Warsztaty piernikowe w Brzeziu - panie dowiedziały się, jak upiec i ozdobić pierniki
Zajęcia odbyły się w świetlicy wiejskiej. Na przygotowanych stołach znalazły się wypieczone przez organizatorów pierniki – po kilka sztuk dla każdej z uczestniczek. Na członkinie KGW Brzezie czekały też jadalne farby oraz lukier, w tym ten królewski. Poza tym potrzebne były pędzelki, wykałaczki lub innego rodzaju cienkie patyczki. Wystarczyło sięgnąć do wyobraźni, by wykazać się kreatywnością. Pod okiem instruktorki na ciastkach pojawiły się pomysłowe kolorowe ozdoby.Instruktorka przyniosła dla pań również ciasto piernikowe. Zdradziła z czego i jak zarobić ciasto, żeby pierniki po upieczeniu były kruche i smaczne, a dodatkowo, żeby na nich zostawał wzór z pieczątek, które jednocześnie są foremkami wykonanymi z silikonu spożywczego. Ciasto powinno być przygotowane na naturalnych składnikach. Potrzebne są tylko miód, masło, kakao, soda i jajka (na 1 kg mąki 5 jaj). Następnie ciasto należy rozwałkować na grubość ok. 4 mm, po czym upiec w piekarniku.
- Te pierniki rosną. Jeśli któraś z pań chciałaby zasypać sobie cukrem pierniki i zrobić karmel, można włożyć do pieczenia z foremką. Silikon spożywczy wytrzymuje w piekarniku do 180 stopni - zaznaczyła Joanna.
Mieszkanki Brzezia, biorące udział w warsztatach, po części teoretycznej zajęć przeszły do kuchni, by tam w praktyce wykorzystać wiedzę związaną z wypiekaniem pierników, którą przekazała instruktorka. Poszło im bardzo dobrze, a zapach świeżo upieczonych pierników roznosił się po całej świetlicy wiejskiej. Uczestniczki warsztatów dowiedziały się również, czym jest plastyczna czekolada i w jaki sposób tego rodzaju czekolada może przydać się w ozdabianiu świątecznych pierników, a także jak zrobić pierniki z dżemem.
- Jestem zwolennikiem zdrowego żywienia, więc unikam cukrów, lukrów. Chciałabym jednak pokazać, jak wykonać lukier królewski, jak go rozwadniać, jak zrobić domek z piernika - mówiła prowadząca zajęcia. - Jeśli chcemy uniknąć cukru, wystarczy kupić barwnik żelowy, albo zwykłe cukierki - lentilki. One mają bardzo mocny barwnik. Do barwnika żelowego dodajemy alkohol i odrobinę wody. Alkohol, zanim wyparuje, utrwali kolor barwnika - dodała.
Jak przygotować lukier królewski? Tajniki dekorowania pierników na warsztatach w Brzeziu
Lukier królewski przygotować należy z białka zmiksowanego z przesianym przez sitko cukrem pudrem, na niskich obrotach. W proporcjach wychodzi bardzo gęsty - jak klej. Żeby go rozrzedzić, należy dodać białko. Joanna pokazała uczestniczkom zajęć różnego rodzaju techniki malowania ozdób na lukrze, wyjaśniła, jakiego rodzaju zabiegów należy użyć, by przy użyciu wykałaczki i kolorowego lukru na pierniku wykonać świąteczną choinkę z bombkami, laskę św. Mikołaja i wiele innych wzorów.Członkinie KGW Brzezie przekonały się, że do wykonania pięknie ozdobionego piernika potrzeba dużo cierpliwości, czasu i kreatywności. Ale z warsztatów wróciły zadowolone. Cieszyły się ze wspólnie spędzonego czasu, który znalazły, zainspirowane okresem bożonarodzeniowym.
- Trochę zabawy i nauki, szczypta humoru oraz przyjemności - podsumowały mieszkanki Brzezia. - Czerpiemy radość z możliwości spędzenia kilku chwil wspólnie. Ważne jest aby mieć czas dla przyjaciół i siebie samych, a warsztaty piernikowe dały nam tę szansę - napisały na portalu społecznościowym.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.