Reklama

Sołtysiada w Borku Wlkp. Śpiewająco, szczerze, rozbrajająco - opowiedzieli o swoim sołectwie. Wiemy, kto prowadzi

Opublikowano: pt, 13 maj 2022 22:32
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura - Było super. Moc wrażeń, ogromne zaskoczenie, duże zaangażowanie wszystkich sołectw. Konkurencja urozmaicona. Bardzo ładnie to wypadło - komentowała Dorota Dudkowiak, szefowa OPS w Borku Wlkp., po zakończeniu pierwszej - konkurencyjnej - części piątkowego spotkania w Borku Wlkp. Twórczy wieczór o smaku lemoniady, wypadł śpiewająco. Zakończono go wspólnym grillowaniem. Pojawił się pierwszy ranking trwającej od paru miesięcy Sołtysiady.

Borek Wlkp. obchodzi w tym roku urodziny - 630-lecie nadania praw miejskich. Od kilku miesięcy w gminie odbywają się jubileuszowe imprezy i uroczystości. Trwa też jubileuszowa Sołtysiada - turniej wsi. W zmaganiach udział bierze 10 sołectw. 

- Dziś przyszedł czas na kolejną konkurencję na wesoło - „Twoje sołectwo brzmi znajomo”. Poprosiliśmy wsie, biorące udział w Sołtysiadzie o przygotowanie piosenki, która promuje walory wsi. W utworze przedstawiciele sołectw mieli opowiedzieć o wsi, o jej ciekawostkach, zaletach - wyjaśnia Justyna Chojnacka, dyrektorka Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Borku Wlkp.

Zanim przed publicznością zaprezentowały się wioski z piosenkami, Lidia Wytykowska - instruktorka zajęć muzyczno-wokalnych w MGOK w Borku Wlkp. przeprowadziła profesjonalną „rozgrzewkę”. Publiczność posłusznie wykonywała polecenia instruktorki, wszystko po to, by wspólnie śpiewać.

Na scenie sali widowiskowej MGOK, w piątkowy wieczór można było obejrzeć 10 różnorodnych prezentacji - od występów solo, przez duety, grupy wokalne, po zespoły. O sołectwie opowiadano z wykorzystaniem oryginalnych choreografii. Niektóre wioski przygotowały aranżacje taneczne - w tym świetnie spisały się dzieci. Niektórzy występujący pokazali się w twórczo urozmaiconych strojach (niektóre zamawiano specjalnie na występy) - od wianków we włosach, przez koszulki, po kolorowe spódnice. Kreatywność nie trudno było zauważyć w Bruczkowie - w imieniu tego spłectwa wystąpiły dwie "czarnoskóre" dziewczyny. Głośno nie powiedziały, że ciemna skóra to nic innego, jak farba plakatowa, która "ściąga pory aż do samego dołu".

Za kulisami dziewczyny miały bardzo duże powodzenie. Każdy chciał mieć zdjęcie "na ściance" z czarnoskórą mieszkanką wsi.

Kogo burmistrz unika? Kto ma fajną remizę i odważnych strażaków?

Artyści z poszczególnych sołectw, kiedy tylko zawładnęli sceną - wychwalali się przez kilka minut i zachęcali - dlaczego warto odwiedzić tę, a  nie inną wioskę?

- Strumyk sobie płynął przez nasze Strumiany, od tego strumyka tak się nazywamy. Mieszkańców jest u nas 127, a może w tym roku będzie jeszcze jeden - śpiewał damski zespół ze Strumian, chwaląc jeszcze strażaków - morowych chłopaków. 

Panie informowały także, że w Strumianach nie ma gazu, ani też chodnika.

- Obiecali ścieżkę, burmistrz nas unika - dodały panie z zespołu.

- Mamy piękną salę i remizę też. Straż pożarną, która chroni naszą wieś. By wszyscy mieszkańcy bezpieczni byli i spokojne życie tu prowadzili - śpiewał z kolei chór ze Skokowa. 

Występom mieszkańców gminy Borek Wlkp. bacznie przyglądało się jury

Występom artystów z danego sołectwa bacznie przyglądała się specjalna komisja, która składa się z 15 osób (10 wytypowanych przedstawicieli sołectw biorących udział w Sołtysiadzie i pięciu członków wyznaczonych przez organizatorów). Jurorzy zwracali uwagę na oryginalność wykonania i treść utworu, a także prezentację artystyczno-wokalną. 

- Każde sołectwo tak, jak czuło, przygotowało swój występ, przy pełnym zaangażowaniu. W sposobie prezentacji utworu, który przedstawiał wieś organizatorzy pozwolili na pełną dowolność. Celem było zaktywizowanie mieszkańców danej wsi wokół piosenki na temat sołectwa i danej wsi. I to się dokonało rzeczywiście. Można było słyszeć, że tekst każdego wykonania został przygotowany przez społeczność wsi i opowiadał o jej walorach - poinformowała Justyna Chojnacka.

Pierwszy ranking Sołtysiady w Borku Wlkp.

Kidy część konkursowa spotkania się zakończyła, organizatorzy dali komisji oceniąjcej pół godziny na podliczenie punktów. Wtedy na skwerze przed budynkiem ośrodka kultury rozpalono grille. Na nich ułożono kiełbaski i rzpoczęło się biesiadowanie... W sali czekały lemoniady, które przygotowały członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Róznorodne smako, aromaty, dodatki sprawiły swoje... było orzeźwiająco, smakowicie. 

Po trzech konkurencjach, w jakich dotąd rywalizowały wsie w ramach Sołtysiady, nareszcie ujawniono pierwszy ranking uczestników.  Komisja oceniająca zaprezentowała ile punktów otrzymało dane sołectwo w zmaganiach na najpiękniejszy i najsmaczniejszy stół wielkanocny ("Czym chata bogata"), na najbardziej oryginalny witacz jubileuszowy (z informacją o 630-tych urodzinach Borku) oraz w ostatniej na razie konkurencji na najbardziej kreatywną piosenkę przedstawiającą walory sołectwa. 

Jak wynika z podsumowania podczas konkurencji pn. "Czym chata bogata "członkowie komisji zwrócili szczególną uwagę na stół wielkanocny gospodyń z Bruczkowa i  tam najbardziej smakowały im dania wielkanocne - 627 punktów. Witacz jubileuszowy najbardziej spodobał się w Strumianach (718 punktów). Po ujawnieniu punkctacji wyszło na jaw, że występ dwóch "ciemnoskórych" pań z Bruczkowa jury uznało za najlepszy (dostały 393 punkty).

W ramach Sołtysiady mieszkańcy wsi będą rozliczani także z konkursów plastycznego i fotograficznego, przeznaczonych dla dzieci i młodzieży danego sołectwa. Biorących udział w turnieju czeka jeszcze sportowy finał - 18 czerwca. To turniej na zakończenie Sołtysiady. Szykuje się tak dużo konkurencji, że na tablicy z punktacją wszystko może się jeszcze zmienić. 

Według rankingu jury na prowadzenie wysuwa się sołectwo Głoginin. Co jeszcze się wydarzy?

  1. Głoginin - 1634
  2. Celestynów - 1613
  3. Strumiany - 1594
  4. Bruczków - 1511
  5. Rada Osiedla Borek Wlkp. - 1464
  6. Studzianna - 1463
  7. Grodnica - 1423
  8. Leonów - 1394
  9. Skoków - 1311
  10. Karolew - 994

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy