Organizatorzy tego spotkania trafili w szeroko otwarte „okno pogodowe”, kiedy aura do robienia grilla i wspólnego biesiadowania była idealna. W piątek, 5 maja 2023 r. było słonecznie, bezchmurnie - atmosfera była ciepła, ale nie tylko na powietrzu.
Słodkości i warsztaty w Domu Pomocy Społecznej w Zimnowodzie
Głównym inicjatorem spotkania było Centrum Wsparcia Rzemiosła Kształcenia Dualnego i Zawodowego w Lesznie, które podlega departamentowi edukacji Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu. Specjaliści z tej instytucji postanowili wykorzystać doradztwo zawodowe w styczności z życiem codziennym i wolontariatem.
- Zajmujemy się między innymi szkolnictwem branżowym i doradztwem zawodowym. Natomiast doradztwo zawodowe pięknie wpisuje się w projekt, którego jestem koordynatorem „Doradztwo zawodowe w barwach wolontariatu”. Polega to na tym, że uczniowie z różnych szkół przygotowują wydarzenia, takie jak dzisiejsza wizyta w domu pomocy społecznej - mówi koordynator akcji Grzegorz Kozak, starszy specjalista i doradca zawodowy.
Doradca zawodowy podkreślił, że akcję w całości przygotowali uczniowie ze szkół podstawowych gminy Borek Wlkp. Ciasto upiekli w domu, z własnej woli. Słodkości przywieźli do DPS.
Poza tym zorganizowano warsztaty, podczas których uczniowie szkół podstawowych gminy Borek Wlkp. wspólnie z mieszkańcami domu pomocy malowali poduszki. Gospodarze udostępnili młodzieży kuchnię i stołówkę, gdzie można było przygotować wiosenne kanapki do kiełbaski z grilla. W kolejnej części pikniku uczniowie zachęcali mieszkańców domu pomocy do wykonania gimnastyki mózgu, na podstawie przygotowanego zestawu ćwiczeń. Wszystko miało charakter integracyjno- biesiadny, a czas umilała gitarowa grupa uczniów.
- Młodzież wnosi tutaj życie i powoduje, że dobrostan podopiecznych z domu pomocy na kilka godzin absolutnie się zmienia. To jest takie urozmaicenie dla codziennego życia. Widać, jak mieszkańcy się cieszą, bardzo aktywnie biorą udział w warsztatach - analizował wydarzenie Grzegorz Kozak.
Projekt edukacyjny szkoły w Zimnowodzie
Warsztaty kulinarne, które odbyły się w DPS w Zimnowodzie doskonale wpisały się w projekt edukacyjny "Z łąki na stoły-bombowe gotowanie", który realizowany jest w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zimnowodzie. Na realizację placówka otrzymała grant w wysokości 4500 zł w ramach programu Edukacja Inspiracja finansowanego przez Fundację "Szkoła z klasą" oraz Edukacyjną Fundację im. Romana Czarneckiego.
- Tegoroczny projekt to kontynuacja zeszłorocznego, kiedy to działania skupialiśmy wokół pomocy owadom zapylającym. Staraliśmy się zwrócić uwagę na wielką, przyrodniczą wartość dziko rosnących roślin kwitnących, zachęcaliśmy do zakładania łąk kwietnych. W tym roku chcemy pokazać, że duża różnorodność roślin na naszych trawnikach, łąkach sprzyja również nam, gdyż możemy je wykorzystywać w celu urozmaicenia naszej diety. Wzbogaceniu jej szczególnie wiosną w prozdrowotne składniki, które mamy w zasięgu ręki - wyjaśnia koordynatorka Magdalena Teodorczyk z ZSP w Zimnowodzie.
Uczniowie do pasty kanapkowej dodali zioła, ktore zbierali na miejscu - w ogrodzie otaczającym dom pomocy społecznej. Kiedy przyszedł czas, częstowali gospodarzy i pozostałych gości.
- Mamy tutaj akcję z wykorzystaniem elementów doradztwa, wolontariatu. Chodzi o budzenie świadomości, że nic nie jest nam dane od razu i na zawsze. Młodzi ludzie, którzy zawitali do DPS-u nie zostali do niczego zmuszeni, przy tym świetnie się czują na terenie placówki. Bardzo dbamy o to, by młodzież w takich akcjach brała udział z własnej woli, muszą chcieć. Niektórzy z obecnych tu dzisiaj nie wiedzieli pewnie, że mogą być opiekunami w takiej placówce, ale też, że opieka czy pomoc osobom niepełnosprawnym, niekoniecznie związana jest z pracą w domu pomocy społecznej. Może pomyślą, przy wyborze zawodu, kierunku kształcenia, o medycynie, fizjoterapii, psychologii. Proszę mi wierzyć, przynajmniej jeden z tych uczniów zacznie się zastanawiać, czy stać go na to, by pracować z ludźmi z niepełnosprawnością - mówił o przewidywanych efektach akcji Grzegorz Kozak.
Mieszkańcy DPS w Zimnowodzie przygotowali się na przyjęcie gości
Jako gospodarze, mieszkańcy i personel Domu Pomocy Społecznej w Zimnowodzie, bardzo dobrze przygotowali się na przyjazd gości. Dla nich przyrządzili potrawy z grilla. Hanna Szmyt, pracująca z niepełnosprawnymi w Zimnowodzie, zapewnia, że podopieczni są bardzo otwarci na kontakty z ludźmi, lubią różnego rodzaju niespodzianki i atrakcje.
- Tego ich uczymy przez częste integracyjne wyjazdy w środowisko. Bardzo się cieszymy, kiedy tacy młodzi ludzie , „świeża” krew, przychodzą do nas, bo są to ciekawe doświadczenia. Wytwarza się pozytywna energia. Korzysta na tym jedna i druga strona. Młodzież uczy się empatycznego podejścia do życia, do ludzi. Pewnie niektórzy zdają sobie sprawę, jak dużo mają szczęścia, że są w pełni sprawni i mogą z dystansu popatrzeć na swoje problemy, które w kontekście życia w domu pomocy mogą stać się trochę mniejsze - mówi pracownica DPS w Zimnowodzie.
Mieszkańcy placówki na pewno nie mogą narzekać na nudę. Opiekunowie starają się, by każdy dzień był inny.
- Ale goście w domu to zawsze coś wyjątkowego. Każdy z nas lubi przyjmować gości. My zawsze się przygotowujemy na to z jakimś poczęstunkiem, przygotowujemy mieszkańców na odwiedziny. Jest to fajny czas - uzupełnia Hanna Szmyt, pracująca z osobami z niepełnosprawnością w DPS w Zimnowodzie.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.