Reklama

Zniknęła z mapy miasta i osiedla. Wojewoda zdecydował

Opublikowano:
Autor:

Zniknęła z mapy miasta i osiedla. Wojewoda zdecydował - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

- Ulicy 27 Stycznia położonej w miejscowości Gostyń nadaje się nazwę Andrzeja Bobkowskiego - czytamy w zarządzeniu wojewody wielkopolskiego z 13 grudnia 2017 r. Przepisy weszły w życie po 2 tygodniach.

Oznacza to, że na mapie Gostynia od dziś (29 grudnia) oficjalnie nie figuruje już ulica 27 Stycznia. Taką decyzję podjął wojewoda wielkopolski. Jest to efekt ustawy dekomunizacyjnej, w myśl której nie można (...) propagować komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej - w tym między innymi dróg i ulic. Ustawa o zakazie propagowania komunizmu (...) weszła w życie 2 września 2016 r.

Od tego momentu gostyńscy radni mieli 12 miesięcy, kiedy to sami mogli zdecydować o zmianie nazwy ulicy. Nie zrobili tego, więc wyręczył ich wojewoda wydając tzw. zarządzenie zastępcze. Oznacza to, że potrzebował opinię z IPN, a ściślej mówiąc od Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu, potwierdzającej niezgodność nazwy ulicy 27 Stycznia z obowiązującą ustawą.

Instytut takie pismo wystosował, zaś w uzasadnieniu zarządzenia wojewody czytamy, że „27 stycznia 1945 r. nastąpiło wkroczenie jednostek Armii Czerwonej do miejscowości Gostyń (...). Zgodnie z propagandową praktyką władz komunistycznych wydarzenie to celebrowane było – niezgodnie z faktami historycznymi – jako „dzień wyzwolenia” oraz powód do wyrażania wdzięczności społeczeństwa wobec Armii Czerwonej. Tymczasem wbrew nadziejom Polaków (...) Armia Czerwona w latach 1944-1945 r. stała się narzędziem ponownej aneksji niemal połowy terytorium RP do ZSRS, zniewolenia całej reszty kraju oraz budowy w nim systemu komunistycznego w pełni zależnego od władz w Moskwie. Zajęcie ziem polskich przez Armię Czerwoną zapoczątkowało zarazem nowy okres martyrologii narodu polskiego(…).”

Nowy patron ulicy - Andrzej Bobkowski to polski pisarz, eseista, przedsiębiorca, popularyzator modelarstwa lotniczego. Co wspólnego ma z Gostyniem? Jakie nazwy ulic, i w  których miejscowościach powiatu gostyńskiego zmienił wojewoda?

Więcej w kolejnym numerze „Życia Gostynia”

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE