Reklama

Z pierwszej czwórki żyje jedna osoba

Opublikowano:
Autor:

Z pierwszej czwórki żyje jedna osoba - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie świętuję 60-lecie. Kulminację stanowiła impreza połączona z obchodami 100-lecia niepodległości Polski, powstania wielkopolskiego i Dniem Pracownika Socjalnego.

– Dom stoi przede wszystkim pracownikami. Państwo tworzycie zespół, tworzycie klimat. To przede wszystkim wam należą się słowa podziękowania – zwracał się przede wszystkim do swoich pracowników dyrektor Ryszard Janaszak.

Toast za sześć dekad funkcjonowania chwałkowskiego DPS-u przypadł Leszkowi Szczepaniakowi, wicestaroście pierwszej kadencji.

– Bo państwo, na co dzień macie serce na dłoniach, codziennie swoją pracą dowodzicie, że życie mieszkańców tego domu może być piękne. Chylimy czoła – powiedział L. Szczepaniak.

Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie swoje początki ma w 1958 roku. 17 kwietnia 1957 roku pałac, w którym znajduje się placówka przeszedł pod zarząd Ministerstwa Pracy i Opieki Społecznej z przeznaczeniem na państwowy zakład specjalny dla dzieci upośledzonych umysłowo. Dwa miesiące później, dokładnie 15 czerwca z Krakowa do Chwałkowa przybyły siostry albertynki, aby pracować z niepełnosprawnymi dziećmi. Swój dom znalazły właśnie w rzeczonym pałacu.

Pierwszych czworo podopiecznych przyjechało do nowego utworzonego zakładu 21 czerwca 1958 roku (jedna z tych osób żyje i przebywa w DPS Chwałkowo do dziś). We wrześniu 1959 osób pod opieką chwałkowskiej instytucji było już 50. Dzieci podzielono na cztery grupy, w zależności od stopnia upośledzenia. W tym czasie powstało także przyzakładowe gospodarstwo. W 1962 roku administracja przeszła w ręce świeckie, a siostry pozostawały na terenie zakładu tylko w charakterze pielęgniarek i opiekunek. Swoją posługę pełniły do 1984 roku.

Nazwa Dom Pomocy Społecznej w Chwałkowie funkcjonuje od 1990 roku. Obecnie liczy 87 podopiecznych i jest instytucją dla osób dorosłych niepełnosprawnych intelektualnie. W 2005 roku decyzją władz powiatu gostyńskiego utworzono Środowiskowy Dom Samopomocy, do którego na zajęcia uczęszcza 35 osób. Natomiast ostatnim elementem społecznej „układanki” zorientowanej na pomoc osobom z niepełnosprawnością w Chwałkowie jest powstałe w 2015 roku Stowarzyszenie „Impact”.

Podczas ubileuszu mieszkańcy uświetnili uroczystość swoim występem. Ponadto wręczono listy gratulacyjny z okazji Dnia Pracownika Socjalnego. Duże zainteresowanie zebranych wzbudził film pokazujący najważniejsze momenty z życia domu opieki: od imprez dla mieszkańców, po np. wizytę prezydenta Lecha Wałęsy w 2000 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE