Reklama

To wielkie wydarzenie, które trzeba uczcić

Opublikowano:
Autor:

To wielkie wydarzenie, które trzeba uczcić - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Samorząd gminy Pępowo już zaczyna myśleć o tym, jak uczcić rocznicę stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości.

Świętować będziemy w 2018 roku.

– Tego jeszcze w projekcie budżetu gminy nie ma. Nie chodzi o jakąś gigantyczną kwotę. Jednak, to dla naszego pokolenia wydarzenie bardzo istotne i ważne. Zrobimy to w sposób umiarkowanie patriotyczny - na nasze możliwości. Oczywiście pochłonie to trochę pieniędzy, ale nie olbrzymie środki – mówił wójt Stanisław Krysicki podczas ostatniego spotkania rady gminy. Jak będzie wyglądał program obchodów jeszcze nie wiadomo.

W styczniu ma zostać powołany specjalny komitet, w skład którego wejdą działacze kultury, nauczyciele, radni i każdy chętny, kto chciałby uczestniczyć w przygotowaniu programu.

- Mamy swoich bohaterów, ludzi którzy oddali swoje życie, walczyli za niepodległą Polskę na frontach I wojny światowej, wojny bolszewickiej i powstaniu wielkopolskim. O tych ludziach chcemy przede wszystkim pamiętać – podkreślał wójt Stanisław Krysicki. Jak tłumaczył, konieczne będzie również odnowienie miejsc pamięci w gminie: tablic pamiątkowych, pomników. Wykonana będzie inwentaryzacja.

- My o to dbamy, ale jednak pojawiają się pewne rzeczy do zrobienia, jak pomnik Mycielskiego w parku w Gębicach. Planujemy wydawnictwa, wystawy, tablicę upamiętniającą rocznicę z 2018 roku – wyliczał wójt. Dodał, że wyzwanie stoi też przed Szkołą Podstawową w Skoraszewicach, która nosi imię Powstańców Wielkopolskich. – Będziemy musieli to wszystko zgrać razem, żeby nie popsuć. Przeszkadzać nam będzie polityka, bo idą wybory samorządowe i ten cały rozgardiasz polityczny się pewnie pojawi. W niektórych gminach będą się bić, kto ma przemówienia wygłaszać. Jednak trzeba wydarzenie godnie uczcić, bo ranga jest duża – podkreślił.

Żadna konkretna kwota na organizację obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę nie została jeszcze wyodrębniona w budżecie gminy Pępowo na rok 2018. Najprawdopodobniej stanie się to dopiero wówczas, gdy ukonstytuuje się komitet organizacyjny i znany będzie chociażby ramowy plan obchodów

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE