Reklama

Ten jubileusz, to efekt odważnych decyzji wielu kobiet

Opublikowano: pt, 8 lis 2019 13:55
Autor:

Ten jubileusz, to efekt odważnych decyzji wielu kobiet - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

W roku 1964 w grudniu grupa kobiet wyszła z inicjatywą i podjęła odważną decyzję o założeniu Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie. Początkowo koło liczyło 19 członkiń, a funkcję pierwszej przewodniczącej pełniła Mieczysława Jankowska. Od 2003 roku nieprzerwanie jest nią Bronisława Nawrot. Ta nie przypomina sobie, aby w gronie znalazł się kiedyś mężczyzna, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie.

 

W czasie 55-letniej działalności koło przyłączało się do różnych inicjatyw społecznych. Były to kursy gotowania, pieczenia, szycia, wyszywania, chowu zwierząt, pielęgnacji kwiatów, sprzedaż piskląt, darcie pierza, organizacja dziecińca w okresie żniw, zabawy taneczne i inne. W sobotę (26 października) świętowano jubileusz ze wspomnieniami i refleksjami o działalności i pracy gospodyń wiejskich na przestrzeni ostatnich dziesięcioleci. Przez te lata, koło spotkało wielu życzliwych ludzi, organizacji, z którymi współpracowało i wspólnie realizowało wiele inicjatyw.

- Był czas, gdy w kole było sto osób, sporo osób odeszło, kilka zmarło. Teraz nasza działalność wygląda trochę inaczej. Organizujemy Dzień Kobiet, Dzień Matki, spotkania opłatkowe, dożynki, wycieczki – wylicza przewodnicząca Bronisława Nawrot.

W grudniu 2018 roku członkinie KGW w Głuchowie podjęły odważną decyzję i stały się niezależną organizacją. 27 grudnia dokonano wpisu Koła do Rejestru Kół Gospodyń Wiejskich prowadzonego przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

- Wbrew krążącym opiniom wpis ten nie przekreślił naszej dotychczasowej działalności, lecz w znacznym stopniu wzmocnił prawnie i finansowo – zapewniają członkinie.

Ich zdaniem, dzięki rejestracji, działalność i możliwości koła znacznie się zwiększyły. Otworzyły się drzwi do samodzielnego i niezależnego ubiegania się o dofinansowania i realizacje projektów.

- Kiedy patrzymy na wielkie sukcesy i osiągnięcia, przychodzi nam na myśl stwierdzenie, że ktoś kiedyś podjął odważną decyzję. I tak było również w przypadku Koła Gospodyń Wiejskich w Głuchowie. W 1964 roku grupa kobiet podjęła odważną decyzję o założeniu, a przez okres wielu lat działalności odważne decyzję wielu kobiet sprawiły, że możemy świętować jubileusz 55-lecia działalności – mówiły panie podczas uroczystości.

Przewodnicząca chwali pracę swoich koleżanek. Ma nadzieję, że po upływie tej kadencji, będzie miała komu oddać swoją funkcję, bo w kole działa nieprzerwanie od 55 lat.

O jubileuszu piszemy w bieżącym Życiu Gostynia. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE