reklama

Powitanie wiosny 2025 w Domachowie. Drugi raz poszli ze "śmiercichą" przez wieś

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Powitanie wiosny 2025 w Domachowie. Drugi raz poszli ze "śmiercichą" przez wieś - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
102
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
KulturaTradycją podobną do kolędowania staje się powitanie wiosny w Domachowie, które w 2024 roku, po ponad 100 latach, "wróciło do kalendarza" wydarzeń organizowanych w sercu Biskupizny. Podobnie, jak przed rokiem również teraz, w sobotnie popołudnie, 29 marca 2025 roku przez wieś przeszedł kolorowy korowód dzieci, młodzieży i dorosłych, oczywiście ze "śmiercichą" (marzanną) na czele, który śpiewając i przygrywając m.in. odwiedził domachowskich gospodarzy. Po raz pierwszy podczas powitania wiosny wręczono także stypendia dla młodych twórców kultury biskupiańskiej.
reklama

Powitanie wiosny w Domachowie. W atmosferze radości spoczęła na dnie stawu

"Śmiercichą" czyli marzanną uczestnicy powitania wiosny w Domachowie żegnali zimę, a witali wiosnę, jak nakazuje zwyczaj "nowego lotka" jednocześnie życząc lokalnym rolnikom zdrowia i szczęścia w tym nowym, nadchodzącym wiosennym czasie, żeby im się wiodło w gospodarstwach i w domu.

- Gospodarze, którzy nas przyjmują cieszą się, że przychodzimy do nich i powoli staje się to tradycją biskupiańską. Dzieci chętnie angażują się w wydarzenie, a wszyscy mamy radość z bycia ze sobą poprzez śpiew, muzykę i też składamy sobie nawzajem życzenia - tłumaczy Beata Kabała z Biskupiańskiego Zespołu Folklorystycznego z Domachowa i Okolic.

reklama

Korowód wyruszył sprzed Gościńca Biskupiańskiego nad miejscowy staw, gdzie tradycyjnie "śmiercichę", podobnie jak marzannę, czekał koniec w płomieniach, by ostatecznie spoczęła na dnie zbiornika. Wszystko odbyło się w radosnej atmosferze przy dźwięku dud, skrzypiec podwiązanych i przyśpiewek.

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD MATERIAŁEM FILMOWYM

Następnie uczestnicy odwiedzili kilka domachowskich gospodarstw, gdzie w zamian za dobre słowo poczęstowani zostali m.in. słodkościami.

reklama

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU POD ZDJĘCIEM - KLIKNIJ, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

W sumie wpłynęło 13 wniosków o stypendia.

Kapitułę stypendialną, która oceniała kandydatury do nagrody finasowej stanowiły:

  • Beata Kabała - przewodnicząca
  • Małgorzata Szymankiewicz - członek zarządu 
  • Agnieszka Wujek - prezes Fundacji "Miejsce moje"
 

Kapituła dokonując oceny złożonych wniosków zwracała uwagę na opis osiągnięć i zaangażowania kandydata, na zdobyte miejsca w konkursach, przeglądach, przesłuchaniach oraz festiwalach.

- Do stypendium zgłoszono osoby, które angażują się w kultywowanie tradycji biskupiańskich. Chcieliśmy nagrodzić ich pracę i trud. Zdecydowaliśmy się przyznać 10 stypendiów i trzeba powiedzieć, że zawiesiliśmy wysoko poprzeczkę, bo wyróżniliśmy te osoby, które brały udział i w konkursach i w festiwalach, czy to na szczeblu powiatowym czy także międzywojewódzkim, bo takie też się zdarzały i zdobyły pierwsze, drugie i trzecie miejsca - przyznaje Beata Kabała. 

reklama

Pula nagród ufundowana przez zespół wynosiła 2000 złotych. Laureaci otrzymali jednorazowe stypendia finansowe. 

Nagrodzeni stypendium dla młodych twórców kultury biskupiańskiej

  • Antoni Huchrak
  • Ryszard Wołos
  • Monika Nowak
  • Urszula Wróblewska
  • Emilia Nowak
  • Matylda Worwa
  • Julia Sarbinowska
  • Gabriela Kowalik
  • Gabriela Jańczak
  • Filip Szpruta
- Myślę, że będziemy kontynuować przyznawanie stypendiów w kolejnych latach przy okazji takich wydarzeń, jak powitanie wiosny, aby promować tę tradycję, bo głównie na tym nam zależy. Żeby młodzież poprzez docenienie odczuła, że jest potrzebna - podsumowuje B. Kabała.

reklama

KLIKNIJ ZDJĘCIE, żeby PRZECZYTAĆ FOTOREPORTAŻ

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo