Po raz kolejny na łamach “Życia” wspomnieliśmy osoby z terenu naszego powiatu, które odeszły w minionym roku. Pamiętamy o nich, bowiem poprzez swoją działalność zapisały się w pamięci różnych osób. Listopadowe święto to doskonały moment, żeby ich sylwetki przypomnieć. Wspominamy ich jako zaangażowanych społeczników, postacie znane, osoby kochane i lubiane.
Nie bądź pewny że czas masz bo pewność niepewna
zabiera nam wrażliwość tak jak każde szczęście
przychodzi jednocześnie jak patos i humor
jak dwie namiętności wciąż słabsze od jednej
tak szybko stąd odchodzą jak drozd milkną w lipcu
jak dzwięk troche niezgrabny lub jak suchy ukłon
żeby widziec naprawde zamykają oczy
chociaż większym ryzykiem rodzić się niż umrzec
kochamy wciąż za mało i stale za późno
- fragment wiersza „Spieszmy się” Ks. Jan Twardowskiego
Od połowy października 2019 do 15 października 2020 roku na Ziemi Gostyńskiej zmarło 796 osób:
- Gostyń - 253 osoby
- Krobia - 185 osób
- Poniec - 91 osób
- Piaski - 90 osób
- Borek wlkp. - 72 osoby
- Pępowo - 57 osób
- Pogorzela - 48 osób
Zbigniew Józef Andrzejewski (1952 - 2020)
Ur. 21.02.1952 w Gostyniu, zm. 16.05.2020 w Strzelcach Wielkich. Pracownik Urzędu Gminy Piaski w latach 1994-2014. Ukończył Technikum Melioracyjne w Poznaniu i Politechnikę Poznańską na wydziale Budownictwa Lądowego. W latach 1976-1994 pracował w Przedsiębiorstwie Budownictwa Rolniczego w Gostyniu m.in. przy budowie szkoły podstawowej w Piaskach. Podczas 20-letniej przygody urzędniczej zajmował się m.in. zagadnieniem gazyfikacji gminy Piaski czy powstaniem hali sportowej w Szelejewie Pierwszym. - Wspaniały kolega, dobry człowiek. Smutna wiadomość o śmierci Zbyszka dotarła , do urzędu 18 maja 2020 r. Trudno znaleźć słowa oddające w pełni osobowość Zbyszka… był wesołą choć raczej skrytą osobą. Zawsze witał wszystkich uśmiechem… - wspominają koleżanki i koledzy zmarłego.
Stanisław Bujak (1952 - 2020)
Urodził się 5 października 1952 r. Mieszkaniec Żychlewa, radny Rady Powiatu Gostyńskiego I kadencji oraz członek miejscowej rady parafialnej. Jako samorządowiec w latach 1998-2002 pracował na rzecz mieszkańców gostyńskiego w Komisji Budżetu oraz Komisji Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Pełnił także funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Rewizyjnej. Zmarł po ciężkiej chorobie 4 sierpnia 2020 r. Miał 67 lat. Pochowany na cmentarzu parafialnym w Krobi.
Marek Cebulski (1953 - 2020)
Radny Rady Miejskiej w Krobi III kadencji, zasłużony działacz sportowy i społecznik. Urodził się 19 listopada 1953 roku. W latach 1998 - 2002 piastował funkcję radnego Rady Miejskiej w Krobi, zasiadając w komisjach rewizyjnej oraz gospodarczo-inwestycyjnej. Był także zapalonym filatelistą, członkiem gostyńskiego koła Polskiego Związku Filatelistów. Najbardziej jednak zostanie zapamiętany ze swojej pasji do piłki nożnej, którą realizował m.in. jako prezes klubów Krobianka Krobia oraz Kania Gostyń. Zmarł w środę 9 września 2020 r. w wieku miał 66 lat. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Krobi.
Mikołaj Duda (1997 - 2020)
Mieszkaniec Krobi, uczeń Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Krobi, czynny strażak OSP Krobia, piłkarz Pinsel-Peter Krobianka Krobia Od 2018 roku zmagał się z ciężką chorobą. Zmarł w środę, 1 lipca 2020 r. w wieku 23. Pochowano go na cmentarzu parafialnym w Krobi. „Każdy z nas wspomina z pewnością Mikołaja na swój sposób, ale wszystkie te indywidualne obrazy z jego życia składają się na zbiorową pamięć, która potrafi przekraczać wszelkie granice, także te czasowe. Tak właśnie rodzi się nieśmiertelność” - fragment przemówienia z pogrzebu Mikołaja Dudy.
Małgorzata Frąckowiak (1962 - 2020)
Była wieloletnim pracownikiem Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu. Urodziła się w 1962 roku w Namysłowie (woj. opolskie), a od 1984 roku związała swe życie z Gostyniem. Pracę w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Gostyniu rozpoczęła w 1987 roku w charakterze pracownika obsługi. Przez kolejne lata przechodziła przez różne stanowiska i stopnie awansu zawodowego, osiągając stopień starszego kustosza. Od 2017 roku pracowała na stanowisku ds. merytorycznych, organizacyjnych i administracyjnych. Ukończyła studia na kierunku pedagogika o specjalności bibliotekarstwo i informacja naukowa na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, a także kurs z zakresu organizacji i zarządzania bibliotekami publicznymi. Gostyńskim czytelnikom znana była przede wszystkim jako pracownik wypożyczalni zbiorów audiowizualnych. W pamięci współpracowników pozostanie zawsze uśmiechnięta, życzliwa i pomocna. Była dobrym duchem tworzącym atmosferę bibliotecznego zespołu. W ostatnich tygodniach Małgorzata Frąckowiak zmagała się z ciężkim zakażeniem COVID-19. Zmarła 21 października 2020 r.
Jan Jaśniak (1938 - 2020)
Był II kadencje sołtysem wsi Kromolice w latach 1990-1998. Aktywnie zabiegał o inwestycje w Kromolicach. Był inicjatorem odnowy stawu, budowy nowych nawierzchni dróg, modernizacji świetlicy. Aktywny działacz Polskiego Stronnictwa Ludowego. Był prezesem koła PSL w Kromolicach oraz członkiem Prezydium Zarządu Miejsko-Gminnego w Pogorzeli. Zmarł 13 kwietnia 2020 roku.
Mirosław Kanafa (1957 - 2020)
Długoletni pracownik Urzędu Miejskiego w Borku Wlkp. Pracę rozpoczął 15 czerwca 1978 r. w Radzie Narodowej Miasta i Gminy w Borku Wlkp. na stanowisku ds. wojskowych i obrony cywilnej. Pełnił tę funkcję 11 lat. Od 2 października 1989 roku do 30 czerwca 2005 roku był kierownikiem referatu organizacyjnego, równolegle zajmując stanowisko ds. kadr i spraw organizacyjnych. Od 1 lipca 2005 r., do końca swojej pracy w Urzędzie Miejskim w Borku Wielkopolskim czyli do 13 sierpnia 2008 r., był inspektorem ds. organizacyjnych, organizacji pozarządowych i funduszy strukturalnych. Urodził się 20 listopada 1957 r. w Zamysłowie, ale całe życie związany był ze społecznością borecką, będąc jej częścią poprzez pełnienie 30-letniej misji pracy w Urzędzie Miejskim w Borku Wielkopolskim.
Ksawery Kempa (1968 - 2020)
Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu w ostatnich latach zmagał się z ciężką choroba nowotworową. Swoją karierę zawodową rozpoczął w Szkole Podstawowej w Pasierbach. Blisko 30 lat temu - 1 września 1993 r. podjął pracę w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu - jako nauczyciel nauczania początkowego, matematyki i informatyki. W 2001 r. uzyskał stopień nauczyciela dyplomowanego, a od 1 lutego 2012 r. pełnił funkcję wicedyrektora szkoły. Za wybitne osiągnięcia w pracy dydaktycznej i wychowawczej Ksawery Kempa otrzymał wiele nagród i wyróżnień m.in. Nagrody Dyrektora, Nagrody Burmistrza Gostynia. Był też ekspertem z listy Ministra Edukacji Narodowej wchodzącym w skład komisji kwalifikacyjnych lub egzaminacyjnych dla nauczycieli ubiegających się o awans zawodowy. W środowisku lokalnym Ksawery Kempa dał się poznać jako społecznik i dobry organizator. Był inicjatorem rozbudowy i ustawicznej modernizacji sieci internetowej w Szkole Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Wprowadzanie najnowszych technologii informatycznych było jego pasją, co w dużym stopniu przełożyło się na polepszenie warunków pracy całej społeczności szkolnej. Jako wicedyrektor gostyńskiej „piątki” dał się poznać jako człowiek, który potrafił motywować do działania zarówno pracowników szkoły, jak i jej uczniów. W ostatnich latach Ksawery Kempa zmagał się z ciężką chorobą. Społeczność lokalna wspierała go w tych ciężkich chwilach organizując liczne zbiórki na leczenie.
Piotruś Łąkowski (2012 - 2020)
Mieszkaniec Bułakowa, jeden z bohaterów naszej akcji „Przekaż swój 1% dobra”. Chłopiec urodził się jako skrajny wcześniak, cierpiał na dziecięce porażenie mózgowe, padaczkę lekoodporną i ciężką dystonię obustronną. Dodatkowo stwierdzono u niego zespół Dandy-Walkera. Nasi Czytelnicy wielokrotnie pokazywali swoje ogromne serca i wspierali rodzinę w walce o jego zdrowie. Pomogli zbierać środki na windę oraz na przenośny koncentrator tlenu. Ta druga zbiórka nie zdążyła się zakończyć. Piotruś odszedł 25 września 2020 roku.
Andrzej Miałkowski (1937 - 2020)
Historyk, regionalista, działacz społeczny, samorządowiec, zasłużony mieszkaniec Pudliszek urodził się w 1937 roku w Poznaniu. W latach 1939-1940 jako mały chłopiec był więźniem obozu „Lager Glowna” w Poznaniu. W 1945 r. zatrzymany wraz z rodziną przez Rosjan w Kole, mieszkał tam i ukończył szkołę. Po wojnie podjął studia na Akademii Ekonomicznej w Poznaniu. W 1959 r. zdobył tytuł magistra chemii, specjalizując się w tematyce technologii żywienia. W latach 1960-1997 pracował w Zakładach Przemysłu Owocowo-Warzywnego w Pudliszkach, zajmując stanowiska kierownicze, w tym przez 18 lat był dyrektorem zakładu. Wielokrotnie odznaczany za zasługi w działalności zawodowej oraz w pracy społecznej m.in. Srebrnym i Złotym Krzyżem Zasługi. Był członkiem Towarzystwa Kulturalnego w Krobi oraz założycielem i prezesem Stowarzyszenia „Chronimy Zabytki Ziemi Krobskiej”. Przez dwie kadencje działał jako radny i wiceprzewodniczący Rady Miejskiej w Krobi. W 2012 r. został odznaczony tytułem Zasłużony dla Gminy Krobia. Aż do śmierci członek zarządu i wiceprezes działającego od 1995 r. na terenie powiatu gostyńskiego Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie „Nie Sami”. Jako pasjonat historii regionu przez 60 lat pobytu na ziemi krobskiej zbierał dokumenty mówiące o historii zakładu w Pudliszkach i samej miejscowości. Przez lata starał się przybliżać mieszkańcom powiatu gostyńskiego postać Stanisława Fenrycha, twórcy pudliszkowskiego zakładu, napisał m.in. jego biografię „Stanisław Fenrych”. Zmarł w piątek, 2 października 2020 r. Miał 82 lata. Spoczął na cmentarzu parafialnym w Krobi.
Kazimiera Puślednik (1949 - 2020)
Radna Rady Powiatu Gostyńskiego II, III i IV kadencji oraz wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Gostyńskiego II kadencji. Urodziła się w 1949 roku. Zawodowo związana była z Przedszkolem Samorządowym „Pod Świerkami” w Krobi, gdzie m.in. od 1986 roku prowadziła metodykę wychowania przedszkolnego, a od 1999 roku gabinet logopedyczny z którego korzystać mogły dzieci z całej gminy Krobia. Działała również społecznie. Kazimiera Puślednik zmarła w niedzielę, 28 czerwca w wieku 71 lat. Spoczęła na cmentarzu parafialnym w Krobi.
Edward Szelejewski (1930 - 2019)
był wieloletnim sołtysem wsi Ochla od lat 80. do 2006 roku. Jego główną zasługą była inicjatywa budowy świetlicy w Ochli. Miał duże zaufanie społeczne i był wielokrotnie wybierany do reprezentowania wsi Ochla. Zmarł 4 listopada 2019 roku.