Reklama

Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni

Opublikowano: ndz, 24 lis 2019 22:31
Autor:

Wszyscy jesteśmy sobie potrzebni - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

„Bezpieczny senior - szczęśliwy senior” pod takim hasłem przygotowano Dzień Seniora dla mieszkańców Daleszyna. Spotkanie odbyło się dziś po południu w świetlicy wiejskiej. - Każdy człowiek ma prawo do życia bez przemocy, niezależnie od wieku. Wspólnie musimy zadbać o to, aby wszelkie zagrożenie i przemoc nie miały miejsca - usłyszeli mieszkańcy wioski.

Na gości, na stołach czekały kawa i ciasto. Za to scenę opanowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Daleszynie, którzy przygotowali przedstawienie, złożone z kilku scenek. Niosły one pewne przesłanie. Występujący uczniowie zwracali uwagę, że nie ,można być obojętnym wobec osób potrzebujących pomocy, bezradnych, szczególnie starszych. - Pamiętaj, starość to też twoja przyszłość - mówili.

Były też scenki, które uczyły, aby nie wykorzystywać opiekuńczości dziadków, szanować osoby starsze, ich życzenia i pragnienia.

- Nie róbmy im na złość, nie śmiejmy się, że nie radzą sobie z elektroniką - apelowała młodzież. - Nie wykorzystujmy seniorów! Ich sytuacja ekonomiczna nie jest najlepsza. A podbieranie pieniędzy, kradzież są karygodne - dodali uczniowie.

W humorystyczny sposób przedstawiono gościom różne sylwetki seniorów. Senior może być aktywny - to człowiek bardzo sprawny, jak na swoje lata, aktywny i wysportowany. Senior opiekuńczy to taki, który jest szczęśliwy, że opiekuje się wnukami i nie ma czasu na nudę. Może być też senior schorowany - ale otoczony opieką rodziny, pomocą i zainteresowaniem. Senior towarzyski aktywnie uczestniczy w życiu społecznym i kulturalnym, lubi zabawę i korzysta z nowoczesnych technologii. Są też seniorzy samotni i biedni - to osoby nieszczęśliwe, zaniedbane i zapomniane. Przedstawienie zakończyło się społecznym apelem.

- Tak naprawdę wszyscy jesteśmy sobie potrzebni, seniorzy młodszym, a młodzi - starszym. Najpierw oni pomagają nam, a potem sami potrzebują naszej pomocy - stwierdzili uczniowie.
 

W II części spotkania rozmawiano o bezpieczeństwie osób starszych, ich prawach. Uświadamiano obecnych, że każdy człowiek ma prawo do życia bez przemocy, niezależnie od wieku, że przemoc zaburza funkcjonowanie systemu rodzinnego, naruszając tym samym prawa człowieka, niszcząc poczucie jego godności, szacunku i zaufania.

Zaproszeni eksperci - przedstawiciele policji, straży pożarnej, a także SANEPID-u oraz powiatowy rzecznik praw konsumentów przybliżyli temat bezpieczeństwa seniorów. Mówili o tym, gdzie szukać wsparcia w sytuacji zagrożenia. Każdy z obecnych na Dniu Seniora otrzymał poradnik, przygotowany przez 4 instytucje: straż, rzecznika praw konsumentów policję i SANEPID. Rozdawano też ulotki pod hasłem "Seniorze nie daj się oszukać, uważaj na umowy zawierane na pokazach lub w domu". O tym szerzej mówiła rzecznik praw konsumenta.

Asp. sztab. Monika Curyk, która w KPP w Gostyniu zajmuje się profilaktyką, opowiedziała o przemocy wśród seniorów. Pokazała też wszystkim „Pudełko życia”, inaczej zwane „Pakietem życia”. I wyjaśniła, jak bardzo moż ebyć pomocen podczas ratowania ludzkiego życia.

- Może wygląda, jak zwykłe plastikowe pudełko na kanapki, ale ma trochę inną funkcję. Po otwarciu pudełka znajdziecie w nim 2 naklejki, takie same jak na wieczku. Jedną z nich nakleja się na drzwi wewnętrzne w domu czy mieszkaniu. Kolejną naklejkę tam, gdzie będzie znajdowało się pudełko - na lodówce czy szafce, w której trzymacie państwo leki. W środku jest też karta informacyjna, do uzupełnienia - wyjaśniała Monika Curyk z KPP Policji.

Seniorzy powinni wpisać imię, nazwisko, PESEL, informacje na co chorują, na co są uczuleni, jakie leki przyjmują, ale też podać z kim może się skontaktować policja, straż lub ratownicy medyczni. - To na wypadek gdybyście byli państwo nieprzytomni, trzeba by było was hospitalizować i zostawić komuś mieszkanie. Informacje po wpisaniu wkładamy do pudełka razem z lekami, chowamy do lodówki czy szafki na leki - wyjaśniała Monika Curyk. "Pudełko życia" seniorzy również otrzymali po zakończeniu spotkania.

Tydzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, Osób Niepełnosprawnych  i Starszych w gm. Gostyń trwa. Dzień Seniora w Daleszynie zorganizowano w ramach programu profilaktycznego „Parasolka zaufania – edycja II” finansowego z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy  w rodzinie – edycja 2019”. Scenariusz spotkania dla seniorów przygotowany przez rodziców uczniów oraz nauczycieli Szkoły Podstawowej w Daleszynie zajął II miejsce w Konkursie dla Rad Rodziców. 
 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE