Biblioteka publiczna Miasta i Gminy w Gostyniu startuje z nową ofertą programową. Kilka zmian zaplanowano już od września. Jedną z nowości w instytucji jest możliwość skorzystania z nowej usługi pn. „Książka na telefon”.
Oferta jest skierowana do mieszkańców wszystkich wiosek w gostyńskiej gminie. Brani są też pod uwagę uczniowie szkół wiejskich. Dowóz książki na telefon realizowany będzie również w obrębie miasta - tutaj z oferty będą mogły skorzystać osoby niepełnosprawne i seniorzy.
- Wcześniej robiliśmy rozeznanie. Do mieszkańców Gostynia, którzy spełniają te kryteria i są już naszymi czytelnikami wysyłaliśmy listy. Zorganizowaliśmy też akcję promocyjną na terenach wiejskich. Mieliśmy spotkanie konsultacyjne z sołtysami i przedstawicielkami Kół Gospodyń Wiejskich. Oprócz tego zapotrzebowanie na książkę na telefon dla seniorów wpłynęło z Gostyńskiej Rady Seniorów - wyjaśnił Przemysław Pawlak.
Korzystający z usługi „Książka na telefon” od wtorku do piątku, w godz. od 9.00 do 17.00 mogą zamówić sobie wcześniej wybrany egzemplarz pod nowym numerem telefonu - 730 800 787. Osoba niezdecydowana będzie mogła porozmawiać z bibliotekarzem, powiedzieć czego oczekuje.
- Będziemy pomagać w wyborze tych książek - zapewniła Paulina Skrzypczak, pracująca na stanowisku ds. rozwoju czytelnictwa, koordynatorka projektu. Do mieszkańców Gostynia, którzy mają utrudniony dostęp do instytucji (osoby chore, niepełnosprawne, starsze), bibliotekarz w środy będzie dostarczał książki pod wskazany adres. Z kolei w czwartki, w godz.10.00 - 18.00, zaplanowano rozwożenie do wszystkich na terenie wiosek. Będzie można wypożyczyć 10 pozycji - książek lub audiobuków, zarówno z wypożyczalni dla dorosłych i dzieci. Gostyńska biblioteka publiczna nie ma już filii w żadnej wiosce. Instytucja przechodzi na usługi mobilne, a w przyszłym roku planuje zakup bibliobusa.
- Ten czas, kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z usługi „Książka na telefon” będzie okresem przejściowym. Jest to przygotowanie gruntu pod uruchomienie bibliobusa. Założenie jest takie, że w momencie, kiedy wystartuje bibliobus, książki przez telefon będą mogły wypożyczać osoby niepełnosprawne i seniorzy. Pozostała część gminy będzie obsługiwana mobilnie - powiedział dyrektor Pawlak.
Na bibliobus instytucja planuje wydać nie więcej niż 50 tys. zł. Dyrektor jest przekonany, że inicjatywa, związana z mobilną biblioteką, przyjmie się w Gostyniu.
- To rozwiązanie które sprawdza się za granicą, jak i w Polsce, przyjmie się również w Gostyniu. z W Opolu od 20 lat jeżdżą bibliobusy, podobne rozwiązanie jest stosowane w Warszawie, Gorzowie Wlkp. Poznaniu. I nie ma znaczenia, że są to duże ośrodki miejskie. Tam odległość docierania do czytelnika z poszczególnych dzielnic, osiedli jest taka sama, jak u nas do czytelnika na wsi - wyjaśnił dyrektor.
W Polsce forma wypożyczania książek z bibliobusów jest zaniedbana?
Przemysław Pawlak, dyrektor Biblioteki Publicznej w Gostyniu
Problem Polski polega na tym, że w całej Europie popularne są bibliobusy, jako najtańszy, najbardziej efektywny sposób docierania do czytelnika. W Polsce jest to zaniedbane. Mamy tylko kilkanaście miejscowości, w których bibliobusy albo są, albo były, albo nie ma, ale dyrektirzy o tym myślą. est to dość rozproszone. My staramy się to środowisko ogólnopolskie bibliotek mobilnych skonsolidować. Zaprosiliśmy do siebie do Gostynia wszystkich polskich „bibliobusiarzy” na spotkanie 9 września. Chcemy też podpatrywać rozwiązania zagraniczne w tej kwestii. Bibliobusy to popularne rozwiązanie na całym świecie. 6 września wyjeżdżam do Hanoweru na Europejski Kongres Bibliotek Mobilnych. Tak się akurat złożyło, że będę jedynym przedstawicielem z Polski, wśród przedstawicieli z 15 innych krajów europejskich. Łącznie będą reprezentanci bibliotek mobilnych z 200 ośrodków.