Sztuka szukała malucha w Borku Wielkopolskim
Borek Wlkp. po raz kolejny znalazł się na trasie objazdu teatru w ramach projektu pn. „Sztuka szuka malucha” w Wielkopolsce. To objazdowy festiwal sztuki dla najmłodszych organizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.Projekt realizuje teatr Atofri, który odwiedza ze swoimi spektaklami miejscowości wokół Poznania. 4 grudnia 2022 r. w sali widowiskowej MGOK zaprezentowano przedstawienie pt. „Ptasi baj”.
- Aktorów teatru Atofri gościliśmy już u nas, w MGOK, kilka lat temu z projektem „Pan Satie” - mówi Justyna Chojnacka, dyrektor ośrodka kultury w Borku Wlkp., podkreślając że MGOK Team z dumą po raz kolejny był partnerem akcji dla najmłodszych, której koordynatorem jest Art Fraction Foundation.
W spektaklu „Ptasi baj” wzięło udział około 50 osób. Dzieci wraz z rodzicami bądź opiekunami usłyszały dźwięki: Pijo, trijo, świr, ćwir, cyt! Aktorzy podpowiadali, jak poznać kto ptak, a kto nie ptak? Ptasie odgłosy, ptasie skrzydła, ptasi taniec… Jak wygląda ptak z naszej wyobraźni? - odpowiedzi na to pytanie szukali aktorzy grupy Atofri.
- Piękny, dziwny, bajkowy, powiedziałabym rewelacyjny jest to spektakl. Inspirowany ptasimi wierszami oswaja z bajkowym światem ptaków. Wszystkie sceny ożywia muzyka grana na ksylofonie i instrumentach perkusyjnych, co wzmacnia przekaz - relacjonuje Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku Wielkopolskim.
W ramach projektu aktorzy teatru prowadzą objazdowe warsztaty twórcze pod hasłem „Kołysanki, mruczanki, lulajki”. Podczas warsztatów dzieci wraz z rodzicami zaproszone zostały na scenę. Tam aktorki wraz z rodzicami śpiewały polskie starodawne pieśni do kołyski. „Lulajkom” towarzyszyła muzyka grana na akordeonie, altówce i instrumentach perkusyjnych.
Kołysanki przeplatane były opowiadaniami, zabawami ruchowymi i grą na instrumentach. Ideą wspólnego muzykowania - a na tym opierają się zajęcia - jest zacieśnianie niezwykłej więzi między rodzicem a dzieckiem. Warsztaty były pełne spokoju, muzyki i wspólnego ruchu.
Święty Mikołaj w Borku Wielkopolskim tańczył z ogniem
Instruktorzy MGOK w Borku, w holu ośrodka przygotowali dla uczestników warsztatów oraz pozostałych uczestników imprezy niespodziankę - ustawili fotościankę, która wprowadzała bardzo świąteczny, mikołajkowy akcent.W holu ośrodka stworzyli pokój dla pomocnika lub asystenta świętego Mikołaja. Ścianka przywołała magiczny klimat bożonarodzeniowy. Uczestnicy, wykorzystując świąteczną aranżację bardzo chętnie wykonywali na tle fotościanki sesje zdjęciowe.
- Mamy nadzieję, że później zdjęcia będą pamiątką tego wspólnie spędzonego miłego dnia. Być może będą też upominkiem dla najbliższych - dodaje Justyna Chojnacka.
Kidy męska cześć społeczności gminy zasiadała przed telewizorami, bacznie śledząc grę polskich piłkarzy z reprezentacją Francji na mundialu, na borecki plac targowy przyszły mamy i babcie z dziećmi, by obejrzeć spektakl świetlny - pokaz ognia i światła pod hasłem „Mikołaj w Ognistej Krainie”.
- Opowiada historię świętego Mikołaja, który roznosząc prezenty zostaje zauważony przez domowników. Na widowisko złożyły się liczne barwne układy taneczne ze światłem i ogniem. Efekty idealnie wpasowały się także w świąteczny charakter niedzielnej imprezy - zaznacza dyrektor MGOK w Borku Wlkp..
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.