Reklama

Uczcili odzyskanie niepodległości

Opublikowano: czw, 14 lis 2019 08:55
Autor:

Uczcili odzyskanie niepodległości - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

To już tradycja w boreckiej gminie jest, że po mszy św. w sanktuarium na Zdzieżu, uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Borku Wlkp. oraz harcerze i zuchy składają kwiaty i zapalają znicze na grobach Powstańców i pod tablicami pamiątkowymi.

Następnie - z oprawą muzyki patriotycznej - zgromadzeni mieszkańcy gminy Borek przeszli z kościoła na borecki rynek. W korowodzie maszerowały poczty sztandarowe oraz delegacje organizacji działających na terenie gminy. Wartę honorową przed tablicami pamiątkowymi zaciągnęli harcerze z 19 Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. Ignacego Talarczyka w Borku Wlkp. i Przedstawiciele Hufca w Jarocinie. Tam delegacje instytucji, zakładów pracy, organizacji działających na terenie gminy i mieszkańcy złożyli wiązanki kwiatów pod tablicami upamiętniającymi Powstańców Wielkopolskich i ofiary II wojny światowej. Uroczystość na rynku prowadził dh Mieczysław Dębowiak, dowódcą uroczystości był Daniel Mazur, poczty sztandarowe prowadził dh Stanisław Figielek.

Uczestnicy wysłuchali referatu okolicznościowego wygłoszonego przez burmistrza Borku Wlkp. Marka Rożka pt.: „Odrodzenie Państwowości ma różne płaszczyzny – Parlamentaryzm II RP”. Druhna Agnieszka Nawrocka odczytała apel pamięci, a po nim włączono syrenę alarmową.

Borek również przyłączył się do ogólnopolskiej akcji i uczestnicy uroczystości z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, w samo południe, odśpiewano hymn państwowy. Muzycznie towarzyszyła im Orkiestra Parafialna. Obchody Narodowego Święta Niepodległości na rynku uświetniła Salwa Armatnia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Borku Wlkp.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE