Reklama

To wszystko stało się wielkim naszym wspólnym dziełem

Opublikowano:
Autor:

To wszystko stało się wielkim naszym wspólnym dziełem - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

- Zeidler oczarował mnie głębią wyrazu, prostotą, stale będę Go miał w sercu – słowa maestro Jerzego Maksymiuka znalazły się na podziękowaniach dla sponsorów, mecenasów i patronów XII Festiwalu Muzyki Oratoryjnej MUSICA SACROMONTANA.

To był szczególny festiwal w historii tego muzycznego wydarzenia i Kongregacji Oratorium św. Filipa Neri na Świętej Górze. Pięć wyjątkowych koncertów, w tym ten inaugurujący remont organów, uświetniło zakończenie historycznej modernizacji bazyliki i jej otoczenia.

Wielki zachwyt i pokora

Odrestaurowane trzy ołtarze w prezbiterium, odbudowane organy, ogród sensoryczny – to elementy zakończonego na Świętej Górze projektu europejskiego: „Przywrócenie i popularyzacja dawnej tradycji muzycznej księży filipniów, poprzez digitalizację zbiorów muzycznych, rekonstrukcję instrumentu organowego, rewitalizację trzech ołtarzy, a także amfiteatru w ogrodach klasztornych” . - Nie byłoby tego wielkiego historycznego dzieła, gdyby nie festiwal, gdyby nie zaangażowanie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej, a w szczególności zaangażowanie ze strony naszych mecenasów, fundatorów, sponsorów, patronów honorowych i medialnych. To wszystko stało się wielkim naszym wspólnym dziełem. Możemy mieć poczucie, że dzięki tym działaniom nasze pokolenie, ludzi XXI wieku, dało bazylice świętogórskiej instrument organowy, jakiego nigdy nie miała. To coś, co wprawia w zachwyt, wielką radość i pokorę. To jest wielkie dzieło – mówił ks. Jakub Przybylski COr, dyrektor festiwalu, dziękując gościom zaproszonym na podsumowanie 12. edycji MUSICA SACROMONTANA. Zapewniał, że organy będą grały na kolejnych edycjach festiwalu. – Czasem pytają nas, ile jeszcze mamy manuskryptów w naszych zbiorach. Wojtek Czemplik, dyrektor artystyczny odpowiada, że jeszcze na 100 lat – podkreślał. Ksiądz Jakub Przybylski przyznał, że kiedy przed laty stowarzyszenie i księża filipini rozpoczynali działalność artystyczną, muzyczną i kulturotwórczą, marzyli o tym, aby kiedyś w bazylice zabrzmiał instrument organowy, żeby rozpocząć remont wnętrza, aby tradycja, nie tylko duchowa, ale muzyczna Świętej Góry mogła się rozwijać. Po latach starań cel osiągnięto.

Mamy wspaniały instrument

Pierwszy instrument, jaki był w bazylice za czasów Józefa Zeidlera, miał zaledwie 12 głosów. W XIX wieku nieudolnie go przebudowano, następnie w XX wieku wykonano trzy naprawy, które nie przysłużyły się organom. Odnowiony instrument ma 25 głosów. W swojej konstrukcji nawiązuje do organów z przeszłości. - Teraz mamy wspaniały instrument. To wielka radość. Jeszcze parę lat temu ta realizacja wydawała nam się zupełnie poza zasięgiem, w sferze marzeń. Uważamy z księdzem superiorem, że gdyby nie dzieło festiwalu, to tego wszystkiego by nie było. Serdecznie i z serca pragnę państwu za to podziękować. Jesteście z nami od wielu lat – podkreślał ks. Jakub Przybylski COr. Przyznał, że przed kongregacją kolejne zadania, nie tylko muzyczne, ale związane z odnową i rozwojem Świętej Góry. Członkowie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera wręczyli gościom specjalne podziękowania i nadali im tytuły mecenasów kultury. Jak podkreślali, festiwalu nie byłoby też, gdyby nie grupa ponad dwudziestu młodych ludzi – wolontariuszy z Zespołu Szkół Rolniczych w Grabonogu, którym wręczono specjalne niespodzianki.

Jerzy Wojciechowski, twórca festiwalu „Jazz w muzeum”, przyjaciel festiwalu MUSICA SACROMONTANA: - Takich miejscowości jak Gostyń znam kilka w Polsce. Kiedyś rozmawiałem z Rosławem Szaybo, jednym z największych twórców polskiego plakatu. Powiedział, że właśnie w takich miejscowościach tworzy się prawdziwa sztuka.

Krzysztof Olejniczak, dyrektor finansowy firmy MANN+HUMMEL: - Tego typu wydarzenie jest możliwe tylko dzięki waszej pasji. Trzymajcie tak dalej, a my skromnie z boku będziemy was wspierać.

Mecenasi Kultury: Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP; Samorząd Województwa Wielkopolskiego, gmina Gostyń, powiat gostyński, gmina Piaski, NETBOX Polska, MANN+HUMMEL, Ardagh Group, Kaczmarek Malewo, Fundacja ENEA, Bank Zachodni WBK, PZU, PKO Bank Polski, Stowarzyszenie WIELKOPOLSKA 2000, Spółdzielnia Mleczarska w Gostyniu, Powiatowy Bank Spółdzielczy w Gostyniu, TERIEL Spółka z o.o. Automobilklub Wielkopolski

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE