To już po raz 10. Festiwal Lutniowy zawitał do Gostynia. 18 czerwca 2023 r. na Górze Zamkowej w Gostyniu słychać było lutnię i flety, a także śpiew. Wszystko w konwencji muzyki renesansowej.
Organizatorem wydarzenia jest Ogólnopolskie Stowarzyszenie z Muzyką do Ludzi, którego siedziba znajduje w podpoznańskiej miejscowości Nowieczek. W koncercie muzyki renesansowej wystąpili:
Przemysław Czekała - baryton
Henryk Kasperczak - lutnie
Ewa Smoleńska - flet renesansowy
Chór Palestrina oraz Chór Zobacz Music
Warto zaznaczyć, że przygotowania do festiwalu w samym Gostyniu trwały dwa dni. Już od piątku, 16 czerwca odbywały się warsztaty wokalne, które prowadził Przemysław Czekała z Akademii Muzycznej w Poznaniu.
- Połączyliśmy dwa chóry - lokalny chór Palestrina pilnie ćwiczył pod batutą pana Czekały wraz z Chórem osób Niewidomych - Zobacz Music z Wrocławia. W warsztatach uczestniczyło około 20 osób. Dzięki temu chórzyści byli doskonale przygotowani do wystąpienia ze wspólnym koncertem na Górze Zamkowej, który można traktować jako inaugurację Festiwalu w powiecie gostyńskim - powiedziała Karolina Pawłowska, przedstawicielka Ogólnopolskiego Stowarzyszenia z Muzyką do Ludzi.
Gaude Mater Polonia, Jesu Rex Admirabilis, Jesu, Salvator Mundi czy „Come again” i „Now, o now” Johna Dowlanda, a na zakończenie Bogurodzicę - to można było usłyszeć podczas koncertu na Górze Zamkowej w Gostyniu.
Kolejnym elementem jubileuszowego festiwalu był quest muzyczny dla dzieci i młodzieży - uczestnicy podążali śladami Wojciecha Długoraja. Relacja TUTAJ.
Oprócz tego rozstrzygnięto konkurs plastyczny pn. „Inspirująca lutnia”, w którym udział brały dwie szkoły z gminy Gostyń: szkoła podstawowa nr 3 oraz Szkoła Podstawowa w Goli. Powstało ponad 30 przepięknych prac, które umieszczone zostały na koncie facobookowym Festiwal Lutniowy w Gostyniu. Po kilkudniowym głosowaniu - wyłoniono prace zwycięskie oraz dodatkową pracę, której autorowi przyznano nagrodę specjalną od samego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia. Wręczenie nagród odbyło się podczas koncertu na Górze Zamkowej.
Największą liczbę "likerów" w głosowanie na facebooku otrzymały 2 prace: Natalii Danielczyk z SP nr 3 w Gostyniu oraz Nadii Marciniak z SP w Goli. Nagrodę specjalną Ogólnopolskie Stowarzyszenie z Muzyką do Ludzi przyznało Marii Jańczak z kl. 7 SP w Goli to początek wydarzeń, związanych z festiwalem. W powiecie gostyńskim w lipcu zostaną jeszcze organizowane koncerty w kilku kościołach. Oprócz tego, we wrześniu, organizatorzy zaplanowali warsztaty lutniowe oraz gitarowe.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.