Reklama

Zmagania z chorobą pokazały na swoich ciałach

Opublikowano: czw, 7 lis 2019 15:12
Autor:

Zmagania z chorobą pokazały na swoich ciałach - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Trzynaście pań użyczyło swoich ciał w ramach bodypaintingowej (malowanie na ciele) kampanii społecznej „Żyję Pełną Piersią”.

Z nową formą m.in. propagowania wiedzy oraz profilaktyki w temacie walki z chorobą mogli zapoznać się odwiedzający wystawę w Gminnym Centrum Kultury i Rekreacji w Krobi (3 listopada). Gdyby została ona otwarta kilka dni wcześniej „załapałaby się” jeszcze na październik będący od wielu lat miesiącem Świadomości Raka Piersi. Ta choroba oraz rak szyjki macicy to najczęściej występujące przypadki nowotworów u kobiet.

Wystawa zawitała do Krobi dzięki zaangażowaniu Magdaleny Czarneckiej-Wojtkowiak, animatorki i artystki, która malowała jedną z uczestniczek akcji. Całość kampanii organizuje Fundacja Arena i Świat.

– Ma ona swój początek w zeszłym roku, gdy malowałyśmy kobiety zdrowe. Potem kampania poszła dalej i spotkałyśmy się w kwietniu i malowałyśmy kobiety po przejściach. Wśród naszych modelek znalazły się panie, które zmagały się z chorobą atakującą różne części ciała – tłumaczy Magdalena Czarnecka-Wojtkowiak.

Choć większość uwiecznionych kobiet walczyła właśnie z rakiem piersi, część z nich jest po mastektomi czy wycięciu części piersi, to wśród modelek znalazły się też panie zmagające się rakiem mózgu czy jelit. Na zdjęciach uwieczniono m.in. mieszkanki Gostynia, Krobi czy Gębic.

W przygotowanie akcji włączyły się też członkinie Stowarzyszenia Amazonki w Gostyniu.

 – Kieruję głos, swoją prośbę do wszystkich kobiet: badajmy się, wspierajmy siebie nawzajem. Rozmawiajmy ze swoimi mamami, mężami, przyjaciółmi o tym, co jest ważne. O tym, że można sobie pomagać w różnych ciężkich chwilach, między innymi w walce o zdrowie. Pozbądźmy się myślenia, że nas coś nie dotyczy. Pozwólmy sobie same na profilaktykę badań – apeluje pomysłodawczyni wystawy.

Więcej informacji o kampaniii znajdziesz w przyszłotygodniowym wydaniu "Życia Gostynia".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE