Reklama

Pozbawili radną mandatu. Wyrok się uprawomocnił

Opublikowano:
Autor:

Pozbawili radną mandatu. Wyrok się uprawomocnił - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Jeszcze dziś na stronie internetowej Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lesznie powinno znaleźć się obwieszczenie informujące o pozbawieniu mandatu radnej Rady Powiatu Gostyńskiego, Sylwii Maćkowiak.

- Dostaliśmy zawiadomienie z sądu o przesłankach, które skutkują wygaszeniem mandatu. Ten mandat wygasał z racji prawa z momentem uprawomocnienia się wyroku sądu - tłumaczy Joanna Neczyńska, dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lesznie.

Zgodnie z paragrafem pierwszym zawartym w piśmie stwierdza się, „że w związku z uprawomocnieniem się wyroku Sądu Rejonowego w Rawiczu wygasł mandat radnej powiatu gostyńskiego wybranej w okręgu wyborczym numer 4 z listy numer 10 zgłoszonej przez Komitet Wyborczy Prawo i Sprawiedliwość”. Co prawda wyrok sądu uprawomocnił się już 9 lipca, jednakże leszczyńska delegatura krajowego biura wyborczego otrzymała dopiero teraz zawiadomienie o tym fakcie.

Czy związku z tym czekają nas wybory uzupełniające do Rady Powiatu Gostyńskiego? Nie, gdyż tak jak w przypadku wyborów do sejmu, które są proporcjonalne w gminach do 20 tysięcy oraz radach powiatu mamy do czynienia z tzw. wstąpieniem.

- Występujemy również dzisiaj z pismem do pani, która uzyskała największą liczbę głosów i nie uzyskała mandatu z list Prawa i Sprawiedliwości. Będzie ona miała trzy dni na decyzję, czy chce przyjąć mandat czy nie chce. Jeżeli będzie przyjmowała mandat to później komisarz wyborczy postanowieniem dokona wstąpienia tej pani w wygasły mandat - dodaje Joanna Neczyńska.

Tak więc na najbliższym posiedzeniu Rady Powiatu Gostyńskiego, które powinno odbyć się pod koniec października nie zobaczymy już radnej Sylwii Maćkowiak, przynajmniej występującej w dotychczasowym charakterze.

- Trudno powiedzieć, czy nowa pani radna już będzie, bo tutaj potrzebujemy troszeczkę czasu na przeprowadzenie procedur - informuje dyrektor Delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Lesznie.

Przypomnijmy, że cała procedura prowadzącą do wygaśnięcia mandatu radnej powiatowej toczyła się w związku z szeregiem m.in. wykroczeń drogowych, utratą przez nią prawa jazdy i nierespektowaniem wyroku sądu - więcej czytaj TUTAJ.

O sprawie będziemy szerzej rozpisywali się w przyszłotygodniowym wydaniu „Życia Gostynia” oraz w kolejnych newsach.

O sprawie Sylwii Maćkowiak pisaliśmy również z artykułach:

Aktualizacja

Z analizy zestawienia wyników wyborów samorządowych 2018 do Rady Powiatu Gostyńskiego w okręgu nr 4, w ktorym startowała Sylwia Maćkowiak wynika, że z wstąpienia może skorzystać Patrycja Andrzejewska z Grabianowa. Startując z listy Prawa i Sprawiedliwości uzyskała ona drugi rezultat wyborczy zdobywając 282 glosy.

Godz. 14.00 

Obwieszczenie o wygaszeniu mandatu podał do publicznej wiadomości Komisarz Wyborczy w Lesznie - zobacz TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE