reklama

Ta wiadomość trafiła do milionów Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji: To nie oszustwo!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: pixabay

Ta wiadomość trafiła do milionów Polaków. Ministerstwo Cyfryzacji: To nie oszustwo! - Zdjęcie główne

Taka wiadomość trafiła ostatnio do milionów Polaków. Spokojnie – to nie próba oszustwa. | foto pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Polska i ŚwiatWielu z nas otrzymało wiadomość informującą, że nasz profil zaufania wygasa 31 października 2023 roku. Aby przedłużyć jego ważność, trzeba zalogować się na konto. Mając na uwadze oszustów, którzy różnymi sposobami próbują wyłudzić nasze dane, wiele osób zastanawia się, czy to kolejna taka próba? Zareagowało już Ministerstwo Cyfryzacji, które uspokaja: Nie, to nie oszustwo.
reklama

Profil zaufany jest środkiem identyfikacji elektronicznej. Co to dokładnie znaczy? Dzięki niemu możemy potwierdzić swoją tożsamość w internecie oraz podpisać dokument podpisem elektronicznym, jeśli jest to niezbędne do załatwienia naszej sprawy. Jak poinformował ostatnio minister cyfryzacji, 16 milionów Polaków korzysta już z tej opcji. 5,5 milionom kont trzeba właśnie przedłużyć ważność. 

Ważność profilu zaufanego wynosi 3 lata. Wielu z nas musi ją szybko przedłużyć

Dzięki profilowi możemy zalogować się do systemów informatycznych administracji publicznej, takich jak: Platforma Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (PUE ZUS), Internetowe Konto Pacjenta (IKP), czy e-Urząd Skarbowy. Dzięki niemu możemy złożyć podanie, wniosek, odwołanie czy skargę bez konieczności drukowania dokumentu, jego ręcznego podpisywania i skanowania. Podpis elektroniczny ma taką samą wagę jak podpis odręczny.

reklama

Ponadto przez Profil Zaufania zarejestrujemy działalność gospodarczą, złożymy PIT, wniosek o prawo jazdy, o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego, czy też zgłosimy utratę lub zniszczenie dowodu osobistego. 

Od kilku tygodni osoby, które korzystają z tego narzędzia, otrzymują wiadomość, że ważność ich profilu wygasa 31 października. – Przedłuż jego ważność po zalogowaniu się na konto. Więcej informacji i podstawa prawna: gov.pl/profilzaufany/aktualnosci – tak brzmi dalsza część wiadomości. 

Niektórzy automatycznie weszli na konto i dokonani przedłużenia, inni zastanawiają się, czy nie jest to kolejna wiadomość od oszustów, którzy czyhają na ich dane. W końcu głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Cyfryzacji, które podkreśliło, że są to SMS-y wysyłane automatycznie przez ich resort. 

reklama

Ważność profilu zaufanego wynosi 3 lata – podczas pandemii była ona automatycznie przedłużona. Po odwołaniu stanu zagrożenia epidemicznego ważność profili trzeba przedłużać samodzielnie

– poinformowano. Dodano, że minister cyfryzacji zaplanował kampanię informacyjną skierowaną do osób, których profil zaufany jest unieważniany 31 października. Otrzymają one SMS z instrukcją przedłużania profilu zaufanego online. 

Profil zaufany, który został przedłużony automatycznie na czas pandemii, od 1 listopada jest nieaktywny

Aby sprawdzić, czy nasz profil faktycznie traci ważność, należy się na niego zalogować. Jeżeli w polu Sposób utworzenia/przedłużenia widzisz informację „Profil zaufany przedłużony automatycznie na czas pandemii”, to jest on unieważniany 31 października 2023 roku, nawet jeśli widzisz inną datę wygaśnięcia profilu. 

reklama

Aby przedłużyć ważność profilu online należy: 

  • Zalogować się na stronie pz.gov.pl
  • W prawym górnym rogu zobaczymy swoje dane i niebieską strzałkę. Klikamy: rozwiń menu, pod strzałką i wybieramy Profil zaufany.
  • W Szczegółach profilu wybieramy Przedłuż ważność lub zmień dane, a następnie Dalej.
  • Następnie zobaczymy okno ze swoimi danymi kontaktowymi. Potwierdzamy je lub edytujemy, jeśli się zmieniły.
  • W dalszej kolejności otrzymamy SMS i e-mail z kodami autoryzacyjnymi. Wpisujemy je w odpowiednie pola i wybieramy Dalej. Jeśli kody są prawidłowe, zobaczymy potwierdzenie przedłużenia ważności profilu zaufanego o 3 lata. Otrzymamy również e-mail z potwierdzeniem. 
 

reklama

Co ważne, po przedłużeniu ważności profilu zniknie jego powiązanie z kontem bankowym. – Do profilu zaufanego zalogujemy się tylko nazwą użytkownika lub adresem e-mail, a metoda autoryzacji logowania do profilu zmieni się na SMS z kodem lub push w aplikacji mObywatel, jeśli ta metoda była wcześniej używana – informuje ministerstwo. 

Aby ponownie logować się do profilu zaufanego danymi konta bankowego, należy zalogować się do swojego profilu zaufanego za pomocą nazwy użytkownika lub adresu e-mail oraz hasła, a następnie zmienić dostawcę tożsamości na bank.

Osoby, które nie przedłużą ważności profilu, zostaną pozbawione możliwości elektronicznej identyfikacji, a co za tym idzie, nie będą mogły załatwić wielu istotnych spraw bez ruszania się z domu. 

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu zpleszewa.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama