Członkowie rodzin osób niepełnosprawnych, opiekunowie i wolontariusze, wspierający osoby niepełnosprawne, uczestniczyli w bezpłatnym kursie samoobrony, zorganizowanym przez Stowarzyszenie „DZIECKO” i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, we współpracy z Zespołem Szkół Rolniczych w Grabonogu i Radą Sołecką w Chwałkowie.
Cykliczne zajęcia samoobrony były pierwszym krokiem w nauce zachowań, umożliwiających odparcie ataku silniejszego napastnika. Uczestnicy przyswoili sobie wiedzę, jak unikać zagrożenia, jak zachować się w sytuacjach podwyższonego ryzyka i jak nie dopuścić do siebie paniki. Poznali i stosowali proste techniki obrony, oparte na blokach i dźwigniach oraz uwalnianiu się z chwytów np. za włosy, szyję, ubranie czy z duszenia. - Szkolenie to dało uczestnikom poczucie więzi i oparcia, a oprócz tego pozwoliło poznać i przyswoić nowe, sprawdzone przez innych, wartościowe sposoby radzenia sobie w różnych sytuacjach. Jesteśmy też przekonane, że wymiana doświadczeń, uwag i spostrzeżeń pomoże w przyszłości spojrzeć na codzienne doświadczenia z innej strony, a informacje, że ktoś ma podobne problemy, pozwolą zmniejszyć poczucie osamotnienia czy bezradności i stworzą możliwość kontaktów o charakterze wspierającym – podkreślają koordynatorki projektu Dominika Karlińska i Beata Kasperczak.
Kurs poprowadził licencjonowany instruktor samoobrony i instruktor karate Mirosław Sobkowiak (4. DAN), jednocześnie specjalista przeciwdziałania przemocy w rodzinie.
Szkolenie było częścią projektu „Uczymy się przez całe życie, aby żyło nam się lepiej”, realizowanego przy dofinansowaniu ze środków finansowych na wspieranie zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, będących w 2016 roku w dyspozycji Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach programu dla organizacji pozarządowych.