reklama

Robiąc na złość reżimowi

Opublikowano:
Autor:

 Robiąc na złość reżimowi  - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jest to pierwsza ekspozycja w 2016 roku. W całości została ona przygotowana przez poznański oddział Instytutu Pamięci Narodowej i pomyślana tak, aby pokazać wydarzenia w latach 1981 – 83 i krótko po zdjęciu stanu wojennego na terenie województwa wielkopolskiego.

Wystawę „Wielkopolska w cieniu WRONy” otwarto w piątek, 19 lutego. Oglądać ją można w sali wystaw czasowych gostyńskiego muzeum. W oczach organizatorów nabiera ona na wartości zwłaszcza w nawiązaniu do najnowszych wydarzeń, czyli pojawiania się coraz to nowej rzeszy dokumentów. Klucz do przyswajania zawartych na planszach treści, przedstawił lider Forum Demokratycznego, Grzegorz Skorupski. Jak zauważył, stan wojenny na terenie Wielkopolski właściwie do tej pory nie był omawiany. Zwracano uwagę na tragiczne wydarzenia na arenie Polski, natomiast zabrakło opracowania zdarzeń na naszym terenie. - Wiemy, że w mniejszych miastach nie przebiegał on aż tak dramatycznie, jak w Warszawie, w Krakowie, Wrocławiu, ale niestety nie wiemy, jak przebiegał w stolicy województwa, w Poznaniu. Dopiero ta wystawa przypomina, że Wielkopolska też ma swoje zasługi, jeżeli chodzi o przypominanie o stanie wojennym – wyjaśniał Grzegorz Skorupski.

Ekspozycja zwraca też uwagę na ogromną tragedię dzieci w momencie internowania ich rodziców. Nie pozwalano wtedy, aby sąsiedzi lub rodzina przejęli nad nimi opiekę. Umieszczano je w domach dziecka, skąd pisały listy do swoich rodziców, mimo braku odpowiedzi. Nie mogło zabraknąć motywu rysunków na murach. - Poznań był mocno pomalowany w różne hasła, w momencie kiedy pojawiła się WRONa, czyli Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego, Polacy momentalnie odpowiedzieli różnymi skrótami:WRONa skona,WRONa orła nie pokonaitp. Malowano na ścianach również symbole żółwia i ślimaka na znak tego, że należy pracować wolno, robiąc na złość reżimowi – wyjaśniał lider Forum Demokratycznego. Plansze przedstawiają szereg istotnych wydarzeń, począwszy od 13 grudnia 1981 roku, czyli wprowadzenia stanu wojennego i utworzenia w nocy z 12 na 13 grudnia Wojskowej Rady Ocalenia Narodowego (WRON).

Organizatorami wystawy byli: Forum Demokratyczne w Gostyniu, Grupa Rekonstrukcji Historycznej KGMO 44/90 i Muzeum w Gostyniu. Fotografie i dokumenty prezentowane na ekspozycji pochodzą ze zbiorów Instytutu Pamięci Narodowej, Stowarzyszenia Internowani.pl, Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych, Fundacji Wielkopolskie Archiwum „Solidarności”, Komendy Wojewódzkiej Policji w Poznaniu oraz zbiorów prywatnych. Wystawa będzie czynna od 19 lutego do 12 marca 2016 roku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE