W Pogorzeli świętowano rocznicę odzyskania niepodległości. Połączono siły, aby wspomnieć wydarzenia sprzed stu lat.
3 stycznia 1919 r. ochotnicy w mundurach pruskich z przypiętymi biało-czerwonymi kokardkami wyruszyło przejmować budynki urzędowe. Pod dowództwem Wacława Roszczaka zajęto urząd pocztowy i wywieszono polską flagę. Potem przejęto urząd miejski, dworzec kolejowy i posterunek żandarmerii. W całej Pogorzeli wywieszono flagi polskie.
Mając w pamięci te wydarzenia, społeczność gminy postanowiła odtworzyć dzieje i 3 stycznia 2019 roku zorganizowała uroczystość, związaną z tym stuleciem. Włączyło się w nią wiele środowisk. Złożono kwiaty w miejscach pamięci i symbolicznie wywieszono flagi narodowe na budynku poczty i urzędu. W kościele parafialnym odbyła się inscenizacja wydarzeń historycznych, a w GOK-u zaprezentowano niemy film „Pan Tadeusz” z 1928 roku z muzyką na żywo w wykonaniu zespołu Czerwie.
O 17.00 na scenie ośrodka zaprezentowała się grupa związana z pogorzelskim przedszkolem w programie artystycznym „Wspomnienia z pamiętnika”. - Trochę mało wiemy o tym, co tu się działo sto lat temu. Historycy są lepiej zorientowani, a my chcieliśmy przekazać coś również mieszkańcom. Zdecydowaliśmy się na formę pamiętnika, przeplatanego piosenkami patriotycznymi – mówi Ewa Fiłyk, dyrektor pogorzelskiego przedszkola.
Oprócz czwartkowych wydarzeń, gmina wydała okolicznościowy kalendarz, dostępny w ośrodku kultury w cenie 15 zł.