reklama

Skontrolowali dziecięce plecaki

Opublikowano:
Autor:

Skontrolowali dziecięce plecaki  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Od wielu lat wraz z początkiem roku szkolnego zwraca się uwagę na przeciążone tornistry i plecaki, które noszone przez dzieci są (obok braku aktywności fizycznej) jednym z czynników wpływających na występowanie wad postawy i bólu kręgosłupa.

 

Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu ostrzega, że zbyt ciężki balast na plecach może zaburzyć prawidłowy rozwój kręgosłupa dziecka, a to może skutkować bocznym skrzywieniem kręgosłupa, czyli skoliozą. Ciężary noszone przez dzieci wpływają negatywnie na stawy biodrowe, kolana, a także stopy. Skutki wad postawy, nabyte w dzieciństwie ujawniają się najczęściej dopiero w dojrzałym wieku (zwyrodnienie, ból kręgosłupa i stawów, nieprawidłowości w funkcjonowaniu narządów wewnętrznych). W wyborze powinniśmy więc kierować się nie tylko walorami wizualnymi.

- Uczulamy rodziców, żeby zwrócili uwagę na to, jaki tornister kupią dzieciom. Nawet jeżeli ten apel dotrze do wąskiej grupy odbiorców, będzie to małym krokiem ku temu, aby pewnych uszkodzeń, wad, czy zniekształceń uniknąć – mówi Ewa Ulanicka, dyrektor gostyńskiego Sanepidu.

Należy zwrócić uwagę, iż na wagę tornistra z zawartością nie składa się tylko waga pustego tornistra i waga podręczników, zeszytów i zeszytów ćwiczeń, ale także przybory szkolne, przybory do zajęć plastycznych, a także przedmioty, które nie są związane z nauką (zabawki, przenośne gry komputerowe, butelki z napojami). Bardzo często właśnie wszystkie te dodatkowo noszone przedmioty wpływają na przekroczenie właściwej wagi szkolnego tornistra. Z uwagi na fakt, iż w Polsce nie ma przepisów określających ciężar plecaków dzieci i młodzieży przyjmuje się, iż ciężar nie powinien przekraczać 10-15% masy ciała ucznia. 

W dniach od 16 października do 18 października 2018r. w dwóch szkołach podstawowych na terenie powiatu gostyńskiego przeprowadzona została ocena obciążenia uczniów ciężarem tornistrów.

Do badań wytypowano jedną szkołę miejską i jedną szkołę wiejską, które są objęte profilaktyczną opieką zdrowotną nad uczniami.

Ogółem przebadano 761 uczniów, dokonując pomiaru ciężaru ciała uczniów oraz ciężaru ich tornistrów, w tym 408 uczniów szkoły miejskiej i 353 uczniów szkoły wiejskiej.

Wyniki pomiarów wykazały:

W szkole miejskiej waga 130 tornistrów, spośród 408 przebadanych mieściła się w niskiej normie (10% ciężaru ciała ucznia). Natomiast waga 90 tornistrów przekroczyła normę wysoką (15 % ciężaru ciała ucznia).

Średnia waga tornistrów wynosiła:

w klasach I - 2,90 kg,

w klasach II - 3,69 kg,

w klasie III - 3,40 kg,

w klasach IV - 4,84 kg,

w klasach V - 5,42 kg,

w klasach VI - 5,14 kg,

w klasach VII - 5,59 kg,

w klasach VIII - 5,34 kg.

Najcięższy plecak ważył 8 kg i należał do uczennicy, u której waga tornistra stanowiła 20,1% masy ciała. Minimalny ciężar tornistra wynosił 1,4 kg.

 

W szkole wiejskiej waga 91 tornistrów, spośród 353 przebadanych mieściła się w niskiej normie (10% ciężaru ciała ucznia). Natomiast waga 90 tornistrów przekroczyła normę wysoką (15% ciężaru ciała ucznia).

Średnia waga tornistrów wynosiła:

w klasach I - 3,42 kg,

w klasach II - 3,96 kg,

w klasie III - 3,21 kg,

w klasach IV - 5,41 kg,

w klasach V - 5,32 kg,

w klasach VI - 5,88 kg,

w klasach VII - 6,93 kg,

w klasach VIII - 6,54 kg.

Najcięższy tornister ważył 9,4 kg i należał do uczennicy, u której waga tornistra stanowiła 20,9% masy ciała. Minimalny ciężar tornistra wynosił 2,3 kg.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE