Reklama

Uczniowie z „piątki” krzyczą NIE dla przemocy

Opublikowano: czw, 21 lis 2019 09:06
Autor:

Uczniowie z „piątki” krzyczą NIE dla przemocy - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

W gminie Gostyń trwa Tydzień Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, Osób Niepełnosprawnych i Starszych. W Szkole  Pdstawowej nr 5 w Gostyniu wczoraj odbyło się spotkanie pod hasłem „Krzyknij „NIE” dla przemocy”.

W samo południe w sali gimnastycznej zebrali się uczniowie oraz nauczyciele i zaproszeni goście, aby obejrzeć przedstawienie, w którym wystąpiły dzieci ze świetlicy oraz scenki rodzajowe poszczególnych klas, dotyczące przemocy fizycznej, psychicznej, przemocy wobec niepełnosprawnych. Wszystkie przedstawienia niosły przesłanie, że przemoc nie popłaca.

Tłem do występów były prace uczniów wykonane w czasie weekendu.

Na najszerszej ścianie sali gimnastycznej zawisły ufundowane przez rodziców uczniów torby, które następnie ręcznie malowały dzieci, wypisując na nich hasła, namawiające do sprzeciwu i zapobiegania przemocy.

- Poświęciliście swój czas, zrobiliście te prace - może nawet z rodzicami, z czego bardzo się cieszę, że ich zaangażowaliście. Torby są przecudowne. Włożyliście w to bardzo dużo pracy, Uczniów w naszej szkole jest 587, a prac 520. Brawa dla was - powiedziała Katarzyna Smektała, dyrektor szkoły.

Worki stały się piękną ozdobą, a jednocześnie „uczą” jak nie należy postępować wobec bliskich, niepełnosprawnych, ludzi, którzy mają inne zainteresowania, poglądy, wobec osób, które inaczej wyglądają. - Padła propozycja, aby ich jeszcze nie zabierać. Żeby wisiały po to, aby przypominały o haśle „Krzyknij „Nie” dla przemocy” - powiedziała dyrektor, obiecując że po zakończeniu akcji każdy z autorów otrzyma pomalowany własnoręcznie worek do domu.

Po powitaniu obecni obejrzeli przedstawienie o przemocy - wyśmiewaniu osób niepełnosprawnych. Przygotowały je dzieci ze świetlicy wraz z Magdaleną Szwengler. Wcześniej nauczycielka - koordynatorka uświadomiła uczniom, że przemoc to nie tylko bicie, kopanie, popychanie.

- Wiele ludzi, szczególnie młodych takich jak wy, nie zdaje sobie sprawy, że śmianie się czy obgadywanie kolegów to też przemoc. Nie fizyczna, bo nie zostawia śladów na ciele, ale psychiczna, zostawiająca ślad w sercu. To też umyślne prześladowanie - mówiła nauczycielka.
 

Po przedstawieniu rodzice usłyszeli apel, aby nie bali się mówić dzieciom o niepełnosprawności. - Nie traktujmy tego, jako tematu tabu. Pokażmy, że każdy z nas jest różny: różnimy się wiekiem, wyglądem, poglądami, nawet pragnieniami. Jesteśmy zróżnicowani. Jeśli niepełnosprawność przestanie być tematem tabu i będziemy ja traktowali, jako naturalną część rzeczywistości, wtedy otworzymy się na społeczeństwo i ludzi z niepełnosprawnością - powiedział Magdalena Szwendler.

Następnie poszczególne klasy: III B, VC, VD, VF, V G, VIC, VI E, VII B VII C pokazały scenki rodzajowe. W niektórych wzięli udział nawet rodzice. Występy były oceniane przez jury. Dla najlepszych przygotowywano nagrody - niespodzianki.

Dzień zakończył się pokazaniem filmu, dzięki któremu gostyńska „piątka” zajęła I miejsce w gminie, w konkursie na spot filmowy pod nazwą „Pod parasolem spokoju”. Miał dotyczyć przeciwdziałaniu przemocy wobec osób najbardziej na nią narażonych i bezbronnych, czyli osób starszych. Prace musieli wykonać uczniowie. Do realizacji konkursu trzeba było zaangażować seniorów z lokalnego środowiska (np. uczestników Domu Dziennego Senior +, Koło Gospodyń Wiejskich, a nawet babcię, dziadka, sąsiada itp.).

Organizacja Tygodnia Zapobiegania Przemocy Wobec Dzieci, Osób Niepełnosprawnych i Starszych była jednym z zadań programu profilaktycznego „Parasolka zaufania – edycja II”, w którym udział wzięła gm. Gostyń. Program jest finansowany z Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w ramach działania „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – edycja 2019”. Gmina Gostyń uzyskała 57 tys. zł na realizację całego projektu.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE