i usprawnić leczenie:
- cukrzycy,
- nadciśnienia tętniczego,
- niewydolności serca,
- przewlekłej choroby niedokrwiennej serca,
- migotania przedsionków,
- astmy oskrzelowej,
- przewlekłej choroby obturacyjnej płuc,
- niedoczynności tarczycy.
- kompleksowej porady,
- badania diagnostycznego UACR (wskaźnik albumina/kreatynina w moczu),
- konsultacji specjalistycznych,
- porad edukacyjnych,
- konsultacji dietetycznych.
Przychodnie POZ z gostyńskiego, które podpisały z NFZ umowy na opiekę koordynowaną
- POZ w Piaskach, Rynek 6 – w zakresie diabetologii, endokrynologii i pulmunologii
- Poradnia Lekarza POZ w Gostyniu, ul. Przy Dworcu 8A - w zakresie diabetologii, endokrynologii, kardiologii i pulmunologii
Dzięki temu diagnostyka przy ich podejrzeniu będzie szybsza – pacjenci nie będą czekali w kolejce do specjalisty. Jeśli wyniki będą negatywne, lekarz POZ będzie szukał innych przyczyn zgłaszanych objawów. To przyspieszy właściwą diagnozę i skuteczną terapię
– przekonuje Ministerstwo Zdrowia.
Od rodzinnego wyjdziemy z dodatkowym pakietem badań
Co ważne lekarze rodzinni zyskali również dostęp do szeregu pakietów badań diagnostycznych, na które mogą kierować swoich pacjentów. Chodzi również o pozycje, które do tej pory mógł zlecić tylko specjalista. Lekarz POZ, który ma podpisaną umowę z NFZ na koordynowaną opiekę, może zlecić m.in. badania:
- poziomu ferrytyny,
- witaminy b-12,
- anty-CCP,
- antygenu H pylori w kale,
- anty HCV,
- szybkie testy: CRP-ilościowy dla dzieci do ukończenia 6 roku życia,
- strep test (wymaz z gardła).
Dodajmy, że większy zakres badań diagnostycznych zlecanych przez lekarzy rodzinnych jest finansowany z tzw. budżetu poszerzonego. Są to środki, które można wykorzystać na sfinansowanie badań dodatkowych, nieistniejących wcześniej w koszyku świadczeń, a także na konsultacje specjalistyczne w wybranych chorobach.
Zmiany zaszły również w opiece nocnej i świątecznej. Od 1 listopada dyżurujący tam lekarze mogą wystawiać skierowania na badania laboratoryjne.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.