Reklama

Uczniowie ZSZ w Gostyniu upamiętnili powstańców wielkopolskich Ciekawa wystawa czynna jeszcze kilka dni

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Agata Fajczyk

Uczniowie ZSZ w Gostyniu upamiętnili powstańców wielkopolskich  Ciekawa wystawa czynna jeszcze kilka dni - Zdjęcie główne

Gostyń. W ZSZ po przerwie związanej z koronawirusem można było zorganizowac uroczystość związaną z Powstaniem Wielkopolskim. Riozdano nagrody laureatom konkursu | foto Agata Fajczyk

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu. Po długim okresie reżimu sanitarnego i obostrzeń, związanych z pandemią, można było zorganizować apel ku czci powstańców wielkopolskich , którzy są patronem szkoły

Uroczystość upamiętniająca Powstańców Wielkopolskich odbyła się 8 marca w auli ZSZ w Gostyniu. Dlaczego wybrano taki termin? Jak wyjaśnił dyrektor Maciej Marcinkowski - w zorganizowaniu wcześniejszej uroczystości przeszkodził koronawirus i związane z nim obostrzenia. 

W szkolnych murach społeczność ZSZ gościła powiatowych włodarzy: starostę Roberta Marcinkowskiego i jego zastępcę Janusza Sikorę, a także dyrektora Muzeum w Gostyniu Roberta Czuba. Byli też obecni nauczyciele z innych placówek, ze swoimi podopiecznymi - laureatami konkursu o Powstaniu Wielkopolskim.

- Cieszę się bardzo, że w tym roku możemy taką uroczystość zorganizować. To ponad 20-letnia tradycja ZSZ w Gostyniu, która jest związana z upamiętnianiem wyjścia powstańców wielkopolskich, które nastąpiło 6 stycznia. W naszej szkole co roku taka się odbywała. Niestety, w zeszłym roku pokonała nas pandemia - mówił Maciej Marcinkowski.

Uroczystość odbyła się w innej scenerii niż zwykle. W auli „zawodówki” otwarto wystawę poświęconą Powstańcom Wielkopolskim „Kawalerowie Orderu Wojennego Virtuti Militari - ofiary ludobójstwa w Katyniu”. Nie dotarł główny prelegent doktor Wojciech Bugajewski, prezes poznańskiego oddziału Stowarzyszenia Katyń i opiekun wystawy. W wygłoszeniu prelekcji dotyczącej Powstania Wielkopolskiego wyręczył go Robert Zbieralski - nauczyciel ZSZ, pasjonat historii. 

Wprowadził gości, uczniów i pracowników gostyńskiej „zawodówki” w tematykę wystawy.

- To, że znalazła się w naszej szkole nie jest przypadkowe. Nasza szkoła nosi imię Powstańców Wielkopolskich już od 1995 roku. Godnym podkreślenia jest fakt, że imię tej szkoły nie zostało nadane „z urzędu” tylko wybrali je sami uczniowie w wyniku konkursu. Szkoła kultywuje tradycje powstania wielkopolskiego chociażby poprzez powiatowy konkurs, który odbywa się co roku - mówił Robert Zbieralski. 

 

Podczas szkolnej uroczystości laureaci XXIII Powiatowego  Konkursu Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim 1918 – 1919. odebrali nagrody.  

- Uczestnicy musieli zmierzyć się z arkuszem zawierającym 21 pytań w charakterze pytań  zamkniętych i otwartych. Maksymalnie można było zdobyć 30 punktów - przypomniał Robert Zbieralski. 

W kategorii szkół podstawowych uhonorowani zostali: 

  1. miejsce - Kamil Karolewicz -  reprezentujący Szkołę Podstawową nr 3 z Oddziałami Dwujęzycznymi w Gostyniu  
  2. miejsce - Kamila Borowiec -  reprezentująca Szkołę Podstawową im. ppłk. dra Bernarda Śliwińskiego w Poniecu  
  3.  miejsce Dominik Wiśniewski  - reprezentujący Szkołę Podstawową nr 1 im. Czarnego Legionu w Gostyniu  
W kategorii szkół  średnich nagrody otrzymali : 

  1. Maria Niemczyk – reprezentująca Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu  
  2. Kacper Letkiewicz - reprezentujący Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu  
  3. Natalia Gagat  - reprezentująca Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu   
Kiedy laureatom wręczono nagrody, a ich nauczycielom gratulacje i podziękowania, Robert Zbieralski - nauczyciel i pasjonat historii, przybliżył uczestnikom uroczystego apelu treści związane z wystawą przygotowaną przez Stowarzyszenie Katyń w Poznaniu.

I część wystawy dotyczy powstańców wielkopolskich -  biorących udział w historycznym wydarzeniu, które było ukoronowaniem najdłuższej wojny nowoczesnej Europy. Wielkopolanie przygotowywali się do tego wydarzenia od połowy XIX w. Jako pierwsi spośród Polaków, którzy mieszkali na terenie kraju pod zaborami, Wielkopolanie zrozumieli, że walka zbrojna jest możliwa, ale tylko i wyłącznie w sprzyjających okolicznościach. W połowie XIX w. nie było takich okoliczności.

- Widzieli, ze do zbrojnego powstania trzeba się przygotować. Wobec tego od połowy XIX w ., a ćnawet wcześniej prowadzona była tutaj działalność, która przeszła do historii jako praca organiczna. A więc nie spiskowanie, chociaż też takie przypadki miały miejsce, ale głownie praca u podstaw: rozwijanie przedsiębiorczości, polskich organizacji, które mogły działać zgodnie z pruskim prawem, granie na nosie pruskim władzom. I czekaliśmy na dogodny moment, by można było powstanie przeprowadzić i żeby szansa na wygranie była stuprocentowa - mówił Robert Zbieralski.

Polakom udało się utworzyć zbrojne formacje. Powstanie wybuchło w Poznaniu w różnych częściach miasta.

- Kto pierwszy strzelił, tego już nigdy pewnie sie nie dowiemy - zauważył nauczyciel.

Przedstawił tez historię Orderu Wojennego Virtuti Militari, a także sprawę zbrodni katyńskiej. Szerzej o tym mówi wystawa, która można zwiedzać w auli budynku przy ul. Tuwima 44 w Gostyniu do piątku 11 marca.

Uroczystość zakończył montaż słowno-muzyczny w wykonaniu uczniów gostyńskiej „zawodówki”. Obecni na uroczystości usłyszeli między innymi utwór Czesława Niemena pt. „Dziwny jest ten świat”. - I dziwne jest to. że od tylu lat człowiekiem gardzi człowiek - usłyszeli gości ZSZ w Gostyniu.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy