Włodarze optymistycznie nastawieni. Prace ruszają pełną parą

Opublikowano:
Autor:

Włodarze optymistycznie nastawieni. Prace ruszają pełną parą - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

70 działek, około 500 otworów, 17,5 kilometrów i rok 2024 - takie dane liczbowe w skrócie opisują obwodnicę drogi krajowej nr 12. W najbliższych tygodniach pełną parą mają ruszyć prace przy budowie długo wyczekiwanego ciągu komunikacyjnego, bardzo ważnego dla Gostynia.

Wczoraj w poznańskim oddziale głównego inwestora - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad odbyło się spotkanie dotyczące budowy obwodnicy drogi krajowej nr 12, która swym zasięgiem obejmie tereny trzech gmin: Borku Wlkp., Gostynia i Piasków. Z dyrektorem Markiem Napierałą i pozostałymi przedstawicielami rozmawiali włodarze tych gmin wraz ze starostą gostyńskim. Poznali wiele szczegółów dotyczących kalendarza prac przy inwestycji. W dyskusji uczestniczył także przedstawiciel firmy, która niebawem pojawi się w terenie, by przeprowadzić badania geotechniczne.

- Mieliśmy wiele obaw po tym, jak Generalna Dyrekcja zorganizowała przetarg na wykonanie badania gruntów, ale nikt się nie zgłosił. Zadawaliśmy sobie pytanie co dalej? Wczoraj przedstawiono nam firmę, która wykona to zlecenie, jako inwestor GDDKiA mogła wybrać wykonawcę z wolnej ręki - wyjaśnił Jerzy Kulak, Burmistrz Gostynia.
 

Planowana obwodnica krajowej „dwunastki”, jaka ma powstać dookoła Gostynia, ma liczyć 17,2 km długości. Jest jedną z 7 inwestycji drogowych z Wielkopolski wpisanych do rządowego „Programu budowy 100 obwodnic”. To sprawiło, że prace dokumentacyjne mogły ruszyć pełną parą. Ułatwia je fakt, że zadanie posiada decyzję środowiskową.

GDDKiA ma zamiar maksymalnie przyspieszyć etap przygotowawczy, a w szczególności przeprowadzenie badań geotechnicznych oraz opracowanie dokumentacji badań podłoża gruntowego w celu rozpoznania warunków gruntowo – wodnych dla inwestycji. W tym celu podjęto współrpacę - już przed miesiącem Generalna Dyrekcja zwróciła się do Starostwa Powiatowego z prośbą o przekazanie w formie numerycznej mapy zasadniczej dla obszaru planowanej inwestycji.

- Starostwo niezwłocznie przygotowało i udostępniło materiał, dzięki czemu firma, która na zlecenia GDDKiA realizuje badania geotechniczne, mogła przystąpić do prac przygotowawczych - informuje Joanna Jakubiak, rzecznik prasowy starostwa powiatowego.

Zgodnie z informacjami ze spotkania w Poznaniu, w najbliższych tygodniach prace rozpoczną geodeci, którzy wbijając paliki wstępnie wytyczą przebieg inwestycji. Teren obejmuje ok. 70 działek. Planowane jest także wykonanie ok. 500 otworów do celów geotechnicznych. Prace mogą rozpocząć się już w lipcu. Dalszy harmonogram zakłada przygotowanie programu funkcjonalno-użytkowego, który będzie podstawą do przeprowadzenia postępowania przetargowego na wyłonienie wykonawcy obwodnicy w trybie „Projektuj i Buduj”.

Włodarze wyszli ze spotkania optymistycznie nastawieni i podbudowani.

- Generalna Dyrekcja ma bardzo ambitny plan działania. Jeszcze w tym roku chcą ogłosić przetarg na wykonanie dokumentacji i przebudowę - mówi Jerzy Kulak.

- GDDKiA szacuje, że decyzja o Zezwoleniu na Realizację Inwestycji Drogowej (ZRID) może być gotowa pod koniec 2022 roku. Wtedy też powinna ruszyć budowa, której zakończenie planowane jest na rok 2024 - dodaje starosta Robert Marcinkowski.

Obok budowanej aktualnie obwodnicy drogi wojewódzkiej nr 434, będzie to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji realizowanych na terenie powiatu gostyńskiego. Co ważne, planowana droga – od strony północnej – ominie kilka miejscowości: Golę, Gostyń, Bogusławki, Drzęczewo Drugie, Piaski i Godurowo. Początek inwestycji zlokalizowany jest w okolicach skrzyżowania aktualnej drogi krajowej nr 12 z drogą powiatową prowadzącą w kierunku Kosowa, koniec na wysokości Dąbrówki na terenie gminy Borek Wlkp. Przy obwodnicy zostaną zaplanowane także drogi serwisowe. Podczas spotkania rozważano także możliwość ewentualnej rozbudowy ścieżki rowerowej, która obecnie biegnie przy „dwunastce” z Gostynia w kierunku Goli.

- Pierwszy raz w rozmowach z przedstawicielami GDDKiA pojawiła się taka opcja. Zaproponowałem, aby ścieżkę rowerową budować dalej, w kierunku węzła obwodnicy drogi nr 12 - do zjazdu do Kosowa. Dyrektor Generalnej Dyrekcji zapisał propozycję. Co z tego będzie, trudno powiedzieć - wyjaśnia burmistrz Gostynia.
 

Rozmawiano też o DK 12 w kontekście budowy w Gostyniu nowej drogi łączącej ul. Leszczyńską z ul. Wrocławską, przez Brzezie. Biorąc to pod uwagę, a także obwodnicę, przy wjeździe na parking marketu Tesco i ul. Spokojną zrobi się ogromne skrzyżowanie. Wstępnie uzgodniono, że pojawi się tam sygnalizacja świetlna.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE