Jak mówiła dyrektor Gminnego Centrum Kultury i Rekreacji imienia Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi Agnieszka Wujek, nieprzypadkowo 14 lutego - dzień poświęcony osobie św. Walentego, wybrano na datę organizacji briefingu prasowego, którego głównym tematem było znaczenie tradycji biskupiańskiej dla gminy Krobia.
- To od dawien dawna jest święto na Biskupiźnie. Jeszcze w czasach, kiedy w całej Polsce, nie obchodzono tak hucznie Walentynek, tutaj (...) zawsze odpust św. Walentego był świętem - mówiła dyrektor gminnego centrum kultury. Konferencja odbyła się w Pałacu Biskupim w Krobi - miejscu również celowo wybranym ze względu na fakt, iż była to do lat 20. XX wieku letnia rezydencja biskupów poznańskich.
- Bezpośrednim pretekstem do zorganizowania tego spotkania jest (...) wpis na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego do którego udało nam się doprowadzić - tłumaczyła Agnieszka Wujek. Wspominany wpis dotyczy wyróżnienia dla tradycji kulturowej Biskupizny, która dołączyła do elitarnego grona „praktyk, wiedzy i umiejętności” wyróżnionych na liście UNESCO.
Fakt docenienia folkloru władze gminy Krobia, Partnerstwa na rzecz Biskupizny - grupy partnerskiej, która wnioskowała o umieszczenie tradycji na Liście oraz Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic postanowiły wykorzystać do dalszego promowania kultury mini-regionu. Konferencja była poświęcona m.in. dalszym krokom, jakie będą poczynione w tym celu.
Co instytucje i osoby zaangażowane w podtrzymywanie lokalnego folkloru zamierzają zrobić, aby tradycja biskupiańska nie zaginęła? Jakie inicjatywy zostały podjęte? Kogo organizatorzy starają się zaprosić na sztandarową imprezę Biskupizny - wrześniowy Festiwal Tradycji i Folkloru w Domachowie - dowiesz się tego w kolejnym wydaniu „Życia Gostynia”.
Czytaj także: gdzie odzyskasz swoje pieniądze z Wielkopolskiej SKOK?