Niemal każdego dnia policjanci w całej Polsce otrzymują zgłoszenia o zaginięciach osób podczas grzybobrania. Nie wszyscy amatorzy grzybów znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie. Policja apeluje o rozsądek, rozwagę i większą wyobraźnię.
Gostyńska komenda policji zanotowała w tym sezonie jedną leśną interwencję, choć niezwiązaną z zagubieniem. 29 września funkcjonariusze otrzymali informację, że w lesie w okolicy Talarów, mężczyzna będący z żoną na grzybach, potrzebuje pomocy lekarskiej. Dostał paraliżu.
- Myśleliśmy, że trzeba będzie tego mężczyzny szukać po lesie, jednak parze udało się dotrzeć na parking. Stamtąd pogotowie zabrało mężczyznę – relacjonuje asp. sztab. Monika Curyk z gostyńskiej policji.
Gdy zgubisz się w lesie, nie wpadaj w panikę i spokojnie podążaj w jednym kierunku, aż natrafisz na charakterystyczne punkty terenu. Mogą to być linie energetyczne, czy gazociągi. Przydatne mogą okazać się słupki oddziałowe z numerem.
- Nie warto chodzić w kółko, a iść w jednym kierunku. Warto też znaleźć słupek oddziałowy. Na jego czterech stronach powinien być napisany numer oddziału, w którym jesteśmy. Jeden oddział ma jednak około 25 ha, więc będąc zestresowanym, nie jest prosto odnaleźć ten słupek. Istnieje więc druga opcja – w lesie może znajdować się drewno z nabitą płytką, wystarczy podać jej numery służbom ratunkowym. Policja, czy straż skontaktuje się z nadleśnictwem, a my wskażemy, gdzie to drewno jest zlokalizowane - mówi nadleśniczy Nadleśnictwa Piaski, Tomasz Kwieciński.
Na zlecenie Lasów Państwowych została przygotowana aplikacja umożliwiająca dostęp do map lasów. Aplikację mBDL (mobilny Bank Danych o Lasach) można pobrać na telefony i tablety. Aplikacja po zainstalowaniu w pamięci telefonu nie wymaga dostępu do internetu. Wystarczy włączyć GPS.
Aby uniknąć takich sytuacji, które mogą zakończyć się tragicznie, przypominamy o kilku podstawowych zasadach bezpieczeństwa w czasie grzybobrania:
- Starajmy nie wybierać się do lasu w pojedynkę. Jeśli jednak zdarzy się, że idziemy sami na grzybobranie, nasi bliscy powinni wiedzieć, gdzie się znajdujemy.
- Kontrolujmy i zapamiętujmy punkty odniesienia, elementy charakterystyczne w danym terenie,
- Zabierzmy ze sobą naładowany telefon komórkowy oraz latarkę.
- Wybierajmy wczesną porę dnia na wędrówkę po lesie, nie po zmierzchu.
- Jeśli zabłądzimy w lesie nie zwlekając zaalarmujmy policję, starajmy się też dojść do najbliższej drogi.
(źródło: Komenda Główna Policji)