Reklama

Policja nadzoruje osoby, poddane kwarantannie

Opublikowano: pt, 13 mar 2020 18:03
Autor:

Policja nadzoruje osoby, poddane kwarantannie - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Kultura

W ciągu dwóch dni w powiecie gostyńskim do 25 wzrosła ilość osób, które są pod nadzorem epidemiologicznym. Kwarantanę zalecono w stosunku do 2 mieszkańców. 2 osoby podane zostały testom w Szpitalu Zakaźnym w Poznaniu.

Już wiadomo, że wynik pobranych póbek w stosunku do jednej z osób jest ujemny. Nie jest zarażona koronawirusem. Po konsultacjach z lekarzem POZ badanim labolatoryjnym poddano również dziecko, wynik okazał się ujemny. Obecnie znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.Ministerstwo zdrowia wdrożyło ścisły nadzór nad osobami objętymi kwarantanną domową. Umundurowani policjanci wspierając służby sanitarne przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby poddane kwarantannie znajdują się w wyznaczonym miejscu oraz czy nie potrzebują pomocy.

Zebrane informacje będą przekazywane do służb sanitarnych i wojewodów. Sprawdzenie ma się odbywać w miarę możliwości w pobliżu miejsca kwarantanny, głównie telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego, z odległości umożliwiającej potwierdzenie pobytu osoby w wyznaczonym miejscu - bez bezpośredniego kontaktu z osobami poddanymi kwarantannie. Kontakt z policjantami ma zapewnić bezpieczeństwo zarówno funkcjonariuszom jak i osobom objętym kwarantanną.

- Policja wspiera w utrzymaniu kwarantanny w Polsce. Każdy pacjent objęty kwarantanną domową musi być odpowiedzialny i nie narażać innych na ryzyko. Przypominamy, że złamanie kwarantanny podlega karze - mówi Sebastian Myszkiewicz, oficer prasowy KPP w Gostyniu.
 

Funkcjonariusze, którzy sprawdzają miejsce pobytu osób, wobec których zalecono kwarantannę domową, nie mają z nimi bezpośredniego kontaktu, nie wchodzą do domu czy mieszkań. Zawsze są to umundurowani policjanci. By potwierdzić, że dana osoba jest w domu i zapytać czy potrzebuje pomocy lub wsparcia, wcześniej mundurowi - w miarę możliwości - kontaktują się z nią telefonicznie za pomocą służbowego telefonu komórkowego. Najczęściej są to znani osobom poddanym kwarantannie dzielnicowi.
 

- Rozwiewając wątpliwości, co do wyposażenia funkcjonariuszy w specjalne stroje ochronne, przypominamy, że wyposażeni są w nie funkcjonariusze czy ratownicy, którzy mają bezpośredni kontakt z osobami zarażonymi, czy badanymi. W każdym przypadku, gdy zajdzie potrzeba bezpośredniego kontaktu z osobami objętymi kwarantanną policjanci będą postępować zgodnie z wytycznymi inspektorów sanitarnych. Z kolei w przypadku kontroli autobusów itp. w specjalne uniformy wyposażeni są ci funkcjonariusze, którzy wchodzą do autobusów i mają bezpośredni kontakt z przewożonymi osobami - mówi Sebastian Myszkiewicz z KPP w Gostyniu.
 

Apelujemy o rozsądek. Jeśli jesteśmy objęci kwarantanną, to mamy obowiązek być w miejscu kwarantanny!

Infolinia NFZ dotycząca koronowirusa: 800-190-590.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE