Reklama

Zasłuchani, zamyśleni, zaczytani. Ponad 200 osób na „Tygodniu Głośnego Czytania” w gostyńskiej bibliotece

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura 230 osób wzięło udział w akcji „Tydzień Głośnego Czytania” w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Dzieci - starsze i młodsze - nie tylko słuchały czytanych na głos bajek i opowieści. Były też zabawy, zgadywanki i inne niespodzianki.

Dziś, 1 października, przed południem w bibliotece publicznej w Gostyniu również odbyło się spotkanie małych pasjonatów czytelnictwa i przyjaciół książek. Przygotowano dla nich niespodziankę - dzieci mogły dwa razy posłuchać na głos czytanej książki. Czytanie „bis” życzliwe bibliotekarki - Iza i Beata zorganizowały dla spóźnionej dziennikarki... Problemu ze słuchaczami nie było. My bardzo dziękujemy i cieszymy się, bo skorzystały na tym dzieci. 

Ostatnie czytanie na głos zakończyło świętowanie "Tygodnia Głośnego Czytania". Łącznie w 14 zajęciach połączonych z zabawą wzięło udział 230 osób. To niezły wynik, zwłaszcza w czasach telewizji i internetu.

Podczas "Tygodnia Głośnego Czytania" w Gostyniu dzieci odkrywały wartość książek 

Akcja "Tydzień Głośnego Czytania" rozpoczęła się 27 września. W czytelni dla dzieci, w gostyńskiej bibliotece, spotkania rozpoczynały się zabawą z rekwizytami: globusem, kluczem, ciepłym kocem oraz sznureb.

Dzieci same odkrywały, jakie zalety i korzyści może przynieść czytanie, szczególnie głośne. Wspólnie zapoznając się z lekturą, najmłodsi stykają się z mnóstwem nowych słów i pojęć, a więc wzbogacają słownictwo. Głośne wspólne czytanie jest nie tylko źródłem wiedzy, ale też rozwija wyobraźnię małych słuchaczy. 

- Poprawia ich zdolność koncentracji, uczy samodzielnego myślenia, wzmacnia więzi z najbliższymi. W książkach znajdziemy też wiedzę jak rozwiązać problemy, konflikty - wyjaśniała Beata Praczyk z oddziału dla dzieci gostyńskiej biblioteki.

Czytanie na głos również ułatwia dzieciom naukę samodzielnego czytania, a bonus w formie bajki na dobranoc wpływa bardzo dobrze na emocje i znakomicie może wyciszyć energicznego malucha. 

Właśnie z myślą o najmłodszych Iza Mehr i Beata Praczyk przygotowały spotkania z książką. Chciały dzieciom pokazać magiczną rolę książki, w formie bajki, opowieści. Jako lektury wybierano takie pozycje, które nawiązywały i zachęcały do czytania. Jednym z bohaterów był „Bajkołapek”.

"Tydzień Głośnego Czytania" w Gostyniu. Organizatorki zadowolone z frekwencji 

Spotkania przed południem odbywały się w zorganizowanych grupach przedszkolnych, a po południu organizowano otwarte spotkania dla czytelników gostyńskiej biblioteki.

Organizatorki „Tygodnia Głośnego Czytania” są zadowolone z frekwencji. Zauważyły pozytywne efekty swojej pracy - dzieci coraz częściej przyprowadzają rodziców do biblioteki, do półek z książkami.

- Myślę, że rodzice też zachęcają dzieci do czytania, ale śmiało można powiedzieć, że jest nawet odwrotnie - to dzieci prowadzą dorosłych do biblioteki. A dzięki temu, że spotykamy się z przedszkolakami - czy to podczas odwiedzin w placówkach, czy też przez to, że do nas z wizytą też przychodzą maluchy - buduje się więź pomiędzy dziećmi a biblioteką. To maluchy zapraszają dorosłych, a  po kilku wizytach ta przyjaźń z książka z biblioteką się utrwala - podsumowuje Beata Praczyk.

Z sentymentu do biblioteki wracają też byli czytelnicy, dziś już dorośli, którzy przyprowadzają swoich podopiecznych, by u nich zakorzenić wartości wynikające z czytania.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy