Reklama

Potrzebny nam był ten samochód

Opublikowano:
Autor:

Potrzebny nam był ten samochód - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

Była nysa, było auto marki Avia przed laty, dwa fordy, a teraz przyszedł czas na ośmioosobowego peugeota. Podopieczni Domu Pomocy Społecznej w Zimnowodzie, dzięki wsparciu finansowemu z PFRON, otrzymali nowy samochód. Uroczyste przekazanie peugeota odbyło się na placu DPS w Zimnowodzie, 22 listopada.

Mieszkańcy nie ukrywali radości. Przygotowali „oprawę muzyczną” i konfetti. Rozsypali je, kiedy dyrektor Grażyna Wira odbierała kluczyki z rąk starosty gostyńskiego Roberta Marcinkowskiego.

- Naprawdę był nam potrzebny ten samochód. Czy to do wyjazdu do szpitala, w odwiedziny, do wyjazdu do naszej filii w Bruczkowie. Bardzo ładny jest samochód - mówiła wdzięczna Iwona, podopieczna domu pomocy.

Samochód kosztował 147 200 zł. We wniosku podkreślano, że auto poprawi warunki bytowe niepełnosprawnych intelektualnie mieszkańców domu pomocy, w sytuacji, kiedy 14 z nich korzysta z wózków inwalidzkich. Dziewięcioosobowy pojazd, zgodnie z oczekiwaniami wnioskujących, w pełni przystosowany jest do osób niepełnosprawnych. Wyposażony został w centralny zamek z pilotem, klimatyzację dwustrefową, przyciemnione szyby, radioodtwarzacz z 4 głośnikami, stanowiska do mocowania dwóch wózków inwalidzkich - istnieje też możliwość demontażu fotela bez narzędzi, zamiennie z wózkami. Pojazd jest odpowiednio oznakowany z przodu i tyłu symbolem „pojazd dla osób niepełnosprawnych, inwalidzi”. Nowa auto dla niepełnosprawnych z Zimnowody udało się nabyć dzięki dofinansowaniu uzyskanemu z PFRON, który sfinansował w wysokości 80 000 zł.

- Fundusz osób niepełnosprawnych zauważa potrzeby i dlatego prośba domu pomocy społecznej nie wiązała się ze szczególnym załatwianiem tych samochodów. Jest specjalny program, finansujemy tego rodzaju auta w 60%. Tym bardziej cieszę się, że on sprawia tak dużą radość, bo ma właśnie te bariery które są wyrównywać i likwidować - powiedziała Anna Skupień, dyrektor poznańskiego oddziału PFRON.

Ford, który przez 5 lat był na użytkowaniu podopiecznych z Zimnowody, zostanie przekazany - po wstępnych ustaleniach - do Domu Dziecka w Bodzewie. Taki był cel przedsięwzięcia.

- Nie mogliśmy jako samorząd pozyskać środków na auto dla domu dziecka, dlatego zdecydowaliśmy się ubiegać o środki na samochód dla DPS w Zimnowodzie. I dzięki temu dom w Bodzewie otrzyma pojazd w bardzo dobrym stanie - wyjaśnił starosta Robert Marcinkowski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE