Wybory prezydenckie na ostatniej prostej. Trwają ostatnie przygotowania. W tegorocznych wyborach prezydenckich, zgodnie z przyjętą ustawą, obywatele mogą głosować metodą mieszaną: w lokalach wyborczych lub korespondencyjnie.
W przypadku głosowania w kraju zamiar głosowania korespondencyjnego musiał być zgłoszony przez wyborcę komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy w tej gminie, w której wyborca ujęty jest w spisie wyborców, najpóźniej do 16 czerwca. O pozostałych wyznaczonych datach CZYTAJ TUTAJ.
W powiecie gostyńskim chęć głosowania korespondencyjnego zgłosiło w sumie 377 osób:
135 osób w Gostyniu
51 osób w Krobi
69 osób w Borku Wlkp.
15 osób w Pogorzeli
22 osoby w Poniecu
81 osób w Piaskach
19 osób w Pępowie
Mieszkańcy, którzy zgłosili zamiar głosowania korespondencyjnego, powinni w najbliższych dniach - konkretnie do wtorku, 23 czerwca otrzymać tzw. „pakiet wyborczy”. Przygotowują je specjalne komisje w urzędach miejskich lub gminnych. Wyborcom musi je dostarczyć przedstawiciel Poczty Polskiej lub upoważniony pracownik urzędu gminy.
W urzędach wciąż można odbierać zaświadczenie o prawie do głosowania - można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika (nie ma możliwości załatwienia sprawy elektronicznie), np. w Urzędzie Miejskim w Gostyniu. Zaświadczenia wydawane są do 26 czerwca, a na drugą turę do 10 lipca. Osoby, które otrzymały zaświadczenie przed pierwszą turą, nie muszą ubiegać się o nie ponownie, jeżeli się odbędzie, przy pierwszym wniosku wydawane są od razu dwa zaświadczenia.
Pełnomocnictwo do odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania musi zostać sporządzone pisemnie i zawierać: imię, nazwisko, nr PESEL wyborcy, a także dane pełnomocnika. Musi zawierać także informację, że dokument dotyczy odbioru zaświadczenia o prawie do głosowania w wyborach Prezydenta RP 2020.
Do piątku 12 czerwca w gm. Gostyń zaświadczenia pobrały 4 osoby.
Więcej o wyborach - o obowiązującym reżimie sanitarnym i zasadach głosowania w najbliższym wydaniu „Życia Gostynia”