Reklama

Święto patrona z konkursami

Opublikowano:
Autor:

Święto patrona z konkursami - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Patronem Szkoły Podstawowej w Pogorzeli jest od roku 1977 Adam Mickiewicz. 24 grudnia upłynęło 220 lat od dnia narodzin najwybitniejszego polskiego poety, a zarazem był to dzień imienin Adama. Z tej okazji uczniowie pogorzelskiej podstawówki, wzorem lat minionych, wzięli udział w konkursach mickiewiczowskich.

 

Konkursowym zadaniem adresowanym do uczniów klas I, II i III było przygotowanie bukietów dla patrona, które pierwszo-, drugo- i trzecioklasiści wraz z wychowawczyniami złożyli w ostatnim dniu zajęć w roku 2018 pod popiersiem wieszcza, zdobiącym szkolny hol. Jury w składzie: Jolanta Drukarczyk - nauczyciel języka polskiego oraz Karolina Kapała - nauczyciel plastyki przyznało I nagrodę - ex aequo - bukietowi wykonanemu przez uczniów klasy IIa pod kierunkiem wychowawczyni Wiesławy Bolewickiej oraz kwiatowej wiązance przygotowanej przez uczniów klasy IIIa pod kierunkiem wychowawczyni Grażyny Kogut. Klasy Ia, Ib, IIb i IIc otrzymały natomiast za udział w konkursie podziękowania i upominki.

W skierowanym do uczniów klas IV i V konkursie plastycznym na ilustrację do wybranego opisu przyrody w ,,Panu Tadeuszu’’ Adama Mickiewicza rywalizowało 8 zespołów klasowych. Komisja konkursowa, w której skład weszły: Magdalena Ostach - nauczyciel muzyki oraz Dobrochna Błażejczak - nauczyciel biblioteki, postanowiła przyznać I nagrodę uczniom klasy IVc, II nagrodą uhonorowani zostali uczniowie klasy Va, III nagroda - ex aequo - przypadła natomiast w udziale uczniom klasy Vb oraz klasy Vc.

Konkurs zaproponowany uczniom klas VI i VII polegał z kolei na przygotowaniu prezentacji multimedialnej dotyczącej życia i twórczości Adama Mickiewicza. Z konkursowym zadaniem postanowili zmierzyć się uczniowie czterech klas: VIa, VIb, VIIb oraz VIIc. Za najlepszą prezentację jury w składzie: Karolina Kapała - nauczyciel plastyki oraz Dobrochna Błażejczak - nauczyciel biblioteki uznało tę przygotowaną przez uczniów klasy VIIb pod kierunkiem wychowawczyni Grażyny Hadryan. Pozostałe klasy otrzymały podziękowania za udział w konkursie.

Uczniowie najstarszych klas - VIII oraz III klas gimnazjalnych - zmierzyli się natomiast z konkursowym zadaniem polegającym na stworzeniu lapbooka, czyli własnoręcznie wykonanej książki, prezentującej życie i twórczość Adama Mickiewicza. Lapbooki oceniały nauczycielki języka polskiego: Katarzyna Dytrych oraz Elżbieta Talma, które - doceniając walory artystyczne prac uczniów klas VIIIa i IIIa - przyznały dwie równorzędne I nagrody.

Uroczyste wręczenie nagród i dyplomów laureatom konkursów poświęconych życiu i twórczości Adama Mickiewicza odbyło się 21 grudnia.

W ostatnim dniu zajęć w roku 2018 uczniowie klas IV-VI, a następnie klas VII i VIII oraz III klas gimnazjum przybyli wraz z nauczycielami do sali widowiskowej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Pogorzeli także po to, by wziąć udział w turnieju wiedzy o życiu i twórczości Adama Mickiewicza bądź kibicować koleżankom i kolegom zmagającym się z konkursowymi zadaniami.

W turnieju dla uczniów klas IV-VI, rywalizowały ze sobą dwie sześcioosobowe drużyny, w skład których weszli losowo do nich przydzieleni czwarto-, piąto- i szóstoklasiści. W jury zasiadły: Dobrochna Błażejczak - nauczyciel biblioteki oraz Gabriela Kokot - pedagog szkolny. Uzyskując minimalną, bo jednopunktową przewagę, zwyciężyła drużyna numer 1.

Turniej z udziałem uczniów klas VII, VIII i III gimnazjum prowadził nauczyciel języka polskiego, Zbigniew Surma, natomiast komisję konkursową tworzyli: Dobrochna Błażejczak - nauczyciel biblioteki, Gabriela Kokot - pedagog szkolny i Maciej Jańczak - nauczyciel matematyki. Odpowiadając na wylosowane pytania z sześciu bloków tematycznych, w starszej grupie wiekowej rywalizowały między sobą zespoły reprezentujące poszczególne roczniki: w skład drużyny nr 1 weszły uczennice klas VII, w drużynie nr 2 znalazły się ósmoklasistki, natomiast drużynę nr 3 tworzyły trzecioklasistki. Zwyciężył najmłodszy zespół, na II miejscu uplasowały się uczennice klas VIII, natomiast miejsce na najniższym, trzecim stopniu podium zajęły gimnazjalistki z klas III.

Podczas turniejowych zmagań w nastrój zbliżających się świąt Bożego Narodzenia wprowadzili społeczność szkolną młodzi adepci sztuki muzycznej oraz wokalnej. Nie zabrakło również recytacji utworów Wieszcza. O ogromnej sympatii do miejsca, w którym każdego dnia nauczyciele spotykają się ze swymi wychowankami, mówiły natomiast słowa refrenu piosenki, śpiewanej przez szkolny chór na melodię doskonale znaną miłośnikom teleturnieju Kocham Cię, Polsko!

Konkursy mickiewiczowskie:

KLASY I-III - ,,BUKIET DLA PATRONA’’
I miejsce - ex aequo - klasa IIa i klasa IIIa

KLASY IV-VI - KONKURS NA ILUSTRACJĘ DO OPISU PRZYRODY W ,,PANU TADEUSZU’’ ADAMA MICKIEWICZA

I miejsce - klasa IVc
II miejsce - klasa Va
III miejsce - ex aequo - klasa Vb oraz klasa Vc

KLASY VII-VIII - KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ pt. ,,ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ ADAMA MICKIEWICZA’’
I miejsce - klasa VIIb

KLASY VIII oraz III KLASY GIMNAZJUM - KONKURS NA LAPBOOK pt. ,,ŻYCIE I TWÓRCZOŚĆ ADAMA MICKIEWICZA’’
I miejsce - ex aequo - klasa VIIIa oraz klasa IIIa

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE