Reklama

Upiększali trawnik przed ośrodkiem kultury w Gostyniu. Pracowali seniorzy i dzieci

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura Przed Gostyńskim Ośrodkiem Kultury "Hutnik" ożył trawnik. Na sobotnie (23 kwietnia 2022r.) przedpołudnie zaproszono tam mieszkańców, by odświeżyli, a nawet reaktywowali skwery.

Reklama

„Zielono nam - zielenimy przy Hutniku” to hasło akcji, której celem jest odnowienie trawnika przy budynku „Hutnika” w Gostyniu.  To część programu związanego z naturą, przyrodą, ogrodem, jaki ośrodek kultury zaplanował na kwiecień.

Zielony pas na skwerze przed "Hutnikiem"

- Pas zieleni przed budynkiem ośrodka kultury, położony wzdłuż schodów, które prowadzą do ul. Robotniczej wymagał już pilnej interwencji. Pomyśleliśmy, że zaprosimy do akcji najmłodszych mieszkańców i wspólnie nasadzimy rośliny - wyjaśniła Honorata Jankowiak, instruktor z GOK Hutnik i koordynatorka akcji.

Wstęp na nasadzanie był wolny. Przyszły między innymi dzieci, ale również uczestnicy zielonych akcji, jakie wcześniej organizował ośrodek kultury w Gostyniu. 

Instruktorami byli seniorzy z „Domu Dziennego Senior +” z Gostynia

Honorata Jankowiak podkreśliła, że akcja udała się dzięki wsparciu sponsorów.

- Pomogli między innymi szkółka Wawrzyniak i Ogrodnictwo Nowaccy. Zaangażowała się Ola Wiza, która kierowała dziś pracą dzieci i nam pomagała - relacjonowała koordynatorka. 

Wzdłuż schodów sadzono nowe kwiaty, krzewy i inne rośliny. Dodatkowo na tarasie przed budynkiem stworzone zostało stoisko z nasionami, ziemią i pojemnikami, gdzie chętni mogli zasiać sobie warzywa lub zioła. Działo się to przy współpracy „Domu Dziennego Senior +” z Gostynia.

- Instruktorami byli w tym przypadku seniorzy. Postanowiliśmy oddać rozsiewanie i rozsadzanie w ich ręce, wierząc, że podzielą się swoim doświadczeniem i najlepiej pokażą młodszym, jak do tego właściwie podejść - przyznała Honorata Jankowiak z GOK Hutnik.

Zajęcia plastyczne w ośrodku kultury w Gostyniu

Do akcji pozyskano dość dużo nasion od firmy Legutko, dlatego to, co uczestnicy projektu „Zielono nam” zasiali w doniczkach - warzywa, kwiaty lub zioła, mogli zabrać do domu wraz z ... własnoręcznie zrobioną osłonką. Kolejną atrakcją przy sobotniej akcji „Hutnika” były bowiem warsztaty plastyczne, po których do ręki wędrowała plastikowa osłonka wykonana z... odpadów. 

- Zielono nam wszystkim. W ramach sadzenia kwiatków i krzewów przygotowaliśmy zajęcia plastyczne, na których pokazaliśmy, jak można wykorzystać butelki plastikowe i inne odpady na osłonki dla kwiatów. Wykonywaliśmy je w kształcie zwierząt, dziewcząt, kwietników w kształcie pszczoły wiszącej na drzewie - wyobraźnia dzieci jest duża - zauważyła Irena Kędziora, instruktor plastyki w GOK Hutnik.

To uczestnicy przynieśli butelki po napojach. I z tego wyczarowali piękne osłonki o ciekawych kształtach, malując je farbą akrylową i markerami wodoodpornymi.

To nie wszystko na trawniku przed GOK Hutnik

 Na sadzeniu kwiatów i innych roślin odświeżanie trawnika przed gostyńskim ośrodkiem kultury się nie zakończy. Na zagospodarowanie czeka miejsce, w którym kiedyś rosły drzewa. 

- Szukamy sadzonek takich drzew, które dobrze będą się prezentowały przed budynkiem. Chcielibyśmy je posadzić mniej więcej w miejscu, gdzie jeszcze niedawno rosła wierzba - przyznała Honorata Nowak.

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy