Reklama

Walka o hutę szkła w Gostyniu. Rosjanom nie pasowało, że przemysł się rozwija. Rusza Gostyńska Gra Miejska

Opublikowano: czw, 3 mar 2022 21:32
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura Fundacja „Miejsce Moje” rusza z kolejną - 13. już edycją Gostyńskiej Gry Miejskiej. W tym roku partnerem gry jest - obchodząca stulecie istnienia - gostyńska huta szkła Ardagh Glass S.A.

Czym właściwie jest gra miejska?

To połączenie gry internetowej, happeningu i interaktywnej zabawy ulicznej. Gra składa się z dwóch części: etapu internetowego i etapu ulicznego. Uczestnicy poznają historię Gostynia, postaci z nim związanych, architekturę oraz walory turystyczne regionu. Podczas ostatniego etapu ulice miasta stają się planszą gry, a zespoły uczestniczą w rozwiązywaniu zagadek „wchodząc” w przeszłość swojego miasta. Właśnie ruszyły zapisy.

W 2022 roku główny wątek Gostyńskiej Gry Miejskiej związany jest z dużym zakładem pracy w Gostyniu, obchodzącym 100-lecie istnienia.

-  To walka o hutę szkła w Gostyniu. Akcja dzieje się w roku 1922 i roku1938 - czyli w okresie, kiedy ten zakład powstaje w Gostyniu, a później po raz drugi zostaje otwarty. Otwarcie takiej huty szkła spotyka się z negatywną reakcją Moskwy. Rosjanie nie są zainteresowani, aby w Polsce przemysł się rozwijał i działał na wielką skalę. Tworząc Grę Miejską nie wiedzieliśmy, jaka będzie sytuacja na świecie. Wstrzeliliśmy się w aktualne wydarzenia - mówi Grzegorz Skorupski, pomysłodawca gry. 

Strona internetowa

www.gramiejska.net.pl. - warto zapamiętać adres tej strony internetowej.  Tam pojawiły się już pierwszy prolog i zadanie próbne - KLIK. Za to od 1 kwietnia, co tydzień, będą publikowane opowiadania oraz filmy (w sumie 8 opowiadań i 3 filmy). Te ostatnie zaplanowane zostały na maj - na czas przejściowy pomiędzy etapem internetowym, a finałem ulicznych rozgrywej.

Etap internetowy wprowadza uczestników w klimat zbliżającej się zabawy. Zespoły zapoznają się wówczas z przestrzenią historyczną, fabułą gry oraz rozwiązują pierwsze zagadki. Rozwiązanie etapu internetowego jest jednocześnie wskazówką dotyczącą rozpoczęcia etapu ulicznego.

Pierwsze ciekawe informacje o gostyńskiej hucie szkła można wyczytać już z  prologu do tegorocznej Gostyńskiej Gry Miejskiej:

„ - Ostatnio przeprowadzono tam sporą modernizację. Zrobiono remont jednej wanny szklarskiej i wybudowano gazogeneratory ze stałym rusztem. To ciekawe urządzenia. Drogie. Ale i niebezpieczne. Dwa małe ładunki podłożone w odpowiednim miejscu mogą spowodować naprawdę duże zniszczenia.

- Zginą ludzie!

- Trudno! – mężczyzna podniósł głos. – Ilu? Dwudziestu? Trzydziestu? W starciach strajkujących z policją w ubiegłym roku zginęło prawie dwustu ludzi! Co to jest dwudziestu w Gostyniu!

Podszedł do stołu i sięgnął po butelkę wódki. Prawie nie podrywając szyjki nalał do obu szklanek.”

Kto może wziąć udział?

Gra jest dla wszystkich, którzy interesują się historią, lubią zwiedzać, spacerować, a przede wszystkim interesująco spędzać czas. Drużyny powinny składać się z 2 do 5 osób.

- Mieliśmy w zespołach biorących udział w grze osoby na wózkach - te z niepełnosprawnością, a także małe dzieci. Z doświadczenia wiemy, że najczęściej udział biorą rodziny z dziećmi, znajomi i przyjaciele - wspomina Grzegorz Skorupski.

Zainteresowani nie powinni bać się historii.

- Zdecydowanie uczniowie szkoły podstawowej nie są w stanie rozwiązać tej zagadki. Do udzialenia trafnych odpowiedzi na pytania, zadawane w etapie internetowym, nie jest wymagana znajomość historii, a raczej inteligentne myślenie - tłumaczy pomysłodawca Gry Miejskiej.

Zapisy i nagroda

Można się już zapisywać - tylko przez stronę internetową - TUTAJ. Są już pierwsze zespoły. Termin zgłoszeń upływa 30 marca. Nagrodą główną jest voucher turystyczny na kwotę 2 tys. zł dla najlepszego zespołu oraz szereg nagród dla pozostałych drużyn.

Scenariusz filmów oraz treść opowiadań zajęły w sumie 34 strony wydruku. Chociaż na stronie www.gramiejska.net.pl. jest już prolog, start GGM zaplanowano 1 kwietnia. Wtedy w internecie pojawi się pierwsze pytanie. Grupa, która najszybciej odpowie, dostaje największą ilość punktów. 10 -11 najlepszych drużyn ma prawo wystartować w etapie ulicznym. Ten zaplanowano na 4 czerwca, w czasie, kiedy w Gostyniu odbywa się festiwal kryminału retro pn. Kryminalny Magiel. 

- Różnimy się od innych form gier miejskich. U nas zwycięża ten zespół, który rozwiąże zagadkę kryminalną, a nie ten, który zdobędzie najwięcej punktów czy najszybciej przejdzie trasę. Nie trzeba się spieszyć, ale trzeba rozwiązać zagadkę - przypomina inicjator G. Skorupski.

Warto zajrzeć do naszej galerii - tam zdjęcia z ulicznych etapów Gry Miejskiej z roku 2016, 2018 i 2019.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy