Majówkowe obchody w Pępowie rozpoczęto oczywiście od części oficjalnej przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, w których uczestniczył podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Wiesław Szczepański.
- Dzisiejsze święto to nie tylko okazja do wspomnień i odwoływania się do pięknych kart naszej historii. To również czas refleksji nad współczesnością i przyszłością. Uchwalona Konstytucja 3 Maja wprowadzała zasady, które dziś stanowią fundament każdego demokratycznego państwa prawa: zasadę trójpodziału władzy, suwerenności narodu, ochrony praw obywatelskich oraz reformy ustrojowe i społeczne. W świecie, w którym nie brakuje wyzwań, konfliktów i niepokoju, warto także przypomnieć sobie, jak ważne są wartości, które przyświecały twórcom konstytucji - solidarność, jedność, odwaga i troska o dobro wspólne. Stojąc pod narodowymi sztandarami, oddajemy hołd tym, którzy przez pokolenia budowali naszą wolność. Dziś żyjemy w kraju, którego losy zależą od nas samych. Niech to święto będzie dla nas wszystkich źródłem dumy i przypomnieniem, że Polska ma piękną, bogatą i pełną chlubnych chwil historii. Budujmy kraj oparty na szacunku, współpracy i wierze dla wszystkich. Niech nasze wspólne działania przyczyniają się do dalszego rozwoju naszej małej ojczyzny, ale i całej Polski - mówił wiceminister.
DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM FILMOWYM
Po parlamentarzyście głos zabrał wójt Grzegorz Matuszak.
- Pan minister powiedział, że 234 lata temu podczas obrad Sejmu Czteroletniego został uchwalony dokument, którego dziś powstanie świętujemy. Cieszę się bardzo, że my mieszkańcy gminy Pępowo gromadzając się dzisiaj w tynm miejscu mamy świadomość mądrości, odwagi i dalekowzroczności jego twórców, jak króla Stanisława Augusta, Ignacego Potockiego, czy Hugo Kołątaja - powiedział włodarz Pępowa.
Po wciągnięciu na maszt flagi, odśpiewaniu "Mazurka Dąbrowskiego" i złożeniu kwiatów oraz wiązanek pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich zebrani udali się na plac pred remizą, gdzie odbyły się Gminne Obchody Dnia Strażaka w Pępowie.
W ich trakcie Rycerzom świętego Floriana życzono m.in. "tylu powrotów, ilu wyjazdów" oraz uhonorowano najbardziej zasłużonych druhów i druhny.
Z kolei w trakcie festynu rodzinnego mieszkańcy mogli posłuchać występu Big Band Pępowo, obejrzeć występ iluzjonisty Sławomira Jenerowicza, skosztować kiełbasę lub strażacką grochówkę czy wziąć udział w mistrzostwach w szybkim jedzeniu hot dogów oraz trzymaniu kufla.
KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ ARTYKUŁ
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.