Reklama

Tabliczki opowiadają o historii

Opublikowano:
Autor:

Tabliczki opowiadają o historii - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Trzy tabliczki, kierujące do ważnych punktów gminy i opisujące ich historię, zamontowano w gminie Pępowo. Celem ma być podniesienie świadomości mieszkańców.

 

Pierwsza z historycznych tabliczek, kieruje do kapliczki w Skoraszewicach (nie znajduje się bezpośrednio przy pomniku, a przy skrzyżowaniu), druga znajduje się przy pomniku Ludwika Mycielskiego w Gębicach, a trzecia w Pępowie, w okolicach skrzyżowania ulic St. Nadstawek i Parkowej.

- Nikt praktycznie nie wiedział o historii tej stodoły w centrum Pępowa. To wyszło podczas prac komitetu obchodów dwóch setnych rocznic. Uznaliśmy, że należy to miejsce upamiętnić – mówi Jacek Śląski, kierownik Wydziału Kultury i Sportu pępowskiego urzędu.

Ta skrywała pewną tajemnicę. Na tablicy znalazł się tekst: „W tym budynku niemieccy okupanci przetrzymywali wysiedlanych mieszkańców gminy Pępowo. Nocą do wsi wkraczały specjalne oddziały niemieckie i usuwały z mieszkań Polaków, dając im niewiele czasu na ubranie się i spakowanie osobistych rzeczy. Cały majątek pozostawiony przez Polaków przejmowali sprowadzeni na ich miejsce Niemcy. Wypędzonych ludzi hitlerowcy wywozili pociągami do Generalnego Gubernatorstwa lub na roboty do Niemiec. W latach 1939-1944 okupanci niemieccy wysiedlili z gminy Pępowo ponad 935 osób”.

Więcej w bieżącym Życiu Gostynia. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE