Reklama lokalna
reklama

Publiczność razem z aktorami. Co symbolizowały świece i granit?

Opublikowano:
Autor:

Publiczność  razem z aktorami. Co symbolizowały świece i granit? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

1050 lat temu książę Mieszko I przyjął chrzest, a raczej został ochrzczony, jak głosi wzmianka z rocznika Kapituły Krakowskiej zapisana pod rokiem 966.

–  Pomimo wątpliwości, domysłów i sporów historyków, nikt nie kwestionuje tego, że chrzest Mieszka był wydarzeniem doniosłym i przełomowym, dającym początek państwu polskiemu i Kościołowi w Polsce. Chrzest Mieszka stanowił przejście z pogaństwa do chrześcijaństwa, z tutejszości do cywilizacji Zachodu, z form plemiennych do nowoczesności, z ciemności do jasności – mówił Przemysław Pawlak z Gostyńskiego Ośrodka „Hutnik” podczas spektaklu na gostyńskim rynku, który miał miejsce w niedzielny wieczór.

 

Wydarzenie przygotowano z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski, a nosiło tytuł „Jak światłość niebiańska nawiedziła królestwo polskie, czyli krótka inscenizacja o chrzcie Mieszka na podstawie Kroniki Galla i tekstów Pisma Świętego, z motywem biskupów benedyktynów, jako przewodników z mroku ku jasności”. Rozpoczęto okolicznościową mszą św. w kościele farnym. Następnie publiczność przeszła na rynek, aby wspólnie z aktorami przejść symboliczną drogę Mieszka I „z mroków ciemności do niebiańskiej jasności”.

W niezwykłej atmosferze, ciszy i ciemności gostyniacy wysłuchali tekstów i wzięli udział w inscenizacji. Na pamiątkę otrzymali świece – symbolizowały światło wiary, edukację, nowoczesność i granitowe kamienie – fundament państwa Polskiego.

Organizatorzy: Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”, we współpracy z parafią św. Małgorzaty w Gostyniu

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE