Reklama

Ta przebudowa jest konieczna. Rusza od poniedziałku. Może być zamieszanie

Opublikowano: ndz, 3 lis 2019 18:19
Autor:

Ta przebudowa jest konieczna. Rusza od poniedziałku. Może być zamieszanie  - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

Niedawno w centrum Gostynia budowano rondo. Wtedy przy plantach podczas zmiany organizacji ruchu na skrzyżowaniu ul. Kolejowej z wjazdem na Pl. Karola Marcinkowskiego panowało zamieszanie - pisaliśmy o tym TUTAJ. Niedawno był chaos w mieście, kiedy remontowano krajową "dwunastkę".

Od poniedziałku 4 listopada, ruszy przebudowa skrzyżowania ulicy Nad Kanią z ulicą Europejską w Gostyniu. Od jutra kierowcy również mogą spodziewać się w tym miejscu utrudnień w ruchu, które potrwają do grudnia.

Rozbudowa tego skrzyżowania ma poprawić płynność jazdy oraz bezpieczeństwo. Wykonawca zadania został wybrany w przetargu nieograniczonym, ogłoszonym przez burmistrza Gostynia. Wpłynęły 3 oferty. Najkorzystniejszą pod względem ceny i okresu udzielonej gwarancji złożyło Przedsiębiorstwo Drogowe DROGBUD-Gostyń. Firma przebuduje skrzyżowanie za blisko 960 tys. zł.

Jeszcze do niedawna inwestycja, która jest ściśle związana z budową obwodnicy drogi wojewódzkiej 434 dla Gostynia - stała pod znakiem zapytania, gdyż w budżecie zabukowano na ten cel 700 tys. zł. Samorządy, które współfinansują zadanie (gostyński, powiatowy i gminy Piaski) musiały zdecydować, co dalej robić? Są na takim etapie wykonania budżetu, że na pewno każda kwota, którą trzeba było dołożyć do wykonania zadania była jakimś problemem.

- Prowadzimy równocześnie rozmowę z samorządem powiatowym, który jest współpartnerem przy wykonywaniu zadania. Jeśli z ofertami będzie wszystko w porządku, musimy zastanowić się, czy dokładamy brakujące środki? Można też pomyśleć nad innym rozwiązaniem, łącznie z tym, żeby ogłosić przetarg jeszcze raz, z innym terminem wykonania - wyjaśniał po otwarciu ofert Mariusz Konieczny - naczelnik wydziału inwestycji w gostyńskim magistracie, tłumacząc, że brany pod uwagę jest dwuletni termin realizacji, podobnie jak budowa obwodnicy.

Przyznał, że wyznaczony termin wykonania przebudowy skrzyżowania był bardzo krótki - od października do grudnia i to mogło wpłynąć na wysokość oferty. Gostyńska gmina wcześniej miała przygotowany kosztorys, który przewidywał wyższą kwotę na to zadanie. Starano się ograniczyć koszty, dlatego zmieniono parametry tego skrzyżowania, co już zmniejszyło kwotę. Jednak nie wzięto pod uwagę faktu, że w ostatnich miesiącach roku ceny inwestycji dość mocno wzrosną. Po ostatnich sesjach samorządu powiatowego i gostyńskiej rady miejskiej, które odbywały się pod koniec października, wiadomo, że inwestycja będzie mogła być zrealizowana. Radni dołożyli środki. Rozumieją, że zadanie jest bardzo ważne dla organizacji ruchu, aby kierowcy mogli korzystać z budowanego łącznika.

- Przebudowa skrzyżowania jest niezbędna. Przy tym rozwiązaniu, tej roli, jaką ma mieć łącznik obwodnicy, niemożliwym jest korzystanie ze skrzyżowania w tej chwili. Ruch byłby dość skomplikowany, co powodowałoby zakłopotanie kierowców i niebezpieczeństwo włączania się do ruchu - powiedział naczelnik Mariusz Konieczny.

Dokumentacja łącznika zakłada, że skrzyżowanie po przebudowie zostanie przesunięte w kierunku Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu. W ramach inwestycji powstanie dodatkowy pas ruchu dla pojazdów skręcających w lewo z ul. Europejskiej. Wybudowana zostanie też wyspa rozdzielająca pasy ruchu w przeciwnych kierunkach. Prace zostaną wykonane na odcinku ok. 150 m. Jezdnia zostanie poszerzona, a wyspa rozdzielająca będzie pełniła funkcję azylu dla pieszych oraz rowerzystów. Przebudowa jezdni powinna zakończyć się w drugiej połowie grudnia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE