Reklama

W Borku Wlkp. Mikołaj tańczył z ogniem i światłem. Dzieci dowiedziały się, czym jest „ptasi baj”

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura MGOK w Borku Wlkp. przygotował dla najmłodszych mieszkańców gminy interesującą niedzielę, w klimacie bożonarodzeniowym. Świętego Mikołaja zaproszono do zabawy z ogniem i światłem, dzieciom zaśpiewano kołysanki oraz "lulanki". W holu ośrodka kultury urządzono pokój dla asystenta świętego Mikołaja, jako fotościankę.

Sztuka szukała malucha w Borku Wielkopolskim

Borek Wlkp. po raz kolejny znalazł się na trasie objazdu teatru w ramach projektu pn. „Sztuka szuka malucha” w Wielkopolsce. To objazdowy festiwal sztuki dla najmłodszych organizowany przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego.

Projekt realizuje teatr Atofri, który odwiedza ze swoimi spektaklami miejscowości wokół Poznania. 4 grudnia 2022 r. w sali widowiskowej MGOK zaprezentowano przedstawienie pt. „Ptasi baj”. 

- Aktorów teatru Atofri gościliśmy już u nas, w MGOK, kilka lat temu z projektem „Pan Satie” - mówi Justyna Chojnacka, dyrektor ośrodka kultury w Borku Wlkp., podkreślając że MGOK Team z dumą po raz kolejny był partnerem akcji dla najmłodszych, której koordynatorem jest Art Fraction Foundation.

W spektaklu „Ptasi baj” wzięło udział około 50 osób. Dzieci wraz z rodzicami bądź opiekunami usłyszały dźwięki: Pijo, trijo, świr, ćwir, cyt! Aktorzy podpowiadali, jak poznać kto ptak, a kto nie ptak? Ptasie odgłosy, ptasie skrzydła, ptasi taniec… Jak wygląda ptak z naszej wyobraźni? - odpowiedzi na to pytanie szukali aktorzy grupy Atofri.

- Piękny, dziwny, bajkowy, powiedziałabym rewelacyjny jest to spektakl. Inspirowany ptasimi wierszami oswaja z bajkowym światem ptaków. Wszystkie sceny ożywia muzyka grana na ksylofonie i instrumentach perkusyjnych, co wzmacnia przekaz - relacjonuje Justyna Chojnacka, dyrektor MGOK w Borku Wielkopolskim.

W ramach projektu aktorzy teatru prowadzą objazdowe warsztaty twórcze pod hasłem „Kołysanki, mruczanki, lulajki”. Podczas warsztatów dzieci wraz z rodzicami zaproszone zostały na scenę. Tam aktorki wraz z rodzicami śpiewały polskie starodawne pieśni do kołyski. „Lulajkom” towarzyszyła muzyka grana na akordeonie, altówce i instrumentach perkusyjnych.

Kołysanki przeplatane były opowiadaniami, zabawami ruchowymi i grą na instrumentach. Ideą wspólnego muzykowania - a na tym opierają się zajęcia - jest zacieśnianie niezwykłej więzi między rodzicem a dzieckiem. Warsztaty były pełne spokoju, muzyki i wspólnego ruchu.

Święty Mikołaj w Borku Wielkopolskim tańczył z ogniem

Instruktorzy MGOK w Borku, w holu ośrodka przygotowali dla uczestników warsztatów oraz pozostałych uczestników imprezy niespodziankę - ustawili fotościankę, która wprowadzała bardzo świąteczny, mikołajkowy akcent.

W holu ośrodka stworzyli pokój dla pomocnika lub asystenta świętego Mikołaja. Ścianka przywołała magiczny klimat bożonarodzeniowy. Uczestnicy, wykorzystując świąteczną aranżację bardzo chętnie wykonywali na tle fotościanki sesje zdjęciowe. 

- Mamy nadzieję, że później zdjęcia będą pamiątką tego wspólnie spędzonego miłego dnia. Być może będą też upominkiem dla najbliższych - dodaje Justyna Chojnacka. 

Kidy męska cześć społeczności gminy zasiadała przed telewizorami, bacznie śledząc grę polskich piłkarzy z reprezentacją Francji na mundialu, na borecki plac targowy przyszły mamy i babcie z dziećmi, by obejrzeć spektakl świetlny - pokaz ognia i światła pod hasłem „Mikołaj w Ognistej Krainie”.

 - Opowiada historię świętego Mikołaja, który roznosząc prezenty zostaje zauważony przez domowników. Na widowisko złożyły się liczne barwne układy taneczne ze światłem i ogniem. Efekty idealnie wpasowały się także w świąteczny charakter niedzielnej imprezy - zaznacza dyrektor MGOK w Borku Wlkp..

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy