Reklama

Podsumowali projekty - „Parasolka" zamknięta

Opublikowano:
Autor:

Podsumowali projekty - „Parasolka" zamknięta - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Kultura

W auli Zespołu Szkół Ogólnokształcących w Gostyniu, w ubiegłym tygodniu odbyło się uroczyste podsumowanie dwóch projektów ministerialnych realizowanych, w 2018 roku w gminie Gostyń.

Pierwszy z nich, „Parasolka zaufania" finansowany był z Programu Osłonowego Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej „Wspieranie jednostek samorządu terytorialnego w tworzeniu systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie – edycja 2018". Gmina otrzymała na jego realizację 56 000 zł.

Dotyczył rozwoju działań profilaktycznych mających na celu podniesienie świadomości społecznej na temat zjawiska przemocy w rodzinie, szczególne wobec dzieci w wieku przedszkolnym i niepełnosprawnych. Z gminy Gostyń do jego realizacji przystąpiło 13 placówek - przedszkola miejskie, niepubliczne i oddziały przedszkolne. W ramach programu realizowano konkursy dla dzieci i rodziców, szkolenia dla personelu poradni zdrowia oraz kadry pedagogicznej przedszkoli, konkurs dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych oraz warsztaty dla rodziców i opiekunów, które prowadziła Dorota Zawadzka.

Jednym z beneficjentów, który aktywnie włączył się w realizację programu był także Środowiskowy Dom Samopomocy w Gostyniu. Tutaj skierowany został cykl działań edukacyjnych dla osób niepełnosprawnych pn. "Pod parasolem szczęścia" Edukacja w zakresie przeciwdziałania przemocy wśród osób niepełnosprawnych, zwłaszcza intelektualnie, jest działaniem niezwykle trudnym. Ważnym było znalezienie takiej formy przekazu by dotarła do odbiorcy, dlatego tematyka przeciwdziałania przemocy, w ŚDS pokazana została głównie poprzez warsztaty: plastyczne, taneczne, dla rodziców i opiekunów osób niepełnosprawnych oraz warsztaty psychologiczne i teatralne.

Drugim projektem, podsumowywanym podczas spotkania w ZSO w Gostyniu był „Gostyński patrol bezpieczeństwa" realizowany w ramach rządowego programu ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020" miał na celu przeciwdziałanie zjawiskom patologii oraz ochronę dzieci i młodzieży.

Uroczyste spotkanie było także okazją do podziękowania osobom, instytucjom i organizacjom zaangażowanym w realizację programów w gminie Gostyń.

Wręczono również nagrody laureatom konkursu dla dzieci w wieku przedszkolnym „Parasol spełnionych marzeń" oraz upominki „Młodzieżowym Liderom Profilaktyki".

Dla zgromadzonych gości wystąpili zwycięzcy „Gminnego Przeglądu Spektakli Profilaktycznych" w kategorii szkół podstawowych, czyli uczniowie Szkoły Podstawowej nr 5 w Gostyniu. Przedstawili spektakl „W poszukiwaniu wymarzonego – NIEINTERNETOWEGO księcia z bajki". Zaprezentowała się też Julia Kozłowska z minirecitalem.

fot Z. Kosiński x4

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE